Budowa i obsługa

NX100 to najnowsza propozycja Samsunga w systemie NX, który jest konkurencją południowokoreańskiego producenta dla systemów Mikro Cztery Trzecie i Sony NEX. Model ten ma przyciągnąć użytkowników oryginalnym wzornictwem i dobrymi osiągami fotograficznymi.

Autor: Marcin Falana

29 Grudzień 2010
Artykuł na: 38-48 minut
Spis treści

4. Budowa i obsługa

Optyka i sensor

Wraz z wprowadzeniem modelu NX100 Samsung zaprezentował dwa obiektywy wyposażone w funkcję iFn - kitowy, składany obiektyw 20-50 mm f/3.5-5.6, oraz 20 mm f/2.8 pancake. Poza tym do dyspozycji mamy obiektywy 18-55 mm f/3.5-5.6a OIS, 30 mm f/2 oraz dłuższy zoom 50-200 mm f/4-5.6. Bagnet NX100 jest solidnie wykonany i dobrze oznaczony dzięki czemu nie ma problemów z łatwym mocowaniem obiektywów.

Obiektyw 20-50 mm f/3.5-5.6 jest składany co pozwala nieco zmniejszyć jego gabaryty. Jest to obiektyw kitowy jednak jakość jego wykonania nie budzi zastrzeżeń. Pod względem jakości optycznej obiektyw radzi sobie całkiem nieźle - na szerokim kącie nieznacznie ustępuje stałoogniskowemu 20 mm f/2.8. Trochę gorsze osiągi daje na dłuższych ogniskowych ale jak na obiektyw kitowy jest całkiem dobrze. Obiektyw mógłby być trochę szerszy jak odpowiednik Olympusa 14-42 mm, który na szerokim kącie daje ekwiwalent ogniskowej 28 mm.

obiektyw 20-50 mm f/3.5-5.6

Ciekawą propozycją jest obiektyw 20 mm f/2.8 pancake, drugi tego typu obiektyw do systemu NX. Dzięki niewielkim gabarytom zmienia NX100 w naprawdę kompaktowy aparat. Obiektyw charakteryzuje się bardzo przyzwoitymi osiągami optycznymi nawet na otwartej przysłonie. Nie można narzekać na rozdzielczość i winietowanie. Trochę lepiej mogłaby wyglądać ostrość na krańcu kadru i aberracja chromatyczna jednak jak na tak niewielki obiektyw osiągi są bardzo przyzwoite.

obiektyw 20 mm f/2.8 pancake

Matryca

Samsung NX10 został wyposażony w 14,6-megapikselową matrycę CMOS o rozmiarze APS-C - 23,4 x 15,6 mm. Wymiary jak i rozdzielczość matrycy pozwalają mieć nadzieję na dobre osiągi zarówno pod względem ilości szczegółów jak i szumu na wysokich czułościach. Matryca została wyposażona w ultradźwiękowy system czyszczenia Super sonic drive, który skutecznie dba o jej czystość mimo częstych zmian obiektywów. W menu aparatu możemy ustawić czyszczenie matrycy jako czynność startową.

Monitor

Samsung NX100, podobnie jak NX10 został wyposażony w 3-calowy ekran AMOLED o rozdzielczości 614 tys. punktów. Technologia AMOLED - Active Matrix Organic Light Emitting Diode - selektywnie emituje światło w przeciwieństwie do ekranów LCD, które blokują światło emitowane przez źródło światła umieszczone za panelem. Takie rozwiązanie powinno się przełożyć na większą energooszczędność ekranu AMOLED. Kolejną zaletą jest możliwość oglądania obrazu pod ostrym kątem.

Obraz wyświetlany na ekranie robi dobre wrażenie - jest jasny, klarowny i bogaty w szczegóły. Trudno też narzekać na prędkość odświeżania - podczas przekadrowywania obraz zmienia się płynnie. Jedyne zastrzeżenia mamy do kolorystyki wyświetlanego obrazu, która wpada delikatnie w zielono niebieską dominantę, przez co mamy wrażenie dużego wysycenia kolorów, co nie potwierdza się na zdjęciach oglądanych na skalibrowanym monitorze. Sposobem na to może być funkcja Regulacja wyświetlacza, która pozwala na wprowadzenie korekty koloru

Wizjer

Samsung NX100 nie został wyposażony we wbudowany wizjer elektroniczny. Producent daje nam do dyspozycji opcjonalny wizjer elektroniczny EVF10, który mocujemy na sankach lampy błyskowej. Wizjer komunikuje się z korpusem za pomocą złącza znajdującego się poniżej gniazda lampy błyskowej. Niestety nie mieliśmy okazji przyjrzeć się jak sprawuje się w praktyce.

Lampa błyskowa

Jeżeli chodzi o lampę błyskową to Samsung postanowił pójść drogą Olympusa E-P1 i E-P2 i nie wyposażył modelu NX100 we wbudowaną lampę błyskową. Podobnie jak z wizjerem do dyspozycji mamy opcjonalną, zewnętrzną lampę błyskową SEF15A, która jest dedykowana do modelu NX100. Poza tym do dyspozycji mamy lampy SEF-42A i SEF-20A.

Zasilanie i pamięć

Samsung NX100 podobnie jak model NX10 jest zasilany przez baterię litowo-jonową BP1310 o pojemności 1300 mAh. Została ona umieszczona razem z kartą pamięci w uchwycie pod odchylaną na sprężynce klapką. Dodatkowo bateria jest zabezpieczona zatrzaskiem. Na jednym ładowaniu jesteśmy w stanie wykonać niecałe 300 zdjęć co jest wynikiem jedynie przyzwoitym. Ładowanie baterii trwa niecałe 3 godziny. Samsung NX100 odpowiednio wcześnie informuje nas o kończeniu się energii więc zdołamy jeszcze wykonać kilkanaście zdjęć.

Złącza

Gniazdo złącz znajduje się na lewej ściance korpusu. Otwiera się ją w wygodny sposób dzięki klapce na sprężynce, która ułatwia dostęp do złącz. Trzeba przy tym zaznaczyć, że klapka jest bardzo delikatna.

Samsung NX100 złącza

Znajdziemy tu złącze USB 2.0 Hi-Speed połączone z wyjściem wideo, złącze HDMI, wyjście pilota oraz zewnętrznego zasilacza.

Podsumowanie

Pierwszy plus w tej części testu należy się za rozszerzenie systemu NX o dwa nowe obiektywy wyposażone w funkcję iFn. Zarówno kitowy zoom 20-50 mm f/3.5-5.6 jak i stałoogniskowy Pancake 20 mm f/2.8 oferują przyzwoite osiągi optyczne. Dodatkową zaletą obiektywu Pancake są jego niewielkie gabaryty i jasność. Kolejny plus należy się za matrycę w rozmiarze APS-C wyposażoną w skuteczny system czyszczenia. Ekran zamontowany w NX100 budzi mieszane uczucia, z jednej strony pozwala na oglądanie obrazu pod ostrym kątem i daje jasny i klarowny obraz z drugiej jednak przekłamuje kolorystykę, co widzimy wyraźnie na skalibrowanym monitorze. Kolejnym minusem jest brak wbudowanej lampy błyskowej. Plusem jest natomiast obecność złącza HDMI.

+ przyzwoite osiągi obiektywu kitowego 20-50 mm f/3.5-5.6

+ jasny obiektyw Pancake 20 mm f/2.8

+ 14,6-megapikselowa matryca CMOS APS-C

+ ultradźwiękowy system czyszczenia matrycy

+ złącze HDMI

+ mocowanie obiektywów

- kolorystyka obrazu wyświetlanego na LCD

- brak wbudowanej lampy błyskowej

Spis treści
Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony kończy rok z przytupem, prezentując dwie iście profesjonalne konstrukcje - najnowszy flagowy korpus Sony A1 II i uniwersalny, superjasny zoom średniego zasięgu. Czy nowy korpus...
27
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Po pięciu latach Nikon prezentuje wreszcie następcę pierwszego amatorskiego korpusu w systemie Z. To nadal ta sama matryca, ale lepsza wydajność, bardziej rozbudowana ergonomia i...
36
Fujifilm X-M5 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [RAW]
Fujifilm X-M5 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [RAW]
Nowy Fujifilm X-M5 to najtańszy aparat w systemie, ale pod względem możliwości daleko mu do typowego amatorskiego korpusu. Czy to możliwe, że Fujifilm zrobiło wymarzony aparat dla...
44
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)
zamknij
Partner:
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2024
nie teraz
nie pokazuj tego więcej
Głosuj