Najlepsze książki fotograficzne 2014

Autor: Marcin Grabowiecki

21 Grudzień 2014
Artykuł na: 38-48 minut

Po raz kolejny poprosiliśmy miłośników książek fotograficznych o podzielenie się z nami ich ulubionymi tytułami mijającego roku. Zobaczcie jakie publikacje wybrało dla Was 9 ekspertów - fotografów, kuratorów, historyków sztuki, dziennikarzy i założycieli księgarni.


Zobacz wszystkie zdjęcia (3)

Paweł Rubkiewicz


David Campany ”The Open Road” Aperture

Jako wielki miłośnik fotografii społecznej, zwłaszcza zaś projektów realizowanych przez fotografów-podróżników w USA, jestem niezwykle oczarowany albumem "The Open Road". Książka zachwyca nie tylko wyborem fotografii, wśród których są prace takich mistrzów gatunku jak Robert Frank, Garry Winogrand i Stephen Shore, ale również ilością informacji na temat genezy i okoliczności powstawania zdjęć. To, czego nie widziałem dotychczas w żadnej innej publikacji, to zbiór map, które pokazują gdzie powstawały najbardziej kultowe fotografie spośród wszystkich omawianych projektów. Moim zdaniem ”The Open Road” to prawdziwy hit wydawniczy 2014 r.

Damon Murray, Stephen Sorrell ”Soviet Space Dogs” Fuel

O udziale zwierząt w projekcie podboju kosmosu wiemy wszyscy, niewielu z nas zna jednak kulisy "psiego rozdziału" w historii radzieckiej kosmonautyki. O tym właśnie opowiada "Soviet Space Dogs" - i to nie tylko za sprawą zdjęć zwierząt-bohaterów, ale także przedruków z prasy i posowieckich dokumentów skrywanych w rosyjskich archiwach. Jak dla mnie jest to najciekawsza publikacja dokumentalna tego roku.

Robert Voit "New Trees" Steidl

Uwielbiam fotografię, która dokumentuje wyżyny absurdów społecznych dzisiejszego świata. "New Trees" to właśnie taka książka - w całości poświęcona antenom i innym stalowym konstrukcjom, które były tak brzydkie, że... zostały ubrane w etui sosny lub drzewa liściastego aby "lepiej" komponować się z otoczeniem. Gorąco polecam miłośnikom niezamierzonego przez autorów "dzieła" kiczu.

Paweł Rubkiewicz - współzałożyciel sieci księgarni artystycznych Bookoff, współorganizator Fotograficznej Publikacji Roku, prywatnie miłośnik fotografii amerykańskiej. Absolwent Wydziału Anglistyki Uniwersytetu Warszawskiego, w latach 2002-2005 studiował na Europejskiej Akademii Fotografii. To właśnie wówczas po raz pierwszy narodził się pomysł stworzenia księgarni dedykowanej sztuce i kulturze. W ramach prowadzenia księgarni, współpracuje z Muzeum Sztuki Nowoczesnej, a także łódzkimi Fotofestiwalem, Fashion Week Poland i Lodz Design.


Łukasz Gorczyca;
Marcin Grabowiecki;
Joanna Kinowska;
Katarzyna Majak;
Rafał Milach;
Paweł Rubkiewicz;
Maga Sokalska;
Filip Springer;
Paweł Szypulski

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Recenzje
„Matrix” i konie w galopie. Polecamy biograficzny komiks o Muybridge’u [RECENZJA]
„Matrix” i konie w galopie. Polecamy biograficzny komiks o Muybridge’u [RECENZJA]
Fotografując galopującego konia jako pierwszy na świecie, Eadward Muybridge stawia sobie pomnik sam, jeszcze za życia. Sto lat później Guy Delisle ściąga go z piedestału i przepisuje tę historię...
8
„To była i będzie ich ziemia”. Big Sky Adama Fergusona [RECENZJA]
„To była i będzie ich ziemia”. Big Sky Adama Fergusona [RECENZJA]
Takie niebo jak na okładce książki Fergusona widziałam może kilka razy w życiu: wielkie, ale nieprzytłaczające. I niewiarygodnie rozgwieżdżone. W Big Sky australijski fotograf łączy...
14
Kalibracja w trzech krokach, czyli Calibrite Display 123 okiem Dawida Markoffa
Kalibracja w trzech krokach, czyli Calibrite Display 123 okiem Dawida Markoffa
Ten mały i niedrogi kolorymetr pozwoli na łatwe skalibrowanie monitora nawet totalnemu laikowi. Dawid Markoff sprawdza, jak Calibrite Display 123 działa w praktyce.
8
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (9)