Upadłość producenta szkieł Meyer Optik Görlitz

Autor: Maciej Luśtyk

18 Październik 2018
Artykuł na: 4-5 minut

W sierpniu informowaliśmy Was o problemach finansowych firmy Net SE, która w ostatnim czasie przywróciła zza grobu takie marki jak Meyer Optik Gorlitz, Schacht czy Oprema Jena. Firma przechodzi proces upadłościowy, a osoby, które zainwestowały w sprzęt prawdopodobnie nie zobaczą ani obiektywów, ani pieniędzy.

Firma Net SE nie jest być może powszechnie znana, ale to właśnie ona stoi za większością “optycznych” kampanii w serwisie Kickstarter, w ramach których mogliśmy kupić wysokiej jakości manualne obiektywy, bazujące na klasycznych konstrukcjach sprzed lat. W portfolio firmy znajdują się m.in marki: Meyer Optik Görlitz, Schacht, C.P Goerz, Oprema Jena czy Ihagee. Słowem śmietanka przedwojennego rynku niemieckiej optyki.

W większości wypadków ceny nowych konstrukcji były wygórowane, nie przeszkadzało to jednak “inwestorom”. Zakończone sukcesem kampanie, na przykład serii Trioplan, przynosiły firmie wsparcie w wysokości kilkuset tysięcy dolarów. Użytkownicy wydawali się też zadowoleni tym, co otrzymują w zamian. Pierwsze konstrukcje z powodzeniem trafiły w ręce “inwestorów”, którzy chwalili obiektywy za jakość wykonania.

Nagłe problemy czy piramida finansowa?

 

Z czasem jednak projektów finansowanych za pośrednictwem zbiórek społecznościowych zaczęło robić się więcej, a planowane terminy dostaw zaczęły być przesuwane. Okazuje się, że z powodu problemów z płynnością, Net SE zaczęło finansować bieżącą produkcję ze środków pochodzących od użytkowników wspierających kolejne projekty na Kickstarterze.

Bańka pękła latem tego roku, gdy producent wycofał się z giełdy i złożył wniosek o upadłość. Kiedy w sierpniu bieżącego roku firma wystosowała oficjalny komunikat do osób wspierających projekty, wiadomo było już, że cały temat jest bardzo śliski. Net SE informowała w nim o procesie restrukturyzacji firmy oraz o rzekomym wypadku jej prezesa, Stefana Immesa, którego obrażenia nie pozwalały mu chwilowo na dalsze kierowanie produkcją. Tym samym zespół miał mieć związane ręce w kwestii aktualnych działań i strategii rozwoju na najbliższy czas. Rzecz w tym, że w tym samym czasie Immes miał stawiać się osobiście na rozprawach związanych z przeprowadzeniem procesu upadłościowego.

 

Stracone setki tysięcy dolarów

Jak donosi niemiecki serwis Photoscala, w dniu 1 października zostało uruchomione postępowanie upadłościowe, które obejmujące aktywa firmy, co oznacza, że fotografowie, którzy zainwestowali pieniądze w kampanie obiektywów, nie mają szans na ich odzyskanie. Oczywiście najprawdopodobniej nigdy nie zobaczą też obiecywanego sprzętu. Sytuacja jest o tyle poważna, że w przypadku Net SE, łączna sumę pieniędzy, które stracą inwestorzy można liczyć w setkach tysięcy dolarów.

Kickstarterowe porażki nie są niczym nowym. Warto wspomnieć tu chociażby projekt drona Lilly. Smutne jest jedynie to, że z początku firma wydawała się mieć dobre intencje, a wysokie ceny szkieł wydawały się być wystarczające by zapewnić ciągłość produkcji. Co spowodowało załamanie finansowe firmy i przekształcenie modelu biznesowego w rodzaj piramidy finansowej? Tego zapewne nigdy się nie dowiemy. To jednak kolejna przestroga ku temu, by do zbiórek społecznościowych podchodzić z dużą ostrożnością i pamiętać, że marka to nie to samo, co producent.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Ten news was zaboli. Adobe podnosi ceny - za Plan Fotograficzny w 2025 roku zapłacicie ponad 100 zł miesięcznie
Ten news was zaboli. Adobe podnosi ceny - za Plan Fotograficzny w 2025 roku zapłacicie ponad 100...
Narzekaliście na system subskrypcji? To teraz zapłacicie za niego jeszcze więcej. Od 15 stycznia Adobe podnosi ceny poszczególnych planów. Ucierpią wszyscy, ale najbardziej nowi...
24
Plebiscyt Fotopolis 2024 - wybierz z nami najlepsze produkty i wydarzenia fotograficzne roku
Plebiscyt Fotopolis 2024 - wybierz z nami najlepsze produkty i wydarzenia fotograficzne roku
15 kategorii i ponad 100 nominacji - oto przekrój najgorętszych premier i wydarzeń ostatnich miesięcy. Wystartował plebiscyt na najlepsze produkty i wydarzenia fotograficzne 2024 roku!...
9
Canon zmienia sposób świadczenia usług gwarancyjnych i serwisowych w Polsce - od teraz aparaty będą naprawiane w Niemczech
Canon zmienia sposób świadczenia usług gwarancyjnych i serwisowych w Polsce - od teraz aparaty...
Z dniem 1 stycznia 2025 roku Canon kończy współpracę z firmą Pro Club. Od nowego roku wszelkie usługi gwarancyjne i serwisowe będą realizowane przez Canon Professional Service Center w...
11
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)
zamknij
Partner:
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2024
nie teraz
nie pokazuj tego więcej
Głosuj