C.P Goertz Citograph 50 mm f/2.8 - kompaktowy standard o ponadprzeciętnej ostrości i ciekawym rozmyciu

Autor: Maciej Luśtyk

9 Marzec 2018
Artykuł na: 2-3 minuty

W serwisie Kickstarter pojawił się nowy obiektyw C.P Goerz, który łączyć ma wysoką ostrość, kojarzoną z tradycyjnymi “pięćdziesiątkami”, z ciekawym charakterem rozmycia. Do tego jest wyjątkowo kompaktowy.

Jak twierdzi producent, manualny obiektyw Citograph 50 mm f/2.8 dzięki swojej kompaktowości i ostrości, ma być pierwszym wyborem do codziennego fotografowania dla osób ceniących sobie charakter zdjęć dostarczany przez standardowe 50-tki.

Jego układ optyczny bazuje na klasycznym układzie Tessara i bazuje na 4 elementach, ułożonych w 3 grupach. Optyka wywodząca się z cenionego za swoją ostrość modelu Carl Zeiss Jena Tessar 50mm 2.8, połączona z 12-listkową przysłoną dostarczać ma plastycznego, ale nie pozbawionego charakteru rozmycia, z okrągłym odwzorowaniem punktów świetlnych nawet przy mocniejszym jej domknięciu (maksymalnie do f/16). Dodatkowo, w zależności od wartości przysłony mamy otrzymywać odmienny charakter bokeh. Szkło charakteryzować ma się też niedużą minimalną odległość ostrzenia równą 35 cm.

 

Przy tym wszystkim, nowe szkło jest wyjątkowo kompaktowe - mierzy jedynie 23 mm (32 mm w wersji do bezlusterkowców) i waży około 200 g. Dostępne będzie w wersjach z mocowaniami Canon EF, Nikon F, Sony E, Fujifilm X i Leica M.

Cena i dostępność

Jak na razie na produkcję obiektywu zbieraną są środki za pośrednictwem serwisu Kickstarter, z dostępnością finalnego produktu nie powinno być jednak problemów. Twórca z sukcesem zakończył zbiórkę pieniędzy na swój poprzedni obiektyw (Citograph 35 mm f/8), a teraz zebrał już ponad 2/3 potrzebnej kwoty.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, obiektyw powinien trafić na rynek w listopadzie 2018 roku. Aby stać się jego posiadaczem, należy wesprzeć kampanię kwotą minimum 629 dolarów. Nie będzie to więc tania zabawia, jeśli jednak szkło okaże się tak dobre, jak obiecuje producent, może być warte swojej ceny. Na razie jednak trudno stwierdzić czy obietnice producenta znajdują pokrycie w rzeczywistości, gdyż nie udostępnia od żadnych zdjęć przykładowych w wysokiej rozdzielczości.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem kickstarter.com.

 

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Tamron 11-20 mm f/2.8 DiIII-A RXD - pierwszy obiektyw Tamron z mocowaniem Canon RF
Tamron 11-20 mm f/2.8 DiIII-A RXD - pierwszy obiektyw Tamron z mocowaniem Canon RF
Tamron prezentuje swój pierwszy obiektyw z mocowaniem Canon RF - kompaktowy i lekki, ultraszerokokątny zoom Tamron 11-20 mm F/2.8 Di III-A RXD przeznaczony do bezlusterkowców Canon z matrycą...
1
Sony FE 28-70 mm f/2 GM - nowy król standardowych zoomów
Sony FE 28-70 mm f/2 GM - nowy król standardowych zoomów
Sony prezentuje superjasny obiektyw 28-70 mm, będący bezpośrednią odpowiedzią na innowacyjny model Canona. Szkło jest przy tym dużo lżejsze i mniejsze, a do tego oferuje rozbudowaną...
20
Sigma wprowadza 4 stałki APS-C do systemu Canon RF
Sigma wprowadza 4 stałki APS-C do systemu Canon RF
Zgodnie z wiosennymi zapowiedziami do sprzedaży trafiają obiektywy stałoogniskowe Sigma z mocowaniem Canon RF. To dobrze znane i lubiane modele 16 mm f/1.4, 23 mm f/1.4, 30 mm f/1.4 i...
5
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)