Schacht Travegon 50 mm f/2.5 - klasyczna marka powraca z manualnym standardem do aparatów Sony, Fujifilm i Leica

Autor: Maciej Luśtyk

19 Styczeń 2018
Artykuł na: 4-5 minut

Ostatnimi czasy niemiecka optyka staje się coraz bardziej popularna. Tym razem mamy do czynienia ze wskrzeszeniem marki Schacht. Pierwszym szkłem w nowej serii jest obiektyw 50 mm do bezlustrkowców, który oferować ma optykę bliską perfekcji.

Marka Schacht, którą tworzyły m.in. osoby związane wcześniej z firmami Zeiss i Schneider Kreuznach oferowała w latach 50. i 60. XX wieku na rynku niemieckim wysokiej jakości optykę w przystępnej cenie. Teraz, za sprawą inżynierów, którzy przez ostatnie lata pracowali przy tworzeniu obiektywów na potrzeby kinematografii i blisko współpracowali ze Schneider Kreuznach, marka powraca z zaświatów z ciekawą propozycją dla użytkowników bezlusterkowców.

Standard dla wymagających

 

Schacht Travegon 50 mm f/2.5 to pełnoklatkowy manualny obiektyw standardowy, który odznaczać ma się perfekcyjnie dopracowanym układem optycznym. 6 soczewek ułożonych w 4 grupach, wykonanych ze szkła o niskim współczynniku dyspersji i pokrytych specjalnymi powłokami dostarczyć ma wyjątkowo ostry obraz już od pełnego otworu przysłony, której 12-listków sprawić ma, że rozmycie nieostrości będzie wyglądało bardzo plastycznie, nawet po mocniejszym jej domknięciu. Przednia i tylna soczewka zostały dodatkowo pokryte powłokami zapewniającymi dodatkową ochronę przed zarysowaniem.

Obiektyw pozwala na ostrzenie z odległości 65 cm, wykonany jest z metalu i oferuje kompaktową konstrukcję - waży jedyne 270 g, a w zależności od mocowania jego długość waha się między 58, a 66 mm. Oferuje też gwint filtra o średnicy 49 mm. Niestety jest to obiektyw w pełni manualny i nie oferuje styków, które pozwoliły na komunikację z aparatem.

Szkło na razie jest na etapie finansowania za pośrednictwem kampanii w serwisie Kickstarter, ale biorąc pod uwagę fakt, że w kilka dni od startu twórcom udało zebrać się już 1/3 kwoty potrzebnej na produkcję, z dostępnością finalnego produktu nie powinno być problemu. Poniżej możecie zobaczyć kilka zdjęć przykładowych, wykonanych obiektywem, niestety tylko w niskiej rozdzielczości.

Cena i dostępność

Model Schacht Travegon 50 mm f/2.5 dostępny będzie w wersjach z mocowaniem Sony E, Fujifilm X i Leica M. W przypadku podpięcia pod aparaty Fujifilm z matrycami APS-C otrzymamy ekwiwalent 75 mm.

Aby stać się posiadaczem własnego egzemplarza obiektywu, wystarczy wesprzeć projekt kwotą 599 dolarów (około 2050 zł). Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, obiektyw trafi na rynek we wrześniu 2018 roku. Producent ma w planach także kolejne produkcje, które swoim zasięgiem pokrywać będą zakres ogniskowych od 30 do 135 mm.

Więcej informacji znajdziecie na stronie kampanii produktu w serwisie Kickstarter.

 

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
TTArtisan 35 mm T2.1 Cine - pierwszy obiektyw kinowy w ofercie. I od razu z unikalną funkcją
TTArtisan 35 mm T2.1 Cine - pierwszy obiektyw kinowy w ofercie. I od razu z unikalną funkcją
Chińczycy z TTAtisan prezentują swój pierwszy pełnoklatkowy obiektyw filmowy. Jest kompaktowy, ma oferować wysoką jakość optyczną, a do tego może pochwalić się unikalną możliwością...
3
Viltrox AF 35 mm f/1.2 LAB FE - profesjonalne parametry w niskiej cenie
Viltrox AF 35 mm f/1.2 LAB FE - profesjonalne parametry w niskiej cenie
Viltrox rozszerza ofertę obiektywów o kolejny model z flagowej linii LAB. Pełnoklatkowy AF 35 mm f/1.2 LAB do aparatów Sony Alfa to bardzo jasny standard w zaskakująco konkurencyjnej cenie.
9
Czy Nikon pracuje nad teleobiektywem Z 200-700 mm f/6.3-8?
Czy Nikon pracuje nad teleobiektywem Z 200-700 mm f/6.3-8?
Firma Nikon zgłosiła patenty trzech obiektywów, w tym modelu 200-700 mm f/6.3-8. Czy jest szansa, że portfolio systemu Z wzbogaci się niedługo o nowy zoom dla miłośników przyrody i fotografii...
1
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)