Ukradła zdjęcie z galerii. Teraz chcą, by… została kuratorem

Autor: Maciej Luśtyk

2 Marzec 2018
Artykuł na: 2-3 minuty

W jednej z chorwackich galerii sztuki doszło do kradzieży fotografii. Dyrekcja prosi o pomoc w odszukaniu złodzieja, jednak nie po to, by go ukarać.

16 lutego z zagrzebskiej Galerija Na Katu skradziono fotografię będącą częścią wystawy zdjęć chorwackiego fotografa Gorana Pavletica. Nagranie z kamer monitoringu ukazuje młodą kobietę, która zakrada się do galerii, wyjmuje zdjęcie z ramy, a następnie chowa je zwinięte do torebki.

Reakcja kierownictwa muzeum na to zdarzenie jest co najmniej interesująca. Nagranie kradzieży kierownictwo umieszczono na stronie galerii, prosząc internautów o odnalezienie złodziejki. Dyrektor nie chce jednak oddawać jej w ręce organów ścigania. Zamiast tego, proponuje jej zorganizowanie wystawy.

 

- Jesteśmy dumni, że pokazujemy zdjęcia artysty, który wywołuje u oglądających tak silne emocje, iż jeden z nich posunął się aż do kradzieży. - komentuje dyrektor galerii, Emil Matešić. - Biorąc pod uwagę to, jak kobieta na filmie obchodzi się ze skradzioną fotografią, stwierdzamy że mamy do czynienia z prawdziwą miłośniczką sztuki. Choć wiemy, że takie występki są złamaniem prawa, jesteśmy głęboko poruszeni motywem kradzieży, szczególnie teraz, gdy obserwujemy postępującą dewaluację sztuki współczesnej. W świetle tego wszystkiego chcemy zaproponować tej osobie amnestię i dać szansę zostania kuratorem kolejnej wystawy fotograficznej. Jeśli się z nami skontaktuje, będzie miała szansę zaprezentować swój gust i umiejętności szerszej publiczności.

Apel Matešić odbił się szerokim echem, a o sprawie pisały także lokalne gazety. Jak na razie jednak nie udało się odnaleźć osoby stojącej za kradzieżą zdjęć.

Pozostaje jednak pytanie o to, czy to w ogóle możliwe. I nie chodzi tu o ostateczną decyzję złodziejki czy opieszałość organów ścigania. Do końca nie wiadomo bowiem czy w ogóle jest kogo szukać. Wielu z internautów zwraca uwagę, że cała sytuacja może być niczym innym, jak sprytnie zaplanowaną akcją marketingową.

Więcej o sprawie przeczytacie pod adresem kic.hr.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
World Press Photo nie chce na gali rosyjskiego fotografa. Podtrzymuje jednak decyzję o nagrodzie
World Press Photo nie chce na gali rosyjskiego fotografa. Podtrzymuje jednak decyzję o nagrodzie
Ciąg dalszy zamieszania wokół wyróżnienia Mikhaila Tereschenko w tegorocznym World Press Photo. Organizacja podtrzymuje nagrodę, ale cofa zaproszenie dla fotografa na galę...
18
Fujifilm podnosi ceny materiałów analogowych. Ceny filmów wzrosną nawet o 50%
Fujifilm podnosi ceny materiałów analogowych. Ceny filmów wzrosną nawet o 50%
Fujifilm kolejny raz podnosi ceny filmów analogowych. Tym razem podwyżki wynoszą od 21 do nawet 52%. Póki co zmiany dotyczą rynku japońskiego, ale z dużym prawdopodobieństwem w...
6
Zakaz fotografowania wchodzi w życie na dobre. Od 17 kwietnia grozi nam grzywna, areszt lub konfiskata sprzętu
Zakaz fotografowania wchodzi w życie na dobre. Od 17 kwietnia grozi nam grzywna, areszt lub...
Formalnie zakaz fotografowania poszczególnych obiektów funkcjonuje w Polsce już od kilku lat, jednak ze względu na brak jednolitego znaku zakazu przepis ten nie mógł być skutecznie...
276
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)