Aparaty
Instax Wide Evo - nareszcie cyfrowy Instax na duże wkłady. To najlepsze, co ma do zaoferowania natychmiastowy system Fujifilm
Carl Størmer zapisał się w dziejach jako fizyk i matematyk, ale w młodości wolne chwile poświęcał zupełnie innej rzeczy. Jako 19-latek pasjonował się wykonywaniem z ukrycia zdjęć znanym osobom na ulicach Oslo.
Podczas gdy większość XIX-wiecznych fotografii powstawało w starannie zaaranżowanych studiach, Carl Størmer - nieco przypadkiem i raczej tego nieświadomy - został pionierem czegoś, co dziś uznalibyśmy za fotografię uliczną.
Nazywany pierwszym norweskim paparazzo, Størmer odnalazł w sobie niecodzienną w tamtych czasach i kontrowersyjną pasję to fotografowania z ukrycia ludzi ulicach Oslo. Szczególnie upodobał sobie pod tym względem znane w tamtych czasach osobistości. Wszystko za sprawą szpiegowskiego aparatu, w którego posiadanie wszedł podczas studiów.
Aparat miał okrągły, płaski kształt, co pozwalało na umieszczenie go pod płaszczem, lub kamizelką . Migawka wyzwalana była z kolei poprzez pociągnięcie sznurka, który fotograf przeciągnął do kieszeni spodni. Obracana szklana płyta wewnątrz konstrukcji pozwalała na naświetlenie w ten sposób 6 zdjęć.
Łącznie swoim aparatem Størmer wykonał około 500 zdjęć, które w ciekawy sposób dokumentują życie głównej ulicy XIX-wiecznego Oslo i jego prominentnych mieszkańców. Wśród sfotografowanych znajdują się m.in. znany norweski scenarzysta i reżyser Henrik Ibsen czy twórca języka nowonorweskiego Ivar Aasen.
Aparat Stirn Concealed Vest Camer, jakim posługiwał się Størmer / fot. Danipuntocon
Mimo, że swoje fotografie wykonywał mając zaledwie 19 lat, doczekały się one wystawy dopiero gdy fotograf obchodził swoje 70 urodziny. Na nasze szczęście, większość z nich została zarchiwizowana i jest dostępna do obejrzenia za pośrednictwem norweskiego Digitalt Museum.
Choć w młodości przejawiał oryginalne zainteresowania, ostatecznie Størmer poświęcił się fizyce i matematyce, m.in. wnosząc swój wkład w teorię liczb i badania nad powstawaniem zórz polarnych.
Więcej zdjęć znajdziecie pod adresem digitaltmuseum.no.