Dodaj ocenę

Nikon D5 - profesjonalny pogromca

Autor: Maciej Luśtyk

6 Styczeń 2016
Artykuł na: 6-9 minut
CES 2016: Nikon zaprezentował przed chwilą najnowszą lustrzankę skierowaną do profesjonalistów. Model D5 wyposażono 20.8-megapikselową matrycę, ulepszony autofokus, szybki tryb seryjny, możliwość nagrywania filmów w jakości 4K i zakres czułości sięgający ISO 3 280 000.

lustrzankę skierowaną do profesjonalnego odbiorcy. Mimo niewielkiego ostępu czasowego między aparatami, otrzymujemy szereg znaczących aktualizacji. Nikon D5 otrzymał pełnoklatkową matrycę o rozdzielczości 20.8 Mp, wspomaganą przez nowy procesor obrazu Expeed 5. Zestaw ten umożliwić ma nam fotografowanie z maksymalną prędkością 12 kl./s (14 kl./s bez wsparcia AF) w “kosmicznym” zakresie ISO 50 - 3 280 000. (Warto dodać, że bufor pomieścić ma aż do 200 zdjęć RAW). Nie możemy doczekać się, by sprawdzić jak aparat sprawdza się podczas pracy na wysokich czułościach. Warto zaznaczyć, że producent obiecuje “czysty” obraz przy wartościach rzędu ISO 102 000. Dodatkowo matryca charakteryzować ma się bardzo szerokim zakresem dynamicznym i świetnie radzić sobie w wymagających warunkach oświetleniowych.

Zobacz wszystkie zdjęcia (3)

D5 to też ulepszony, oparty o detekcję fazy, 153-punktowy autofokus, z których 99 to punkty krzyżowe. Otrzymujemy też usprawniony system śledzenia 3D tracking, który bez problemu radzić ma sobie nawet z bardzo dynamicznie poruszającymi się obiektami, a ustawienia systemu AF możemy regulować tak, by jak najlepiej dostosować jego działanie do danej sceny. Dodatkowo między trybami AF możemy szybko przełączać się za pomocą któregoś z przycisków funkcyjnych.

Nareszcie pojawił się też dotykowy, 3,2-calowy ekran LCD o rozdzielczości 2,36 Mp. Aparat ma oferować także bardziej rzetelny system pomiaru światła. Rozdzielczość czujnika RGB wzrosła z 91 tys. pikseli do 180 tys. Otrzymujemy też dwa nowe przyciski funkcyjne, które zwiększą możliwości personalizacji aparatu.

Zobacz wszystkie zdjęcia (3)

Potencjalnych użytkowników ucieszy też pewnością fakt, że aparat jako pierwsza profesjonalna lustrzanka producenta pozwala na filmowanie w jakości 4K (3840 x 2160 pikseli) z prędkością 30 kl./s. Jak przystało na profesjonalny aparat otrzymujemy “płaski” profil obrazu, co znacznie zwiększy nasze możliwości na etapie postprodukcji. Podobnie jak w bezlusterkowcach Panasonica, z filmu możemy wyciągać pojedyncze klatki o rozdzielczości 8Mp.

Tak, jak mogliśmy się spodziewać otrzymujemy uszczelniany, magnezowy korpus, złącze USB 3.0 oraz dwa wejścia na karty pamięci. I tu mamy do czynienia z niespodzianką. Aparat będzie oferowany w dwóch wersjach: na karty QXD lub CompactFlash.

Aparat trafić ma na rynek w marcu 2016 roku w cenie $6500. Polskiej ceny na razie nie znamy.

SPECYFIKACJA:

Nazwa Nikon D5
Producent Nikon
Typ aparatu lustrzanka cyfrowa
Matryca Full Frame (35,9 x 24 mm)
CMOS
Efektywna rozdzielczość 20,8 Mp
Matryca pełna klatka
Czułość ISO 50 (rozszerzona)
ISO 100
ISO 200
ISO 400
ISO 800
ISO 1600
ISO 3200
ISO 6400
ISO 12800
ISO 25600
ISO 51200
ISO 102400
ISO 204800 (rozszerzona)
ISO 409600 (rozszerzona)
ISO 819200 (rozszerzona}
ISO 1638400 (rozszerzona)
ISO 3280000 (rozszerzona)
Procesor EXPEED 5
Rozdzielczość maksymalna 5588 x 3712Dostępne formaty: 1:1, 5:4, 4:3, 3:2
Formaty obrazu 3:2
Formaty zapisu JPEG
RAW + JPEG
RAW
Kompresja fine
normal
basic
Balans bieli auto
manualny (6 ustawień w pamięci)
12 ustawień predefiniowanych
Korekta obrazu Przestrzeń barwna: sRGB / Adobe RGB
Mocowanie obiektywu Nikon F
Lampa błyskowa brak
Stabilizacja brak
Synchronizacja z lampą 1/250 s
Tryby ekspozycji P, A, S, M
Karta pamięci dwa gniazda XQD lub CompactFlash
Kompensacja ekspozycji +/- 5 EV w skoku co 1/3, 1/2 lub 1 EV
Migawka 1/8000 - 30 s
Blokada ekspozycji przycisk AEL
Bracketing ekspozycji 2, 3, 5 lub 7 klatek +/- 0,3 / 0,7 / 1 EV
Zdjęcia seryjne 2.3 kl/s
14 kl/s bez AF
Pomiar światła matrycowy
centralnie-ważony
punktowy
ważony względem jasnych partii obrazu
Samowyzwalacz 2
Pomiar ostrości Detekcja kontrastu 153 punkty AF (99 punkty krzyżowe)
Tryb pracy AF pojedynczy AF
ciągły AF
śledzący AF
wykrywanie twarzy
AF dotykowy
wielopunktowy AF
Blokada ostrości półpozycja spustu migawki
Podgląd głębi tak
Wizjer tak, optyczny
100% krycia kadru
powiększenie 0,72x
Informacje na ekranie LCD siatka
czas ekspozycji
stan baterii
przysłona
ISO
Pozostała ilość zdjęć
tryb pracy
tryb pomiaru ekspozycji
balans bieli
pole AF
histogram
poziomica
Ekran LCD dotykowy
3,2-calowy
2 359 000 punktów
TFT LCD
Rejestracja filmów Full HD 60fps
Full HD 50fps
Full HD 30fps
Full HD 25fps
Full HD 24fps
MPEG-4
H.264
4K 25 kl/s
4K 24 kl/s
4K 30 kl/s
Złącza USB 3.0
gniazdo mikrofonu
gniazdo słuchawek
miniHDMI
Pilot możliwość sterowania bezprzewodowego
z przekaźnikiem WT-5A lub WT-6A
GPS Nie
Zasilanie akumulator litowo-jonowy
EN-EL18a
Obudowa magnezowa
uszczelniona
Wymiary 160 x 459 x 92 mm
Waga 1415 g
Lustro tak
Stopka akcesoriów tak
Gwint statywu Tak
Warunki atmosferyczne od 0°C do 40°C
Akcesoria w zestawie ładowarka
kabel USB
kabel zasilający
pasek na ramię
bateria
Funkcje indywidualne nagrywanie time-lapsów

INFORMACJA PRASOWA:

Flagowy Nikon D5 - poznaj szeroką gamę fotograficznych możliwości

Nikon prezentuje nowy aparat D5 – cyfrową lustrzankę jednoobiektywową formatu FX, która zapewnia profesjonalistom i pasjonatom fotografii dostęp do wyjątkowych możliwości oraz niespotykanej precyzji. Niezależnie od tego, jak daleko poniesie Cię wyobraźnia, ten aparat dotrzyma Ci kroku.

Aparat D5 jest wyposażony tak, aby stawić czoła największym wyzwaniom. Nowoczesny 153-polowy autofokus aparatu zapewnia wyjątkowo duże pokrycie kadru, niezależnie od tego, czy fotografujesz wyścigi czy czerwony dywan. Najwyższa rozszerzona czułość w historii firmy Nikon sprawia, że uchwycenie tego, czego nie widzi oko, jest naprawdę możliwe. Filmowców z pewnością ucieszy natomiast to, że funkcja nagrywania filmów D-Movie pozwala na rejestrowanie aparatem materiału w rozdzielczości 4K UHD.

„Aparat D5 wyznacza nowe granice możliwości rejestrowania i trwałości konstrukcji. Kiedy Twoja przygoda z fotografią sprawi, że znajdziesz się w ekstremalnych warunkach, z tylko jedną szansą na zrobienie dobrego zdjęcia – ten aparat z pewnością Cię nie zawiedzie. Profesjonaliści pracujący w różnych warunkach docenią usprawnienia w ergonomii i szybkości przetwarzania. Wprowadzono je na podstawie komentarzy otrzymanych od użytkowników. Pozwoli to znacznie ograniczyć działanie czynników generujących stres w pracy profesjonalnego fotografa” – komentuje Dirk Jasper, kierownik ds. produktów profesjonalnych w firmie Nikon Europe.

Podsumowanie najważniejszych funkcji

Nowoczesny autofokus: aż 153 pól AF, z czego 99 czujników krzyżowych. Czułość autofokusa nawet przy -4 EV (ISO 100, 20ºC) umożliwia bezkonkurencyjne działanie ustawiania ostrości nawet przy słabym oświetleniu. Obiekty po bokach kadru są łatwo wykrywane przez AF, a fotografowanie w pionie zostało znacznie usprawnione dzięki zastosowaniu czujników krzyżowych na brzegach obszaru AF naszpikowanego czujnikami ostrości. Dzięki nowemu procesorowi AF ASIC, autofokus ma zawsze do dyspozycji maksimum mocy obliczeniowej.

Nowy czujnik pomiaru światła i matryca: nowa matryca CMOS formatu FX o rozdzielczości 20,8 megapiksela oraz czujnik pomiaru ekspozycji RGB o 180 tys. pikseli pozwalają na niespotykanie dokładne rozpoznawanie obiektów i odwzorowanie szczegółów obrazu. Przejścia tonalne są pełniejsze i dokładniejsze, a nowy procesor przetwarzania obrazu EXPEED 5 zapewnia wyjątkowo wysoką jakość zdjęć w standardowym zakresie czułości ISO.

Moc i precyzja: dostępne jest fotografowanie z szybkością 12 kl./s z funkcją śledzenia AE/AF lub z szybkością 14 kl./s z podniesionym lustrem. Funkcja śledzenia AF i widoczność w wizjerze zostały znacznie usprawnione, co zapewnia lepsze efekty podczas fotografowania szybkich, nieprzewidywalnych wydarzeń.

Bufor o wysokiej pojemności: można zarejestrować nawet 200 zdjęć NEF (RAW) lub dużych zdjęć JPEG w jednej serii z maksymalną szybkością – to wystarczy, aby sfotografować cały bieg na 100 m bez zdejmowania palca ze spustu migawki.
Rewelacyjna czułość – od ujęć w ostrym słońcu po rozgwieżdżony zmierzch: pokonaj wszelkie bariery dzięki zakresowi czułości ISO od 100 do 102400 z możliwością rozszerzenia do ISO 3280000 (ustawienie Hi 5). Doświadcz wyjątkowej jakości zdjęć w standardowym zakresie czułości ISO.

Filmy w rozdzielczości 4K UHD: nagrywaj filmy w rozdzielczości 4K (3840 x 2160 pikseli) z szybkością 30p/25p/24p z natywnym zapisem piksel-do-piksela i z najwyższą jakością obrazu. Nagrywaj filmy w rozdzielczości Full HD (1080p) z szybkością do 50p/60p i w wielu różnych formatach do wyboru.

Szybkie rejestrowanie zdjęć i 4 razy szybsze przesyłanie danych: przyspiesz przetwarzanie zdjęć, korzystając z nowych gniazd na dwie karty XQD, nowego portu USB 3.0 zapewniającego szybkie przesyłanie dużych ilości danych, a także do 4-krotnie szybszych połączeń bezprzewodowych i dwukrotnie szybszych w sieci Ethernet.

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Panasonic Lumix G97 i TZ99 - nowe nazwy, znane możliwości
Panasonic Lumix G97 i TZ99 - nowe nazwy, znane możliwości
Dość nieoczekiwanie Panasonic prezentuje nowe modele z nieco zapomnianych już serii aparatów systemowych i kompaktów. To jednak tylko marginalne usprawnienia znanych nam już dobrze...
4
Zimowy Cashback Canon w sklepie Fotoforma.pl - sprawdź aktualne promocje
Zimowy Cashback Canon w sklepie Fotoforma.pl - sprawdź aktualne promocje
Sklep Fotoforma informuje o zimowej akcji Canon Cashback. W ramach promocji, można uzyskać zwrot do 1500 zł na wybrane aparaty, obiektywy i akcesoria. A wszystkie zakupy objęte są...
20
Średnioformatowy kompakt Fujifilm na horyzoncie? Pierwsze donosy na temat GFX100RF
Średnioformatowy kompakt Fujifilm na horyzoncie? Pierwsze donosy na temat GFX100RF
Czyżby Fujifilm szykowało dla nas średnioformatowa wersję kultowego X100? Według plotek aparat zobaczymy już wiosną, choć może nie być on dokładnie tym, czego oczekuje większość...
7
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (5)