Kodak Super 8 - klasyka powraca w cyfrowym stylu

Autor: Maciej Luśtyk

7 Styczeń 2016
Artykuł na: 2-3 minuty
CES 2016: Kamery Super 8 zajmują szczególne miejsce w historii kinematografii. Wychowało się na nich wielu największych współczesnych reżyserów a wyjątkowy, analogowy obrazek do dzisiaj przyciąga twórców. Za sprawą Kodaka mogą przeżyć renesans. Kamera Kodak Super 8 łączy w sobie analogową duszę z funkcjami cyfrowymi.

Historia kamer Super 8 sięga połowy lat 60. XX wieku. System ten miał umożliwić nagrywanie filmów szerokiego odbiorcy. Urządzenia były proste i nie wymagały specjalnej wiedzy na temat obsługi sprzętu filmowego. Nic dziwnego, że stały się ulubionym narzędziem początkujących filmowców. Warto chociażby wspomnieć, że na takim sprzęcie zaczynał swoją filmową przygodę reżyser najnowszych “Gwiezdnych Wojen”, J. J. Abrams. Z biegiem lat kamery Super 8 zdobyły rzeszę wyznawców i do dzisiaj chętnie używane są przez twórców poszukujących charakterystycznego, analogowego klimatu.

Zobacz wszystkie zdjęcia (6)

Kodak Super 8 to nowa kamera, którą producent chce przywrócić świetność tym lekko zapomnianym już urządzeniom. I ma na to świetny pomysł. Kamera łączy w sobie bowiem analogową duszę z funkcjami cyfrowymi, które ułatwią pracę filmowcom. Przede wszystkim otrzymamy wygodny, odchylany ekran LCD, na którym dokonamy podglądu obrazu, odczepiany mikrofon stereo i złącze mikrofonowe pozwalające na podpięcie rejestratorów kierunkowych, wejście na kartę SD, port USB, HDMI do wypuszczenia sygnału na zewnętrzne rejestratory oraz dwa złącza miniJack (prawdopodobnie złącza słuchawkowe i mikrofonowe).

Wewnątrz to jednak stara dobra kamera analogowa, przyjmująca wkłady Super 8. Tutaj też nie brakuje producentowi pomysłowości. Filmy mają być sprzedawane z wliczonym w cenę procesem wołania i skanowania kliszy. W ofercie producenta znajdą się 4 rodzaje filmu: przeznaczony do światła dziennego film o czułości ISO 100, klisze o czułościach ISO 200 i 500, z przeznaczeniem do użytku w sztucznym oświetleniu, a także film czarno-biały Kodak TRI-X. Jeden wkład pozwoli nam na nagranie około 2,5 minut materiału z prędkością 24 kl./s. Pojedynczy film kosztować ma między 40, a 75 dolarów, nie będzie to więc zabawa na każdą kieszeń.

Zobacz wszystkie zdjęcia (4)

Kamera Kodak Super 8 oferowana będzie w sprzedaży z obiektywem stałoogniskowym 6 mm, lub zoomem 6-48 mm. Dzięki mocowaniu typu C, do kamery będziemy mogli podłączyć także inne, kompatybilne szkła. Urządzenie pojawić ma się na rynku pod koniec 2016 roku, w wersji standardowej i stylizowanej na retro, a jej cena oscylować ma w granicach 400-700 dolarów.

Więcej informacji znajdziecie na stronie kodak.com

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
GoPro Max 360 powraca w wersji po liftingu - lepsza bateria, niższa cena i wygodniejsza edycja
GoPro Max 360 powraca w wersji po liftingu - lepsza bateria, niższa cena i wygodniejsza edycja
Po 5 latach GoPro aktualizuje wreszcie swoja kamerkę sferyczną. Zmiany są niestety na tyle małe, że urządzenie nawet nie otrzymało nowej nazwy, ale z niższą ceną to całkiem atrakcyjna...
4
Potensic Atom 2 - czy DJI wreszcie doczekało się poważnej konkurencji?
Potensic Atom 2 - czy DJI wreszcie doczekało się poważnej konkurencji?
Możliwości DJI w sporo niższej cenie? Najnowszy model Potensic Atom 2 zapowiada się na świetną propozycję w kategorii dronów amatorskich i podróżniczych, będąc bardzo interesującą...
17
Canon PowerShot V1 - vlogerski kompakt z dużą matrycą. Czy ktoś wreszcie zrobił to dobrze?
Canon PowerShot V1 - vlogerski kompakt z dużą matrycą. Czy ktoś wreszcie zrobił to dobrze?
Po 5 latach Canon prezentuje wreszcie kolejny pełnoprawny aparat kompaktowy z serii PowerShot. Model V1 to przede wszystkim propozycja dla filmujących, która dzięki dużej matrycy i...
20
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (9)