Fakmatic - tchnij drugie życie w aparaty Instamatic

Autor: Maciej Luśtyk

6 Marzec 2017
Artykuł na: 2-3 minuty

Niegdyś niezwykle popularne aparaty Kodak Instamatic, ze względu na prawie niemożliwy do zdobycia format filmu stanowią dziś co najwyżej ciekawą fotograficzną ozdobę. Ale dzięki adapterowi Fakmatic będziecie mogli ich znowu używać.

Produkowana od 1963 roku seria Kodak Instamatic to jedna z najbardziej popularnych linii aparatów w historii fotografii. Niewielkie rozmiary, wyjątkowo niska cena i nieskomplikowana obsługa sprawiły, że aparaty odniosły momentalny rynkowy sukces. W samych latach 70. XX wieku wyprodukowano ponad 50 milionów egzemplarzy, a kolejne usprawnione modele wprowadzane były na rynek aż do końca lat 80.

I choć aparaty znajdują szczególnie miejsce w sercach wielu fotografów, dla wielu będąc pierwszymi jakie kiedykolwiek trzymali w rękach, dziś mogą stanowić co najwyżej oryginalną ozdobę. Wszystko przez film w formacie 126, który nie jest już produkowany i którego kupienie obecnie graniczy z cudem.

W internecie znajdziemy co prawda liczne instrukcje tłumaczące jak do zużytego kartridża formatu 126 włożyć standardowy film 35 mm, ale wielu amatorów fotografii analogowej zapewne nie podejmie się tego zadania w obawie przed uszkodzeniem kasety lub złym założeniem kliszy. Teraz jednak tchnienie nowego życia w analogowe konstrukcje Kodaka będzie dużo łatwiejsze, a to dzięki stworzonemu przez firmę Camerahack, wydrukowanego w technologii druku 3D adapterowi Fakmatic, który pozwoli załadować aparat zwykłym filmem formatu 135.

Niestety tak jak w przypadku wspomnianych wcześniej samodzielnych technik, tutaj też będziemy musieli najpierw wyjąć film z kasety i nawinąć go na drugą szpulę w adapterze, co oznacza konieczność zakładania filmu w zupełnej ciemności, ale tym razem możemy być przynajmniej pewni trwałości docelowego kartridża. Ten został zaprojektowany w sposób, który umożliwia wielokrotne zamykanie i otwieranie.

Przykładowe zdjęcie wykonane na filmie 35 mm

Zdjęcia będą miały format kwadratu, a 24-zdjęciowa rolka filmu pozwoli nam na wykonanie od 16 do 20 fotografii. Wszystko przez niedostosowany do formatu 135 system przesuwu filmu, który po każdym wykonanym zdjęciu wymaga wykonywania “pustych” ekspozycji z zasłoniętym obiektywem tak, aby uniknąć nachodzenia na siebie zdjęć. Mimo problematyczności, wiele osób na pewno jednak chętnie skorzysta z nowego rozwiązania.

Koszt adaptera to 22,5 euro. Możecie go kupić za pośrednictwem strony camerhack.it.

 

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Canon RF 70-200 mm f/2.8L IS USM Z - wewnętrzny zoom, filmowa ergonomia, praca z konwerterami i… zaporowa cena
Canon RF 70-200 mm f/2.8L IS USM Z - wewnętrzny zoom, filmowa ergonomia, praca z konwerterami i…...
Canon prezentuje kolejny profesjonalny zoom 70-200 mm f/2.8, tym razem przygotowany także do pracy filmowej. Szkło spodobać ma się także jednak wymagającym fotografom, oferując...
8
Nawet 40 rat 0% na Twój wymarzony sprzęt fotograficzny w CEWE FOTOJOKER
Nawet 40 rat 0% na Twój wymarzony sprzęt fotograficzny w CEWE FOTOJOKER
Do 6 listopada w CEWE Fotojoker sprzęt fotograficzny możecie kupić w rozszerzonym systemie ratalnym do 40 rat 0%. W ofercie aparaty i obiektywy topowych marek.
9
Zimowe rabaty Nikon - aparaty i obiektywy taniej do 4300 zł
Zimowe rabaty Nikon - aparaty i obiektywy taniej do 4300 zł
Nikon startuje z promocją „Natychmiastowy Rabat Zima 2024”, w ramach której aparaty, obiektywy, a także akcesoria producenta będzie można kupić z natychmiastową zniżką sięgającą nawet...
16
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (8)