Nikon Nikkor Z 50 mm f/1.4 - Podsumowanie

Wyniki testu:
Cena / Jakość:
10
Wydajność:
7.5
Funkcjonalność:
7
Optyka:
7
Budowa:
7.5
Nasza ocena:

78%

To najtańsza dziś systemowa pięćdziesiątka o jasności f/1.4. Jest przy tym lekka, kompaktowa, a nawet uszczelniona. W tej konstrukcji Nikon musiał jednak pójść na kompromis. Jak duży? Sprawdźmy!

Autor: Krzysztof Mularczyk

11 Luty 2025
Artykuł na: 23-28 minut
Spis treści

Podsumowanie

Tym obiektywem Nikon odważnie pokazuje, że dziś dobra optyka systemowa wcale nie musi być droga. Nie jest to obiektyw idealny, ale trzeba go koniecznie oceniać przez pryzmat ceny - a ta jest bardzo atrakcyjna w stosunku do jego możliwości.

Mamy bowiem do czynienia z poręcznym, bardzo solidnie wykonanym, a nawet uszczelnionym standardem o jasności f/1.4, dzięki któremu uzyskamy zdjęcia z papierowa głębią ostrości i bardzo atrakcyjnym efektem bokeh.

Przy w pełni otwartej przysłonie nie jest super ostry, ale wystarczająco dobrze oddaje szczegóły w centrum, by bez obaw fotografować nim przy f/1.4. W praktyce nie powinna specjalnie przeszkadzać także mała rozdzielczość na brzegach kadru do f/2, bo skrajne detale z reguły i tak giną w nieostrościach tła.

Obiektyw charakteryzuje się też małą dystorsją, nie rzucającą się w oczy aberracją chromatyczną i świetnie radzi sobie pod światło. Jedyną wada optyczną o dużej wartości jest winietowanie, ale ono przytrafia się dziś nawet najlepszym konstrukcjom.

Warto jeszcze zaznaczyć, że Nikon Z 50 mm f/1.4 to pod kątem wymiarów i wagi niemal bliźniacza konstrukcja do zaprezentowanego nieco wcześniej Nikkora Z 35 mm f/1.4. To obiektyw w tej samej klasie cenowej (jego test opublikujemy już wkrótce). Razem mogą stanowić świetny duet nie tylko dla fotografów, ale także filmujących z użyciem gimbali.

Plus image
plusy:
  • dobrze wykonany, uszczelniony korpus
  • bardzo wygodny pierścień ostrzenia i funkcyjny
  • cichy i skuteczny autofokus
  • duża rozdzielczość w centrum kadru
  • praktycznie zerowa dystorsja
  • kołowy bokeh po przymknięciu przysłony
  • dobra praca pod światło
Minus image
minusy:
  • brak przełącznika, nawet A/M
  • duże winietowanie na otwartych przysłonach
  • stosunkowo niska rozdzielczość na brzegach przy szerokootwartych przysłonach
  • widoczna aberracja chromatyczna
Oceny szczegółowe
Cena / Jakość:
10
Wydajność:
7.5
Funkcjonalność:
7
Optyka:
7
Budowa:
7.5
Ocena ogólna

78%

Spis treści
Skopiuj link

Autor: Krzysztof Mularczyk

Redaktor serwisu Fotopolis.pl i magazynu Digital Camera Polska. Od 20 lat robi zdjęcia, testuje sprzęt fotograficzny i pisze o fotografii.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Viltrox AF 135 mm f/1.8 LAB - test obiektywu
Viltrox AF 135 mm f/1.8 LAB - test obiektywu
Pierwszy obiektyw Viltroxa z profesjonalnej serii LAB obiecuje dostarczać ponadprzeciętnych rezultatów za ułamek ceny konkurentów. Sprawdziliśmy jak nowa portretówka Viltrox AF 135 mm...
28
OM System M.Zuiko Digital 25 mm f/1.8 II - zdjęcia przykładowe
OM System M.Zuiko Digital 25 mm f/1.8 II - zdjęcia przykładowe
OM System M.Zuiko Digital 25 mm f/1.8 II to odpowiednik klasycznej “pięćdziesiątki”. Ta paczka przykładowych sampli pozwoli Wam ocenić jakość zdjęć z nowego obiektywu.
15
OM System ED 100-400 mm f/5-6.3 IS II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
OM System ED 100-400 mm f/5-6.3 IS II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Ten obiektyw oferuje potężny zasięg odpowiadający pełnoklatkowemu zakresowi 200-800 mm. Jest przy tym uszczelniony i został wyposażony w wydajniejszą stabilizację. Sprawdźcie, jak spisuje się w...
28