Voigtlander Nokton 28 mm f/1.5 - nadchodzi superjasny szeroki kąt do Nikon Z i Sony E

Autor: Maciej Luśtyk

16 Styczeń 2025
Artykuł na: 2-3 minuty

Już niebawem na rynku pojawi się obiektyw Voigtlander Nokton 28 mm f/1.5 w wersji do aparatów bezlusterkowych. Gratka dla fanów jasnych obiektywów szerokokątnych.

Voigtlander Nokton 28 mm f/1.5 zadebiutował w 2023 roku w wersji do aparatów Leica M. Teraz wreszcie ta ciekawa konstrukcja trafia także do systemów Sony E i Nikon Z, co ucieszy dokumentalistów i fotografów ulicznych, którzy lubują się w szerokich katach, które są w stanie dostarczyć ciekawej plastyki.

Nokton 28 mm f/1.5 bazie na konstrukcji 10 soczewek w 8 grupach, wśród których znajdziemy dwa elementy asferyczne i dwa specjalne elementy niskodyspersyjne. Do tego 12-listkowa, zaokrąglona przysłona, którą przymkniemy do f/16 i możliwość ostrzenia z minimalnej odległości 28 cm.

Voigtlander Nokton 28 mm f/1.5. w wersji Nikon Z

Według producenta szkło dostarczać ma wysoką rozdzielczość i świetną kontrastowość przy jednoczesnym dobrym minimalizowaniu aberracji. To oczywiście obiektyw manualny, pozbawiony systemu AF, ale w skutecznym ostrzeniu pomoże charakterystyczny dla szkieł producenta, duży i chodzący z płynnym oporem mocno frezowany pierścień ostrości. To w przypadku wersji Nikon Z, gdyż wariant do Sony E oferuje bardziej nowoczesny design.

Szkło oferuje także fizyczny pierścień przysłony (ale bez możliwości przełączenia na tryb bezstopniowy) oraz styki do komunikacji z aparatem. Bez problemy zapiszemy więc pełne dane EXIF i będziemy mogli wygodnie pracować w trybach preselekcji.

Voigtlander Nokton 28 mm f/1.5 w wersji Sony E

Obiekty jest także całkiem kompaktowy i stosunkowo lekki - waży 360 g przy wymiarach 67,7 x 57 mm, zachowując jednocześnie w pełni metalową obudowę. Na przednią soczewkę nakręcimy filtry w rozmiarze 52 mm.

Cena i dostępność

Na chwilę obecną nie znamy dokładnej ceny obiektywów na polskim rynku, ale prawdopodobnie będą one zbliżone do ceny wariantu Leica M, który kosztuje obecnie około 4500-5000 zł. Szkła trafia na rynek na przełomie stycznia i lutego.

Więcej informacji znajdziecie na stronie producenta: (Sony E, Nikon Z)

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Nadchodzi sporo nowości od 7Artisans: kompaktowa stałka 40 mm f/2.5, rektalinearny obiektyw 10 mm i filmowe szkła T1.5
Nadchodzi sporo nowości od 7Artisans: kompaktowa stałka 40 mm f/2.5, rektalinearny obiektyw 10 mm...
Podczas trwających targów NAB2025 chińskie 7Artisans prezentuje szereg nowości optycznych. Wsród nich kompaktowy obiektyw pełnoklatkowy 40 mm, ultraszerokokątny obiektyw rektalinearny...
5
 Nisi Aureus - nowa seria pełnoklatkowych obiektywów filmowych
Nisi Aureus - nowa seria pełnoklatkowych obiektywów filmowych
Po sukcesie serii Athena, Nisi wprowadza na rynek kolejną linię obiektywów kinematograficznych. Nowe modele Aureus to konstrukcje pełnoklatkowe o ogniskowych 18, 24, 35, 50 i 85 mm oraz jasności...
1
SongRaw 50 mm f/1.2 Moonlit - profesjonalny standard za 4000 zł? Kolejny chiński gracz wchodzi do gry
SongRaw 50 mm f/1.2 Moonlit - profesjonalny standard za 4000 zł? Kolejny chiński gracz wchodzi do...
Na rynku obiektywów AF debiutuje kolejny chiński producent optyki. Od razu z mocnym produktem - SongRaw 50 mm f/1.2 Moonlit to pierwszy tego rodzaju obiektyw z Kraju Środka, który przy...
5
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)