Podsumowanie

Wyniki testu:
Cena / Jakość:
6.5
Wydajność:
9
Funkcjonalność:
9
Optyka:
8
Budowa:
9.5
Marka:
Sony
Nasza ocena:

85%

Po 7 latach Sony pokazuje wreszcie zastępstwo dla wysłużonego obiektywu Zeissa w postaci nowej konstrukcji z serii G Master. Sony FE 50 mm f/1.4 GM jest kompaktowy, szybki i wyposażony w nowoczesną optykę. Zobaczcie, czego można po nim oczekiwać.

Autor: Maciej Luśtyk

21 Luty 2023
Artykuł na: 23-28 minut
Spis treści

Podsumowanie

Sony FE 50 mm f/1.4 GM to kolejny bardzo udany obiektyw ze stajni producenta, który w pełni zasługuje na bycie częścią profesjonalnej linii G Master. Szkło jest ponadprzeciętnie ostre już od nominalnej wartości przysłony, kontrastowe i dobrze radzi sobie z większością aberracji. Przede wszystkim jednak, podobnie jak wszystkie najnowsze obiektywy producenta, jak na swoje możliwości jest naprawdę kompaktowe i lekkie, dzięki czemu nawet z cięższym korpusem tworzy wygodny i poręczny zestaw do fotografii portretowej, dokumentalnej, produktowej czy jakiejkolwiek innej, gdzie przyda nam się ogniskowa 50 mm.

Obiektyw jest też naprawdę szybki i bardzo skutecznie współpracuje z systemami śledzenia aparatów Sony, zarówno podczas fotografowania, jak i filmowania. Problemy ze śledzeniem oka zdarzają się bardzo sporadycznie i zazwyczaj pojawiają się jedynie na bardzo krótkich odległościach ostrzenia.

Uwagę zwraca też rozbudowana ergonomia, dzięki której obiektyw zaspokoi potrzeby nawet najbardziej wymagających odbiorców, jakimi są filmowcy, oczekujący od obiektywu bezstopniowej kontroli pierścienia przysłony i możliwości wykonywania powtarzalnych przeostrzeń w trybie manualnym.

Jednocześnie zainteresowanie tej samej grupy odbiorców ograniczy dość widoczny breathing, a szkło ma jeszcze kilka pomniejszych mankamentów, spośród których w oczy najbardziej rzuca się ogromna winieta przy f/1.4 (na szczęście nieźle radzi sobie z nią profil korekcji). Oprócz tego w dolnym zakresie przysłon rzuci nam się aberracja chromatyczna, niemniej będzie to problem mniej widoczny niż w przypadku konkurencyjnego obiektywu Sigmy. Poza tym, naprawdę trudno znaleźć tu słabe punkty. Pewne problemy obiektyw może stwarzać jedynie osobom nie pracującym w środowisku oprogramowania Adobe. Jak większość współczesnych szkieł, FE 50 mm f/1.4 GM w dużej mierze opiera swoje osiągi o profile korekcji, które w przypadku mniej popularnych edytorów RAW potrafią pojawiać się ze sporym opóźnieniem.

Podsumowując, nowy Sony FE 50 mm f/1.4 GM to niewątpliwie najdoskonalszy obiektyw 50 mm f/1.4 w ofercie systemu Sony E i konstrukcja dopracowana lepiej od pokazanej niedawno Sigmy, co zauważymy zwłaszcza w zakresie gabarytów, rozmycia i kontroli aberracji chromatycznej. Czy to jednak zalety, które uzasadniają dość wygórowaną cenę 8200 zł? Na to pytanie każdy z zainteresowanych obiektywem 50 mm f/1.4 będzie musiał odpowiedzieć sobie sam.

Plus image
plusy:
  • Wysoka ostrość już od f/1.4
  • Kontrastowość
  • Kompaktowy, poręczny tubus
  • Rozbudowana ergonomia
  • Tryb bezstopniowy przysłony
  • Przyjemne rozmycie
  • Liniowe przełożenie pierścienia ostrości
Minus image
minusy:
  • Spora aberracja chromatyczna w dolnym zakresie przysłon
  • Duże winietowanie w zakresie f/1.4-f/1.8
  • Widoczny breathing
  • Wygórowana cena
Oceny szczegółowe
Cena / Jakość:
6.5
Wydajność:
9
Funkcjonalność:
9
Optyka:
8
Budowa:
9.5
Ocena ogólna

85%

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Spis treści
Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Samyang Remaster Slim - pierwsze wrażenia
Samyang Remaster Slim - pierwsze wrażenia
Samyang Remaster Slim to nowy pomysł na modułową optykę, która w miniaturowej formie i niskiej cenie dostarcza amatorom wybór 3 stosunkowo jasnych obiektywów stałoogniskowych. Czy to...
9
Nikon Nikkor Z 50 mm f/1.4 - zdjęcia przykładowe [RAW]
Nikon Nikkor Z 50 mm f/1.4 - zdjęcia przykładowe [RAW]
To najnowszy standard w systemie Nikon Z. Choć bardzo jasny, został wyceniony przez producenta wręcz budżetowo. Jak wypada w praktyce? Oto garść zdjęć przykładowych!
20
Tamron 90 mm f/2.8 Di III Macro VXD - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Tamron 90 mm f/2.8 Di III Macro VXD - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Po 8 latach Tamron powraca do tematu profesjonalnej portretówki makro. Nowy Tamron 90 mm f/2.8 Di III Macro VXD oferować ma doskonałą optykę i wysoką kulturę pracy w bardzo atrakcyjnej...
26
Powiązane artykuły