Winietowanie

Wyniki testu:
Cena / Jakość:
9
Funkcjonalność:
6.5
Optyka:
9
Budowa:
9.5
Nasza ocena:

82%

Długie makro Irix 150 mm f/2.8 pretenduje do miana najbardziej praktycznej konstrukcji tego typu na rynku. Czy rzeczywiście spełni oczekiwania wymagających fanów fotografowania świata w mikroskali? Sprawdzamy to w naszym teście.

Autor: Maciej Luśtyk

14 Marzec 2021
Artykuł na: 29-37 minut
Spis treści

Winietowanie

Winietowanie mierzymy dla plików RAW, dla najniższego ISO i z najniższymi ustawieniami odszumiania. Przedstawione wykresy pokazują schemat winietowania dla przysłon f/1.4, f/2, f/2.8

Również pod względem winietowanie Irix 150 mm f/2.8 Macro 1:1 wypada bardzo dobrze. Różnica w jasności między środkiem, a brzegami kadry przy przysłonie f/2.8 wynosi raptem 30%, co przekłada się na ok. 0,5 EV. Z pewnością nie będzie to zaciemnienie, które w jakikolwiek sposób rzuca się w oczy, a dodatkowo domknięcie do f/4 sprawia, że tradycyjna winieta znacznie zmaleje (do ok. 0,3 EV) i będzie występować już jedynie w rogach kadru. Dalsze domykanie sytuację jeszcze poprawia (powyżej f/5.6 jakakolwiek winieta znika zupełnie).

Co ciekawe, choć wykresy tego nie pokazują, kwestia winietowania w zakresie przysłon f/2.8-f/4 obejmuje cały kadr i wpływa na ogólną ekspozycję, co zauważamy w przypadku zdjęć wykonanych w praktyce. 

Generalnie jednak winietowanie nie powinno stanowić żadnego widocznego problemu, niezależnie od używanej przysłony, a ewentualnie ciemniejsze kadry w dolnym zakresie przysłon raczej nie będą uprzykrzały nam życia - wystarczy podbić ekspozycję. Co najważniejsze, wyciemnienie rogów pozostaje praktycznie niezauważalne dla ludzkiego oka.

Winietowanie w praktyce:

f/2.8

f/4

f/5.6

f/8

Spis treści
Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Nikon Nikkor Z 35 mm f/1.4 - test obiektywu
Nikon Nikkor Z 35 mm f/1.4 - test obiektywu
To jasny standard w zaskakująco niskiej cenie. Gdzie jest haczyk? Sprawdzamy, jakie możliwości kryje nowa stałka systemu Nikon Z.
0
Zeiss Otus ML 50 mm f/1.4 i Otus ML 85 mm f/1.4 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Zeiss Otus ML 50 mm f/1.4 i Otus ML 85 mm f/1.4 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Zeiss powraca na rynek optyki systemowej z dwiema stałkami ze znanej i cenionej serii Otus. Nowy standard i portretówka debiutują z mocowaniem dla bezlusterkowców Canon, Nikon i Sony. Podczas...
19
Sony FE 400-800 mm f/6.3-8 G OSS - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony FE 400-800 mm f/6.3-8 G OSS - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Pierwszy na rynku pełnoklatkowy telezoom 400-800 mm ma być odpowiedzią na potrzeby fotografów przyrody, a zwłaszcza „ptasiarzy”. Czy jednak okaże się bardziej praktyczny od...
5
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (8)