Ustawianie ostrości

Wyniki testu:
Jakość obrazu:
6
Cena / Jakość:
6.5
Optyka:
5.5
Budowa:
7.5
Marka:
Samyang
Nasza ocena:

74%

Wyjątkowo kompaktowa i uszczelniona konstrukcja, optyka gwarantująca plastyczny obraz o odpowiedniej wyrazistości, a także wydajny system autofokusa - to wszystko ma zapewniać Samyang AF 85 mm f/1.4 EF. Czy tak jest w rzeczywistości? Sprawdźmy to!

Autor: Michał Chrzanowski

28 Luty 2019
Artykuł na: 29-37 minut
Spis treści

Ustawianie ostrości

Model AF 85 mm f/1.4 EF ma odznaczać się cichą, szybką i dokładną pracą autofokusa, dzięki czemu w kadrze powinniśmy być w stanie uchwycić nie tylko portrety i pozowane ujęcia, lecz także wartką akcję. Za przeostrzanie odpowiada podwójny silnik LSM (Linear Supersonic Motor) oraz systemem wewnętrznego ogniskowania, polegającym na przesuwaniu skupiających soczewek środkowych i tylnych bez przesuwania elementów umieszczonych z przodu układu optycznego.

Niestety słowa producenta o precyzji układu AF możemy włożyć między bajki. Obiektyw przyszedł do nas z ogromnym front focusem, czyli ustawieniem ostrości przed punktem, w którym powinna być ona ustawiona. Nie udało się go skorygować poprzez regulację AF dostępną w menu Canona 5D Mark III. Wybranie maksymalnej wartości (+20 na skali) okazało się niewystarczające - celność AF została tylko nieznacznie poprawiona. Musieliśmy więc skorzystać z Samyang Lens Station (cena około 200/250 zł), czyli specjalnej stacji, która pozwala na uaktualnienie oprogramowania obiektywu oraz precyzyjną regulację systemu autofokusa.

W ustawieniach SLS wybraliśmy +4 (maksymalna wartość) oraz w menu aparatu +20 - dopiero wtedy AF został poprawnie skorygowany. Natomiast jeśli nie chcemy płacić za dodatkowy gadżet w postaci dedykowanej stacji Samyanga, to AF może być naprawiony (w ramach gwarancji) w serwisie producenta. Jednak po regulacji systemu, autofokus trafiał poprawnie w punkt, ale tylko w dobrych warunkach oświetleniowych. W trudniejszych sytuacjach lub po zmierzchu dosyć często zdarzało mu się przestrzelić z celnością lub w ogóle nie ustawić ostrości na wybrany obiekt.

AF przed korektą - 1/100s, f/1.4, ISO 100, ogniskowa: 85 mm

AF po korekcie - 1/100s, f/1.4, ISO 100, ogniskowa: 85 mm

O ile mieliśmy uzasadnione zastrzeżenia do precyzji wyjściowych ustawień AF (które powinny być optymalnie dostosowane w fabryce Samyanga), o tyle do szybkości ustawiania ostrości trudno się przyczepić. W praktyce przeostrzanie z planu dalekiego na bliski zajęło 0.3-0.4 sekundy, zaś ustawianie ostrości na obiekty znajdujące się w zbliżonej płaszczyźnie wyniosło 0.1-0.2 sekundy. Tak więc czasy zanotowane przez Samyanga w obu przypadkach były podobne do tych osiągniętych przez systemowego Canona i „o włos“ lepsze niż Sigmy Art. Warto także odnotować, że autofokus Samyanga jest bardzo cichy - wręcz niesłyszalny.

Pochwalić musimy również wygodne manualne ostrzenie. Pomocny w tym jest rowkowany pierścień, który obraca się z wyczuwalnym oporem oraz dźwiękowy sygnał potwierdzenia ostrości dostępny w aparatach Canon. Poza tym zastosowany w obiektywie napęd autofokusa nie ma klasycznych połączeń mechanicznych. Oznacza to, że stałka pozwala na ręczne doostrzanie planu fotograficznego bez konieczności przełączania się w tryb MF - wystarczy podczas obracania pierścienia ostrości w trybie AF mieć wciśnięty do połowy spust migawki.

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Spis treści
Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Viltrox AF 135 mm f/1.8 LAB - test obiektywu
Viltrox AF 135 mm f/1.8 LAB - test obiektywu
Pierwszy obiektyw Viltroxa z profesjonalnej serii LAB obiecuje dostarczać ponadprzeciętnych rezultatów za ułamek ceny konkurentów. Sprawdziliśmy jak nowa portretówka Viltrox AF 135 mm...
28
Nikon Nikkor Z 50 mm f/1.4 - test obiektywu
Nikon Nikkor Z 50 mm f/1.4 - test obiektywu
To najtańsza dziś systemowa pięćdziesiątka o jasności f/1.4. Jest przy tym lekka, kompaktowa, a nawet uszczelniona. W tej konstrukcji Nikon musiał jednak pójść na kompromis. Jak duży?...
21
OM System M.Zuiko Digital 25 mm f/1.8 II - zdjęcia przykładowe
OM System M.Zuiko Digital 25 mm f/1.8 II - zdjęcia przykładowe
OM System M.Zuiko Digital 25 mm f/1.8 II to odpowiednik klasycznej “pięćdziesiątki”. Ta paczka przykładowych sampli pozwoli Wam ocenić jakość zdjęć z nowego obiektywu.
15
Powiązane artykuły