Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
83%
Model Samyang AF 14 mm f/2.8 FE to jeden z najszerszych obiektywów do systemu Sony E. Sprawdzamy, czy propozycja Samyanga podbije serca wymagających fotografów krajobrazu i architektury.
Wartość BxU dostarczana przez DxO Analyzer opisuje jak ostry dla ludzkiego oka jest obraz planu fotograficznego. Bierze ona pod uwagę nie tylko ostrość obiektywu ale także jakość sensora i procesy obróbki obrazu w aparacie. Skala BxU jest dość prosta: 0 oznacza drastyczne przejście pomiędzy czernią i bielą, co w kryteriach obrazu jest zbyt ostre. 1 oznacza idealny obraz. Gdy rozmycie staje się bardziej widoczne, jego rozmiar określamy w pikselach. Ponieważ jednak liczba pikseli znajdująca się na określonym obszarze jest związana z rozdzielczością sensora i jego rozmiarem, skala BxU nie może być używana do porównywania aparatów z różną specyfikacją matrycy. Dlatego wartości BxU są także określane na odbitkach o rozmiarze 20 x 30. Dane są porównywane z uwzględnieniem wielkości matrycy i jej rozdzielczości:
Wartości dla matrycy:
Specyfika układu optycznego wyjątkowo szerokokątnych obiektywów nie pozwala na otrzymanie przyjemnego rozmycia nieostrości. W większości przypadków otrzymujemy mało estetyczny obraz dalszego planu z wyraźnymi krawędziami rozmyć. Jednak testowany Samyang całkiem przyjemnie „maluje“ - jak na konstrukcję w swojej klasie. Jednak, aby osiągną taką plastykę trzeba zbliżyć się do fotografowanego obiektu - pomocna okaże się minimalna odległość ostrzenia wynosząca około 20 cm.
Niestety wspomniane rozmycie obrazu - choć całkiem przyjemne dla oka - nie jest ujednolicone, czego przykładem jest powyższy trójwymiarowy wykres BxU wygenerowany dla cyfrowych plików RAW. Tworzy on bardzo nierównomierną powierzchnię. Oznacza to, że rozbieżności pomiędzy poszczególnymi fragmentami kadru są spore i zauważalne. Słowem, rozmycie może wyglądać inaczej w różnych częściach planu fotograficznego.
Wartości dla odbitki 20x30 cm:
W przypadku odbitki 20 x 30 cm obraz prezentuje się już znacznie lepiej - jest ostry od nominalnego otworu przysłony f/2.8. Ponadto, zmieniła się charakterystyka wykresu BxU. Teraz jest on bardziej wyrównany (niemalże płaski), co oznacza brak jakichkolwiek rozbieżności rozmycia obrazu pomiędzy poszczególnymi - nawet skrajnymi - fragmentami planu fotograficznego. Tak więc wyniki, które zanotował nowy Samyang bardzo dobrze świadczą o jakości optycznej obiektywu.
Rozmycie obrazu w praktyce - przysłona f/2.8