Yongnuo YN 85 mm f/1.8 - Rozdzielczość

Wyniki testu:
Jakość obrazu:
6.5
Cena / Jakość:
5
Optyka:
6.5
Budowa:
6.5
Marka:
Yongnuo
Nasza ocena:

68%

Optyczna ofensywa Yongnuo trwa w najlepsze. Zobaczcie czy najnowszy model YN 85 mm f/1.8 ma szansę namieszać w segmencie portretowych szkieł.

Autor: Michał Chrzanowski

13 Czerwiec 2017
Artykuł na: 23-28 minut
Spis treści

Na osi poziomej wykresu umieściliśmy przysłony, a na osi pionowej pary linii na milimetr. Za przyzwoite wyniki uznajemy te powyżej 20 lp/mm.

Jasne portretowe obiektywy mają jedno nadrzędne zadanie do spełnienia - dostarczyć dobrej jakości obrazu na najszerzej otwartej przysłonie. Jest to niezmiernie ważne, by rozdzielczość była wysoka zarówno w centrum, jak i na brzegach planu fotograficznego. Niemniej jednak, gdy spojrzymy na poniższy wykres funkcji MTF50 wygenerowany dla plików RAW od razu zauważymy pewną charakterystykę układu optycznego nowego Yongnuo.

Model YN 85 mm f/1.8 dostarcza odpowiednią rozdzielczość w centrum i na brzegach, ale jedynie w przedziale f/4-f/8. Niestety skrajne wartości przysłony nie mogą już pochwalić się tak dobrymi wynikami. Tym większa szkoda, że podczas fotografowania na f/1.8 jakość obrazu będzie balansować na granicy przyzwoitości. Wprawdzie rozdzielczość w centrum przekroczy granicę 20 lp/mm, jednak brzegi będą już wyraźnie nieostre. Niewiele da także przymknięcie przysłony do f/2.8. Tak naprawdę poprawi się jedynie rozdzielczość na brzegach kadru - choć i tak nie osiągnie ona akceptowalnych wartości. Musimy przyznać, że jakość obrazu na szeroko otwartej przysłonie nas rozczarowała. Zwłaszcza, że od obiektywu portretowego wymaga się dobrej wyrazistości głównie na nominalnym otworze względnym. Tu niestety mamy zgoła odmienny rezultat.

Natomiast dużo lepiej wypada obiektyw w momencie fotografowania w formacie JPEG - ale to akurat było do przewidzenia. Rozdzielczość uległa wyraźnej poprawie nie tylko w centrum, lecz także na brzegach czego dowodem jest poniższy wykres funkcji MTF50. Optymalną jakość obrazu uzyskamy już w przedziale f/2.8-f/8. Nieco słabiej wypadła przysłona f/1.8, gdzie wyrazistość na brzegach jedynie minimalnie przekroczy granicę przyzwoitości.

Rozdzielczość obrazu w praktyce - przysłona f/1.8

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Spis treści
Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Samyang Remaster Slim - pierwsze wrażenia
Samyang Remaster Slim - pierwsze wrażenia
Samyang Remaster Slim to nowy pomysł na modułową optykę, która w miniaturowej formie i niskiej cenie dostarcza amatorom wybór 3 stosunkowo jasnych obiektywów stałoogniskowych. Czy to...
9
Nikon Nikkor Z 50 mm f/1.4 - zdjęcia przykładowe [RAW]
Nikon Nikkor Z 50 mm f/1.4 - zdjęcia przykładowe [RAW]
To najnowszy standard w systemie Nikon Z. Choć bardzo jasny, został wyceniony przez producenta wręcz budżetowo. Jak wypada w praktyce? Oto garść zdjęć przykładowych!
20
Tamron 90 mm f/2.8 Di III Macro VXD - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Tamron 90 mm f/2.8 Di III Macro VXD - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Po 8 latach Tamron powraca do tematu profesjonalnej portretówki makro. Nowy Tamron 90 mm f/2.8 Di III Macro VXD oferować ma doskonałą optykę i wysoką kulturę pracy w bardzo atrakcyjnej...
26
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)