Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
78%
Wyższa rozdzielczość oraz lepsze korygowanie wad układu optycznego to najważniejsze usprawnienia Mitakona Speedmaster 35 mm f/0.95 II - drugiej generacji ultrajasnego obiektywu przeznaczonego do bezlusterkowców z matrycą APS-C.
Testowany Mitakon Speedmaster 35 mm f/0.95 II to w pełni manualna konstrukcja. Dlatego też, aby efektywnie korzystać z obiektywu potrzebne będą wprawa i doświadczenie - ogniskowa 35 mm i jasność f/0.95 powodują, że głębia ostrości jest ekstremalnie mała. W konsekwencji obiektyw nie wybacza choćby najmniejszych błędów - zwłaszcza na najszerzej otwartej przysłonie.
Ustawiać ostrość będziemy za pomocą wąskiego pierścienia, który mimo wyczuwalnego oporu działa bardzo płynnie. Aby pokonać cały zakres przeostrzania, od nieskończoności po najkrótszą odległość ostrzenia, należy wykonać obrót o około 140 stopni. Jest to więc odpowiedni balans pomiędzy szybkością a precyzją manualnego ustawiania ostrości. Z kolei minimalna odległość ostrzenia od fotografowanego obiektu wynosi 35 cm.
W praktyce pomoce okażą się także wskaźniki umieszczone pod pierścieniem, które informują o odległości pomiędzy fotografowanym obiektem a aparatem oraz o głębi ostrości. Do tego dochodzi focus peaking, który jest dostępny w nowszych generacjach bezlusterkowców. Ten w większości przypadków sprawdza się bardzo dobrze. Jednak pewne problemy mogą pojawić się w momencie fotografowania z ręki na przysłonie f/0.95. Ta da nam bardzo małą głębię ostrości, przez co jej poprawne ustawienie w danym punkcie (na przykład na oku fotografowanej osoby) może okazać się bardzo trudne lub wręcz niemożliwe.