Mitakon Speedmaster 35 mm f/0.95 II w wersji do Mikro Cztery Trzecie to superjasny manualny obiektyw portretowy

Autor: Maciej Luśtyk

16 Kwiecień 2021
Artykuł na: 4-5 minut

Druga generacja jasnego obiektywu Speedmaster 35 mm debiutuje w wersji z mocowaniem M43, oddając w ręce użytkowników wyjątkowo jasny obiektyw portretowy w dobrej cenie.

System Mikro Cztery Trzecie nie jest być może najlepszym wyborem dla osób zakochanych w „kremowym” bokeh i papierowej głębi ostrości, charakterystycznej dla jasnych pełnoklatkowych obiektywów, ale producenci zewnętrzni robią wiele, by oddać w ręce użytkowników jak największe możliwości.

Mitakon Speedmaster 35 mm f/0.95 II to niedrogi ekwiwalent obiektywu 70 mm f/1.8

Portreciści pracujący na korpusach Olympus i Panasonic właśnie otrzymali kolejną jasną i stosunkowo niedroga portretówkę do aparatów z matrycami M43. Mowa oczywiście o modelu Mitakon Speedmaster 35 mm f/0.95 II, który w końcu trafia na rynek w wersji z tym mocowaniem, oferując nam ekwiwalent ogniskowej 70 mm i głębię ostrości jak przy pełnoklatkowym obiektywie f/1.8. Dodatkowo rzeczywista transmisja światła odpowiadająca obiektywowi f/0.95 pozwoli fotografować w słabszym świetle na niższych czułościach i zniwelować niedogodności wynikające z użycia mniejszej matrycy.

Podobnie jak w przypadku innych wersji, układ optyczny bazuje tu na 11 elementach w 8 grupach, wśród których znajdziemy 1 soczewkę o obniżonej dyspersji i 5 soczewek o zwiększonej refrakcji. Do tego 9-listkowa przysłona i możliwość ostrzenia z minimalnej odległości 35 mm, co pozwoli nam ok. 2 razy bardziej zbliżyć się do fotografowanego obiektu niż w przypadku konstrukcji pełnokatkowych o podobnych możliwościach. Na obiektyw nakręcimy filtry o średnicy 55 mm.

Układ optyczny obiektywu Mitakon Speedmaster 35 mm f/0.95 II

Należy jedynie pamiętać, że Mitakon Speedmaster 35 mm f/0.95 II to obiektyw w pełni manualny, bez systemu AF i elektroniki, która umożliwiałaby pracę w trybach preselekcji. Konieczne będzie więc w pełni ręczne ustawianie ekspozycji i ostrzenie. Szkło jest za to całkiem kompaktowe. Obiektyw mierzy 62 × 58 mm przy wadze 390 g.

Przeczytaj także:
Mitakon Speedmaster 35 mm f/0.95 II - test obiektywu

Wyższa rozdzielczość oraz lepsze korygowanie wad układu optycznego to najważniejsze usprawnienia Mitakona Speedmaster 35 mm f/0.95 II - drugiej generacji ultrajasnego obiektywu przeznaczonego do bezlusterkowców z matrycą APS-C. [Czytaj więcej]

O tym jak obiektyw radzi sobie w praktyce możecie przekonać się z naszego testu tego modelu w wariancie do matryc APS-C.

Cena i dostępność

Ewentualne niewygody wynagradza nam stosunkowo niewielka cena obiektywu, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę, że najjaśniejsze natywne obiektywy w systemie oferują światło f/1.2 i kosztują ponad 5 tys. złotych.

Za nowy obiektyw Mitakon Speedmaster 35 mm f/0.95 II w wersji z mocowaniem Mikro Cztery Trzecie w przeliczeniu zapłacimy ok. 2 tys. złotych. Oficjalnej polskiej ceny ani terminu dostaw na razie nie znamy.

Więcej informacji i zdjęcia przykładowe znajdziecie na stronie stkb.co.jp.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Sony FE 28-70 mm f/2 GM - nowy król standardowych zoomów
Sony FE 28-70 mm f/2 GM - nowy król standardowych zoomów
Sony prezentuje superjasny obiektyw 28-70 mm, będący bezpośrednią odpowiedzią na innowacyjny model Canona. Szkło jest przy tym dużo lżejsze i mniejsze, a do tego oferuje rozbudowaną...
20
Sigma wprowadza 4 stałki APS-C do systemu Canon RF
Sigma wprowadza 4 stałki APS-C do systemu Canon RF
Zgodnie z wiosennymi zapowiedziami do sprzedaży trafiają obiektywy stałoogniskowe Sigma z mocowaniem Canon RF. To dobrze znane i lubiane modele 16 mm f/1.4, 23 mm f/1.4, 30 mm f/1.4 i...
5
Meike AF 85 mm f/1.8 Pro - kolejna „profesjonalna” budżetowa stałka ląduje na rynku
Meike AF 85 mm f/1.8 Pro - kolejna „profesjonalna” budżetowa stałka ląduje na rynku
Meike prezentuje swój drugi obiektyw z serii Pro, który łączyć ma wysoką jakość optyczną i rozbudowaną ergonomie z niską ceną. Szkło wyceniono na mniej niż 1500 zł.
4
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)