Wydarzenia
Sprawdź promocje Black Friday w Cyfrowe.pl
80%
Nowy Tamron to obiektyw kierowany do profesjonalistów. Został wyposażony w zaawansowany układ optyczny, stabilizację obrazu oraz metalowy i uszczelniony korpus. Jednak czy to wystarczy, by nowa konstrukcja zaskarbiła serca portrecistów?
Na osi poziomej wykresu umieściliśmy przysłony, a na osi pionowej pary linii na milimetr. Za przyzwoite wyniki uznajemy te powyżej 20 lp/mm.
W momencie fotografowania w formacie RAW otrzymamy użyteczny rezultat niemal w całym zakresie przysłon. Wyjątek stanowi f/16 - rozdzielczość z wartością około 19 lp/mm (zarówno w centrum, jak i na brzegach) spada poniżej akceptowalnej granicy. Jednak na innych przysłonach jest już lepiej. Dobrą jakością obrazu będziemy mogli się cieszyć od maksymalnego otworu przysłony f/1.8 - 23.24 lp/mm. Natomiast najwyższą wartość funkcji MTF50 uzyskamy na f/8 - 35.58 lp/mm, zaś optymalna jakość obrazu utrzyma się od f/4 do f/11.
Z kolei charakterystyka wygenerowanego wykresu dla brzegów kadru jest łudząco podobna do tego uzyskanego dla centrum planu fotograficznego. Choć trzeba zauważyć, że wartości w przedziale f/2.8-f/8 są zauważalnie mniejsze. Podobnie jak w centrum, tak i na brzegach kadru przysłona f/16 zanotuje najniższą rozdzielczość. Z kolei f/11 będzie się odznaczać najlepszą jakością obrazu - 33,47 lp/mm.
Dla porównania zamieszczamy również wykresy funkcji MTF50 dla obrazów zapisanych w formacie JPEG. Jak możemy zauważyć poniżej, charakterystyka wykresu będzie podobna do tej, jaką otrzymaliśmy w przypadku plików RAW. Jednak zdjęcia będą prezentować wyższe rozdzielczości.
Wykresy dotyczą funkcji MTF50 dla zielonego kanału kolorystycznego. Wartości zostały uśrednione do rozmiaru pełnej klatki, tak aby były porównywalne z innymi zestawami.
Rozdzielczość w praktyce