Podsumowanie

Wyniki testu:
Jakość obrazu:
7
Cena / Jakość:
6.5
Optyka:
7
Budowa:
7.5
Marka:
Nikon
Nasza ocena:

72%

Nikon AF-S DX Nikkor 16-80 mm f/2,8-4E ED VR to nowa propozycja japońskiego producenta, która została zaprojektowana do aparatów z matrycą APS-C. Obiektyw posiada uniwersalny zakres ogniskowych o ekwiwalencie 24-120 mm, zmienne światło f/2.8-4 oraz system optycznej stabilizacji obrazu. Zobaczcie, jak ta konstrukcja wypadła w naszym teście.

Autor: Michał Chrzanowski

22 Październik 2015
Artykuł na: 29-37 minut
Spis treści

 

11. Podsumowanie


Nikon AF-S DX Nikkor 16-80 mm f/2,8-4E ED VR to uniwersalny obiektyw dedykowany do lustrzanek z matrycą APS-C. Dzięki szerokiemu zakresowi ogniskowych (ekwiwalent 24-120 mm dla pełnej klatki) może okazać się dobrym wyborem dla kogoś, kto poszukuje wszechstronnego obiektywu, którym wykona różnego rodzaju fotografie - od pejzaży po portrety.

Do największych zalet testowanego obiektywu należy zaliczyć jego zakres ogniskowych, który sprawia, że fotografowanie przy użyciu nowego Nikona jest bardzo funkcjonalne i wygodne. Na odnotowanie zasługują także ergonomia i wykonanie. Obiektyw – pomimo tego, że nie jest metalowy i nie posiada uszczelnień - jest trwałą i wytrzymałą konstrukcją, z której będziemy w stanie korzystać w bardziej wymagających warunkach. Producentowi należą się brawa także za optyczną stabilizację obrazu. Dzięki temu fotografowanie z użyciem dłuższych czasów naświetlania i dłuższych ogniskowych jest bardzo efektywne. Również praca w warunkach ostrego i kontrastowego światła nie stanowi większego problemu dla nowego szkła japońskiego producenta. Z kolei dzięki wydajnemu i precyzyjnemu automatycznemu systemowi ustawiania ostrości, nie powinien ominąć nas żaden decydujący moment.

Zobacz wszystkie zdjęcia (13)

Oczywiście nie obyło się też bez kilku wpadek. Po stronie minusów należy zapisać przeciętną rozdzielczość plików RAW, która oscyluje na granicy przyzwoitości – zwłaszcza na brzegach kadru. Ponadto, nowy Nikon ma dosyć słabo skorygowane wady optyczne. Średni wynik aberracji chromatycznej wynosi ponad dwa piksele, zaś w momencie fotografowania na ogniskowej 16 mm na zdjęciach zauważymy zniekształcenia obrazu w postaci dystorsji beczkowej. Również winieta mogłaby być lepiej skorygowana - zwłaszcza na najszerszej ogniskowej.

Podsumowując, Nikon AF-S DX Nikkor 16-80 mm f/2,8-4E ED VR to propozycja dla osób, które poszukują zaawansowanego i uniwersalnego zooma do lustrzanek z matrycą APS-C. Niestety taka wszechstronność nie należy do najtańszych. Za około 5000 zł otrzymamy szeroki zakres ogniskowych, efektywną stabilizację obrazu, precyzyjny autofokus oraz wykonanie stojące na wysokim poziomie. Ale czy stosunek ceny do jakości optycznej jest odpowiedni? Można mieć co do tego wątpliwości.

Podsumowanie

+ szeroki zakres ogniskowych
+ solidna i zwarta konstrukcja
+ dobra ergonomia
+ wygodny pierścień zmiany ogniskowej
+ precyzyjny i szybki autofokus
+ wydajna stabilizacja obrazu
+ dobra praca w warunkach kontrastowego oświetlenia


- głośna praca autofokusa
- rozdzielczość plików RAW na brzegach kadru oscylująca na granicy akceptowalności
- słabo skorygowana aberracja chromatyczna
- duża dystorsja na ogniskowej 16 mm
- zauważalna winieta
- wysoka cena

Nikon AF-S DX Nikkor 16-80 mm f/2,8-4E ED VR uzyskała w swojej klasie 72%






]> */


]

Oceny szczegółowe
Jakość obrazu:
7
Cena / Jakość:
6.5
Optyka:
7
Budowa:
7.5
Ocena ogólna

72%

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Spis treści
Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Nikon Nikkor Z 28-400 mm f/4-8 VR - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Nikon Nikkor Z 28-400 mm f/4-8 VR - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
To ponad 14-krotny zoom do aparatów pełnoklatkowych - obiektyw do wszystkiego. Jest przy tym dość lekki i poręczny. Na fotowyprawie na Sycylię z firmą Nikon sprawdziliśmy co potrafi.
32
Nowe hybrydowe obiektywy Canon RF - pierwsze wrażenia
Nowe hybrydowe obiektywy Canon RF - pierwsze wrażenia
Unikalny zoom RF 70-200 mm f/2.8 IS USM Z oraz stałki RF 50 mm f/1.4 VCM i 24 mm f/1.4 VCM wzbogacają katalog szkieł Canona przeznaczonych jednocześnie do filmu i fotografii. Nowym...
25
Sigma 500 mm f/5.6 DG DN OS Sports - opinia Wojciecha Sobiesiaka
Sigma 500 mm f/5.6 DG DN OS Sports - opinia Wojciecha Sobiesiaka
Sigma 500 mm f/5.6 DG DN OS to unikalny teleobiektyw, który łączy wysoką jakość optyczną z wyjątkowo lekką i kompaktową jak na tę klasę obiektywu obudową. O tym jak sprawdza się w rzeczywistej...
32
Powiązane artykuły