Podsumowanie

Obiektyw Sigma 35 mm f/1.4 DG HSM miał swoją premierę we wrześniu 2012 roku. To jasne, szerokokątne szkło zaprojektowane do pracy z cyfrowymi lustrzankami pełnoklatkowymi. Przekonajcie się jak wypadło w naszym teście.

Autor: Marcin Grabowiecki

22 Luty 2013
Artykuł na: 23-28 minut
Spis treści

13. Podsumowanie

Obiektyw Sigma 35 mm f/1.4 DG HSM przetestowaliśmy zgodnie z procedurą DxO,

Sigma 35 mm f/1.4 DG HSM to nowocześnie zaprojektowane i bardzo solidnie wykonane szkło. Dużym plusem jest metalowy bagnet. Poręczny i wygodny przedni dekielek, pokrowiec oraz osłona przeciwsłoneczna to niewątpliwe zalety zestawu handlowego Sigmy. Minusem może być brak gumowej uszczelki na bagnecie.

W połączeniu z lustrzanką pełnoklatkową obiektyw jest dobrze wyważony, a autofokus cichy i w większości sytuacji niezawodny.

Obiektyw oferuje bardzo dobrą jakość obrazu już od przesłony f/1.4. Najlepsze efekty osiągniemy po przymknięciu go do f/5.6, po przekroczeniu f/8 jakość spada.

W plikach RAW granica przyzwoitości w centrum jest przekroczona już na f/1.4, trochę gorzej jest na brzegach kadru, jednak nadal są to wyniki jak najbardziej do przyjęcia. W brzegach kadru na f/4 wartość 20 lp/mm zostaje osiągnięta.

W przypadku plików JPEG dobrą jakość uzyskujemy już na maksymalnym otworze względnym, zarówno w centrum kadru jak i na jego brzegach, co dla jasnego szkła jest bardzo dobrym wynikiem.

Aberracja w obiektywie Sigma 35 mm f/1.4 DG HSM jest dobrze skorygowana już od maksymalnego otworu względnego, a po przekroczeniu do f/4 staje się praktycznie niezauważalna. Również winietowanie nie jest dużym problemem, pod warunkiem, że przymkniemy obiektyw do f/2.8. Na maksymalnym otworze względnym Sigma winietuje mocno przekraczając 1 EV, jednak z tą wadą dość łatwo poradzimy sobie w postprodukcji. Obiektyw możemy pochwalić za dystorsję, która jest zauważalna przez eksperta.

Sigma 35 mm f/1.4 DG HSM to bardzo dobry obiektyw szerokokątny o szeregu zastosowań. Sprawdzi się w reportażu, fotografii krajobrazu, portrecie. Jego siła leży w maksymalnym otworze względnym (f/1.4), który umożliwia uzyskanie plastycznych nieostrości oraz pozwala na pracę w trudnych warunkach oświetleniowych. Obiektyw Sigmy kosztuje 3600 zł. To jednak nie jest dużo w porównaniu do obiektywów systemowych (Canon EF 35mm f/1.4L USM - 5500zł, Nikon 35mm f/1.4G - 6200zł).

+ nowoczesne i funkcjonalne wzornictwo

+ solidna konstrukcja

+ poręczny dekielek

+ osłona przeciwsłoneczna w zestawie

+ cichy i szybki autofokus

+ bardzo dobra jakość zdjęć na wszystkich przesłonach

+ plastyka obrazu na najniższych przesłonach

- brak gumowej uszczelki przy bagnecie

- winietowanie na f/1.4

Obiektyw Sigma 35 mm f/1.4 DG HSM uzyskał 86% w swojej klasie

1. Wstęp

2. Specyfikacja

3. Konstrukcja

4. Autofokus

5. Stabilizacja

6. Rozdzielczość RAW

7. Rozdzielczość JPEG

8. Rozmycie

9. Aberracja chromatyczna

10. Dystorsja

11. Winietowanie

12. Odblaski

13. Podsumowanie

14. Zdjęcia do pobrania

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Spis treści
Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Nikon Nikkor Z 28-400 mm f/4-8 VR - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Nikon Nikkor Z 28-400 mm f/4-8 VR - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
To ponad 14-krotny zoom do aparatów pełnoklatkowych - obiektyw do wszystkiego. Jest przy tym dość lekki i poręczny. Na fotowyprawie na Sycylię z firmą Nikon sprawdziliśmy co potrafi.
32
Nowe hybrydowe obiektywy Canon RF - pierwsze wrażenia
Nowe hybrydowe obiektywy Canon RF - pierwsze wrażenia
Unikalny zoom RF 70-200 mm f/2.8 IS USM Z oraz stałki RF 50 mm f/1.4 VCM i 24 mm f/1.4 VCM wzbogacają katalog szkieł Canona przeznaczonych jednocześnie do filmu i fotografii. Nowym...
25
Sigma 500 mm f/5.6 DG DN OS Sports - opinia Wojciecha Sobiesiaka
Sigma 500 mm f/5.6 DG DN OS Sports - opinia Wojciecha Sobiesiaka
Sigma 500 mm f/5.6 DG DN OS to unikalny teleobiektyw, który łączy wysoką jakość optyczną z wyjątkowo lekką i kompaktową jak na tę klasę obiektywu obudową. O tym jak sprawdza się w rzeczywistej...
32
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)