Aparaty
Instax Wide Evo - nareszcie cyfrowy Instax na duże wkłady. To najlepsze, co ma do zaoferowania natychmiastowy system Fujifilm
13. Podsumowanie
Obiektyw Sigma 35 mm f/1.4 DG HSM przetestowaliśmy zgodnie z procedurą DxO,
Sigma 35 mm f/1.4 DG HSM to nowocześnie zaprojektowane i bardzo solidnie wykonane szkło. Dużym plusem jest metalowy bagnet. Poręczny i wygodny przedni dekielek, pokrowiec oraz osłona przeciwsłoneczna to niewątpliwe zalety zestawu handlowego Sigmy. Minusem może być brak gumowej uszczelki na bagnecie.
W połączeniu z lustrzanką pełnoklatkową obiektyw jest dobrze wyważony, a autofokus cichy i w większości sytuacji niezawodny.
Obiektyw oferuje bardzo dobrą jakość obrazu już od przesłony f/1.4. Najlepsze efekty osiągniemy po przymknięciu go do f/5.6, po przekroczeniu f/8 jakość spada.
W plikach RAW granica przyzwoitości w centrum jest przekroczona już na f/1.4, trochę gorzej jest na brzegach kadru, jednak nadal są to wyniki jak najbardziej do przyjęcia. W brzegach kadru na f/4 wartość 20 lp/mm zostaje osiągnięta.
W przypadku plików JPEG dobrą jakość uzyskujemy już na maksymalnym otworze względnym, zarówno w centrum kadru jak i na jego brzegach, co dla jasnego szkła jest bardzo dobrym wynikiem.
Aberracja w obiektywie Sigma 35 mm f/1.4 DG HSM jest dobrze skorygowana już od maksymalnego otworu względnego, a po przekroczeniu do f/4 staje się praktycznie niezauważalna. Również winietowanie nie jest dużym problemem, pod warunkiem, że przymkniemy obiektyw do f/2.8. Na maksymalnym otworze względnym Sigma winietuje mocno przekraczając 1 EV, jednak z tą wadą dość łatwo poradzimy sobie w postprodukcji. Obiektyw możemy pochwalić za dystorsję, która jest zauważalna przez eksperta.
Sigma 35 mm f/1.4 DG HSM to bardzo dobry obiektyw szerokokątny o szeregu zastosowań. Sprawdzi się w reportażu, fotografii krajobrazu, portrecie. Jego siła leży w maksymalnym otworze względnym (f/1.4), który umożliwia uzyskanie plastycznych nieostrości oraz pozwala na pracę w trudnych warunkach oświetleniowych. Obiektyw Sigmy kosztuje 3600 zł. To jednak nie jest dużo w porównaniu do obiektywów systemowych (Canon EF 35mm f/1.4L USM - 5500zł, Nikon 35mm f/1.4G - 6200zł).
+ nowoczesne i funkcjonalne wzornictwo
+ solidna konstrukcja
+ poręczny dekielek
+ osłona przeciwsłoneczna w zestawie
+ cichy i szybki autofokus
+ bardzo dobra jakość zdjęć na wszystkich przesłonach
+ plastyka obrazu na najniższych przesłonach
- brak gumowej uszczelki przy bagnecie
- winietowanie na f/1.4