Samyang 35mm f/1.4 ED AS UMC - test

Samyang 35mm f/1.4 ED AS UMC to najtańsza tego typu propozycja na rynku. Pomimo niskiej ceny koreańska propozycja jest prawie największą, najcięższą, ustępuje pod tym względem tylko Zeissowi. Samyang to także jedna z bardziej skomplikowanych konstrukcji. Jego cechą charakterystyczną jest brak autofokusa, czy warto w dzisiejszych czasach inwestować w tego typu konstrukcje? Zapraszamy do naszego testu.

Autor: Patryk Wiśniewski

15 Marzec 2013
Artykuł na: 23-28 minut

1. Wstęp

Samyang 35mm F1.4 ED AS UMC to najtańsza propozycja wśród jasnych obiektywów szerokokątnych. Jasna 35-tka na rynku kosztuje między 1650, a 1850 zł co jest rewelacyjną kwotą jak na te parametry.

Samyang to bardzo skomplikowana konstrukcja optyczna. Obiektyw składa się z 12 elementów w 10 grupach, w tym dwie soczewki ze szkła o wysokim współczynniku refrakcji oraz jeden element asferyczny. Powinno to zapewniać dobrą jakość obrazu i niewielką aberrację chromatyczną. Tego typu konstrukcja sprawiła jednak, że obiektyw jest największą propozycją w swojej klasie.

Samyang to uniwersalne szerokokątne szkło, które może znaleźć zastosowanie w wielu sytuacjach i tematach, takich jak: architektura, krajobraz, reportaż, reportaż ślubny czy portret. Dzięki dużemu otworowi względnemu przysłony umożliwi pracę w trudnych warunkach oświetleniowych. Ta sama cecha pozwoli na uzyskanie ładnego efektu bokeh.

Najważniejszą różnicą pomiędzy Samyangiem, a produktami konkurencji jest brak autofokusa. Obiektyw oferuje tylko manualne ostrzenie, jak w takim razie wypada na tle konkurenji? Czy warto dołożyć 2 razy więcej pieniędzy, żeby kupić Sigmę? Zapraszamy do lektury naszego pełnego testu.

Obiektyw testowany był z aparatem Canon 5D Mark III na standardowych ustawieniach aparatu.

Test został podzielony na następujące części:

1. Wstęp

2. Specyfikacja

3. Konstrukcja

4. Autofokus

5. Stabilizacja

6. Rozdzielczość RAW

7. Rozdzielczość JPEG

8. Rozmycie

9. Aberracja chromatyczna

10. Dystorsja

11. Winietowanie

12. Odblaski

13. Podsumowanie

14. Zdjęcia do pobrania

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska

Poprzednia

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Viltrox AF 135 mm f/1.8 LAB - test obiektywu
Viltrox AF 135 mm f/1.8 LAB - test obiektywu
Pierwszy obiektyw Viltroxa z profesjonalnej serii LAB obiecuje dostarczać ponadprzeciętnych rezultatów za ułamek ceny konkurentów. Sprawdziliśmy jak nowa portretówka Viltrox AF 135 mm...
20
Nikon Nikkor Z 50 mm f/1.4 - test obiektywu
Nikon Nikkor Z 50 mm f/1.4 - test obiektywu
To najtańsza dziś systemowa pięćdziesiątka o jasności f/1.4. Jest przy tym lekka, kompaktowa, a nawet uszczelniona. W tej konstrukcji Nikon musiał jednak pójść na kompromis. Jak duży?...
21
OM System M.Zuiko Digital 25 mm f/1.8 II - zdjęcia przykładowe
OM System M.Zuiko Digital 25 mm f/1.8 II - zdjęcia przykładowe
OM System M.Zuiko Digital 25 mm f/1.8 II to odpowiednik klasycznej “pięćdziesiątki”. Ta paczka przykładowych sampli pozwoli Wam ocenić jakość zdjęć z nowego obiektywu.
15
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (9)