Menu i tryby odtwarzania

Panasonic Lumix G2 to następca pierwszego reprezentanta systemu mikro 4/3 - Lumiksa G1. Nowością jest możliwość rejestracji filmów HD 720p kompresowanych w AVCHD Lite. Poprawiono również ergonomię aparatu - wyświetlacz LCD jest teraz czuły na dotyk, a pokrętło sterujące powędrowało pod kciuk. Oczywiście to nie wszystkie zmiany - zapraszamy do lektury pełnego testu.

Autor: Damian Bednarzak

25 Czerwiec 2010
Artykuł na: 38-48 minut
Spis treści

5. Menu i tryby odtwarzania

Menu funkcyjne

Zaletą G2 jest szybkie menu funkcyjne, które dodatkowo możemy obsługiwać za pomocą dotykowego LCD. Co ważne metoda ta jest szybka i bardo intuicyjna, co sprawia, że najczęściej rezygnujemy z tradycyjnej obsługi przyciskami. Do menu funkcyjnego możemy dostać się na dwa sposoby: przez dotknięcie odpowiedniego miejsca na monitorze lub przez wciśnięcie dedykowanego przycisku Q.MENU. Mamy również możliwość wyświetlenia zestawu informacji, które po dotknięciu prowadzą do zmiany danego parametru.

podstawowe informacje oraz parametry, które możemy zmieniać dotykiem (przykład ISO)

Menu

Menu główne Panasonika nie jest już obsługiwane dotykowo, a jedynie w tradycyjny sposób (przy pomocy nawigatora i pokrętła sterującego). Wygląda ono bardzo podobnie jak w poprzedniku, główną różnicą jest nowa zakładka zawierające ustawienia filmowania. Generalnie Panasonic ma bardzo szerokie możliwości ustawień (a tym samym personalizacji) co jest niewątpliwą jego zaletą.

menu główne

Odtwarzanie zdjęć

Jak można się domyślić, odtwarzanie zdjęć w G2 obsługuje się nie tylko przyciskami i pokrętłem, ale również przy pomocy dotykowego monitora. Dzięki niemu możemy w łatwy sposób przełączać (przesuwać palcem) oraz powiększać zdjęcia. Należy przyznać, że to efektowny i wygodny sposób na przeglądanie fotografii.

Jeśli chodzi o sposób wyświetlania zdjęć i informacji, to Panasonic może tutaj być wzorem. Do dyspozycji mamy pojedyncze zdjęcie, zdjęcie z podstawowymi informacjami oraz miniaturę zdjęcia z zaawansowanymi informacjami (które można zamienić na histogram RGB).

tryb odtwarzania

Nie zabrakło również odtwarzania w postaci miniatur. Do dyspozycji mamy 12 lub 30 zdjęć wyświetlanych jednocześnie. Powiększenie oraz zmniejszanie odbywa się przy pomocy pokrętła. Dodatkowo możemy korzystać z przejrzystego kalendarza.

wyświetlanie w formie miniatur oraz kalendarza

Podsumowanie działu

W tym dziale również zwracamy uwagę na korzyści płynące z zastosowania w G2 dotykowego wyświetlacza. Dzięki niemu możemy łatwo i przyjemnie poruszać się po menu funkcyjnym, w którym zawarte są najczęściej zmieniane ustawienia. Również tryb odtwarzania zaprojektowany jest tak, by w pełni wykorzystywać możliwości dotykowego sterowania aparatem.

+ szybkie menu funkcyjne

+ wzorowy tryb odtwarzania, wykorzystujący dotykowy wyświetlacz LCD

Spis treści
Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Canon PowerShot V1 i Canon EOS R50V - pierwsze wrażenia i nagrania przykładowe
Canon PowerShot V1 i Canon EOS R50V - pierwsze wrażenia i nagrania przykładowe
Do segmentu aparatów przeznaczonych dla vlogerów Canon wchodzi dużo później niż inni. Czy dzięki temu robi to lepiej niż rynkowi rywale? Możliwości najnowszych urządzeń dla twórców...
9
Fujifilm GFX100RF - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Fujifilm GFX100RF - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Pierwszy średnioformatowy kompakt ery cyfrowej otwiera zupełnie nowy segment na rynku fotografii. To jednak konstrukcja równie oryginalna, co kontrowersyjna. Czy w pogodni za wizją...
19
Instax Wide EVO - test aparatu natychmiastowego
Instax Wide EVO - test aparatu natychmiastowego
Najnowszy cyfrowy Instax Wide EVO to najbardziej zaawansowany z dotychczasowych aparatów natychmiastowych Fujifilm, ale też i najdroższy. Sprawdzamy, co ma do zaoferowania i czy jest...
13
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (5)