Podsumowanie

Przedstawiamy drugą część testu Sony NEX-3 poświęconą fotografowaniu i jakości zdjęć. Zwróciliśmy także uwagę na ciekawe funkcje i tryby pracy, takie jak "Rozległa panorama" oraz zdjęcia HDR. Sprawdziliśmy też funkcję filmowania HD.

Autor: Damian Bednarzak

17 Czerwiec 2010
Artykuł na: 17-22 minuty
Spis treści

4. Podsumowanie

NEX-3 oraz NEX-5 to pierwsze kompakty z wymienną optyką koncernu Sony. Należy przyznać, że są to z pewnością udane i wyróżniające się spośród dosyć sporej już konkurencji aparaty. Nowoczesny design oraz miniaturowe rozmiary z pewnością spodobają się szerokiej rzeszy miłośników fotografii. Wygląd to jednak nie wszystko. NEX-y, podobnie jak Samsung NX10, posiadają duża matrycę - crop 1,5x (dla przypomnienia w aparatach mikro 4/3 crop wynosi 2x). Jednak sensor Sony lepiej zachowuje się na wysokich czułościach oraz reprodukuje większą liczbę szczegółów. Docenić należy również zaawansowane funkcje oraz tryby pracy, np. szybki tryb seryjny, zdjęcia HDR czy tworzenie ciekawych panoram.

Miłym dodatkiem jest odchylany wyświetlacz LCD, dzięki czemu możemy kadrować w nietypowych pozycjach. Przydaję się on również podczas filmowania (HD 720p). W zestawie znalazła się też dedykowana lampa błyskowa.

To, że system Sony NEX dopiero co ujrzał światło dzienne niesie za sobą pewne konsekwencje. Przede wszystkim w ofercie są dostępne jedynie dwa obiektywy, więc wybór jest raczej skromny. Na pocieszenie możemy powiedzieć, że zarówno kit jak i "naleśnik" 16 mm f/2,8 są solidnie wykonane oraz zaspokoją potrzeby amatorów na przynajmniej kilka miesięcy.

Drugim faktem, z którego powinniśmy zdawać sobie sprawę przed kupnem NEX-3 jest ergonomia. Aparat posiada małą liczbę elementów sterujących, a większość ustawień dostępna jest głęboko w menu. Oczywiście dla użytkowników trybu automatycznego nie ma to większego znaczenia, ale dla osób chcących korzystać z aparatu jak z lustrzanki obsługa NEX-a może być irytująca.

Niezaprzeczalną zaletą NEX-3 jest cena, wynosząca 2000 zł z kitem oraz 2400 zł z dwoma obiektywami (18-55 mm oraz 16 mm).

+ niskoszumiąca matryca

+ szybki tryb seryjny 7 kl/s

+ uchylny 3-calowy monitor LCD

+ kompaktowe wymiary

+ ładny design

+ bogata ilość funkcji i trybów ekspozycji (PASM)

+ filmowanie HD 720p

+ będąca w zestawie lampa błyskowa

+ atrakcyjna cena

- przeciętne odwzorowanie barw

- nie najlepsza ergonomia (z punktu widzenia osoby z doświadczeniem lustrzankowym)

- brak gorącej stopki

- brak stabilizacji matrycy w korpusie

Sony NEX-3 uzyskał w swojej klasie 66%
Spis treści
Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 to aparat, na który wielu fotografów czekało od dekady. Kompaktowe body premium z jasnym standardowym obiektywem jawi się jako prawdziwy Graal podróżników i fotografów ulicznych. Czy...
49
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony kończy rok z przytupem, prezentując dwie iście profesjonalne konstrukcje - najnowszy flagowy korpus Sony A1 II i uniwersalny, superjasny zoom średniego zasięgu. Czy nowy korpus...
28
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Po pięciu latach Nikon prezentuje wreszcie następcę pierwszego amatorskiego korpusu w systemie Z. To nadal ta sama matryca, ale lepsza wydajność, bardziej rozbudowana ergonomia i...
37
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)