Jakość zdjęć

Przedstawiamy drugą część testu Sony NEX-3 poświęconą fotografowaniu i jakości zdjęć. Zwróciliśmy także uwagę na ciekawe funkcje i tryby pracy, takie jak "Rozległa panorama" oraz zdjęcia HDR. Sprawdziliśmy też funkcję filmowania HD.

Autor: Damian Bednarzak

17 Czerwiec 2010
Artykuł na: 17-22 minuty
Spis treści

3. Jakość zdjęć

Szum

Matryce Exmor CMOS generalnie dobrze zachowują się pod względem poziomu szumu. W obu NEX-ach zastosowano identyczny, 14,2 megapikselowy sensor Exmor APS HD CMOS. Charakteryzuje się on podniesionym zakresem czułości: ISO 200 - 12 800, dzięki czemu osiąga lepsze rezultaty na wysokich czułościach, niż odpowiedniki z ISO 100. Zdjęcia na ISO 800 oraz wyższych są zdecydowane mniej zaszumione niż w przypadku innych bezlusterkowców, np. Samsunga NX10 oraz Olympusa E-PL1. Nawet czułość ISO 3200 możemy uznać za użyteczną, zważywszy na dużą rozdzielczość zdjęć - mało kiedy do wydruku będziemy potrzebować zdjęcia o aż tak wysokiej rozdzielczości. Drobna obróbka oraz zmniejszenie rozdzielczości również skutecznie usunie szum z fotografii wykonanych na ISO 6400. Dopiero ostatnia z czułości (ISO 12 800) niesie ze sobą znaczącą degradację obrazu.

ISO 200
ISO 400
ISO 800
ISO 1600
ISO 3200
ISO 6400
ISO 12800

Sony oferuje dwa stopnie odszumiania zdjęć: poziom słaby oraz domyślny. Różnice między nimi są mało zauważalne, co ilustrują poniższe zestawienia dla czułości ISO 1600 oraz ISO 6400.

ISO 1600,u góry redukcja szumów domyślna, u dołu słaba
ISO 6400,u góry redukcja szumów domyślna, u dołu słaba

Reprodukcja szczegółów

14,2 megapikselowa matryca bardzo dobrze radzi sobie reprodukcją szczegółów. Podłączenie dobrej jakości obiektywu, najlepiej stałoogniskowego zaowocuje w bardzo bogaty w szczegóły obraz. My mieliśmy do dyspozycji obiektyw kitowy, który może nie bije rekordów ostrości, ale po delikatnym przymknięciu nie przynosi powodów do wstydu. Reprodukcja szczegółów jest o wiele lepsza niż w przypadku konkurencyjnego Samsunga NX10 oraz podobna jak w Panasoniku E-PL1. Co więcej, na wysokich czułościach, np. ISO 3200 obraz z NEX-a jest nawet lepszy niż w konkurencjach Panasonika czy Olympusa, gdyż zdjęcia nie są obarczone degradującym detale szumem.

ISO 200
ISO 400
ISO 800
ISO 1600
ISO 3200
ISO 6400
ISO 12800

Sony NEX-3 oferuje 7 stopni wyostrzania obrazu. Najniższe wyostrzanie jest równe -3, domyślne 0, a najwyższe +3. Poniżej prezentujemy zestawienie dla skrajnych oraz domyślnej wartości wyostrzania.

ISO 200 od lewej poziom wyostrzenia -3, 0, +3

Reprodukcja kolorów

NEX-3 generalnie nie ma większych problemów z poprawnym oddaniem barw. Nie mniej można przyczepić się do reprodukcji zieleni, a dokładniej do efektu "kapuścianej zieleni". Barwa ta jest jakby przytłumiona i zbyt mało nasycona, co nie wygląda ani ładnie ani naturalnie. Pozostałe barwy wyglądają już o wiele lepiej, również tony skóry reprodukowane są prawidłowo.

fragment tablicy Gretaga z brawami podstawowymi RGB oraz kolorami odpowiadającymi barwom skóry
nieco nierealny kolor zieleni
również warto zwrócić uwagę na zieleń na drugim planie
pozostałe barwy oraz tony skóry jak najbardziej poprawne

Podsumowanie działu

NEX-3 z pewnością wyróżnia się dobrą jakością zdjęć. Matryca aparatu naprawdę dobrze radzi sobie na wysokich czułościach, co nie dziwi, gdyż konstrukcja sensora zaczerpnięta jest z lustrzanek japońskiego producenta. Duża rozdzielczość bardzo dobrze wpływa na ilość szczegółów na zdjęciach. Jedynym minusem jest reprodukcja kolorów, szczególnie zieleni, ale poniekąd da się ją skorygować wywołując pliki RAW.

+ niskie szumy

+ świetna reprodukcja szczegółów

- przeciętna reprodukcja kolorów

Spis treści
Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 to aparat, na który wielu fotografów czekało od dekady. Kompaktowe body premium z jasnym standardowym obiektywem jawi się jako prawdziwy Graal podróżników i fotografów ulicznych. Czy...
49
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony kończy rok z przytupem, prezentując dwie iście profesjonalne konstrukcje - najnowszy flagowy korpus Sony A1 II i uniwersalny, superjasny zoom średniego zasięgu. Czy nowy korpus...
28
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Po pięciu latach Nikon prezentuje wreszcie następcę pierwszego amatorskiego korpusu w systemie Z. To nadal ta sama matryca, ale lepsza wydajność, bardziej rozbudowana ergonomia i...
37
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)