Aparaty
Instax Wide Evo - nareszcie cyfrowy Instax na duże wkłady. To najlepsze, co ma do zaoferowania natychmiastowy system Fujifilm
5. Menu i tryby odtwarzania
Menu
Podobnie jak w poprzednich modelach, menu aparatu zostało podzielone na 4 zakładki: menu zapisu, odtwarzania, narzędziowe i ustawień użytkownika. W modelu K-m zrezygnowano z długich, przewijanych zakładek, a tym samym poprawiono przejrzystość menu. Dostępny jest także polski język menu, co przypadnie do gustu początkującym miłośnikom fotografii.
Dobrze przemyślanym rozwiązaniem jest zastosowanie podręcznego menu. Dostęp do niego uzyskujemy po naciśnięciu przycisku OK (wówczas gdy na monitorze wyświetlone są parametry pracy aparatu). Znajdziemy tu najważniejsze oraz najczęściej zmieniane ustawienia i parametry pracy aparatu. Są to: czułość ISO, pomiar światła, balans bieli, napęd, tryb AF, pracy lampy błyskowej oraz stabilizacji obrazu. Dodatkowo możemy wybrać preselekcje barwne oraz jakość i format plików wynikowych. Zmiana parametrów za pomocą menu podręcznego nie jest tak szybka jak za pomocą przycisków i pokręteł, ale zdecydowanie mniej kłopotliwa niż zagłębianie się w menu główne.
Przeglądanie i odtwarzanie zdjęć
W czasie odtwarzania zdjęć mamy do dyspozycji 4 zestawy informacji, które mogą się pojawiać wraz ze zdjęciem: brak, podstawowe, histogram (może być pokazany osobno dla każdej ze składowych RGB) oraz komplet parametrów towarzyszących wykonanemu zdjęciu. Dodatkowo możemy ustawić w menu miganie części obrazu narażonych na prześwietlenie i niedoświetlenie.
Oglądane zdjęcie można za pomocą kółka sterującego powiększyć maksymalnie 16x, co w zupełności wystarcza do oceny ostrości. Ruch w drugą stronę daje możliwość podglądu miniaturek, możemy ich wyświetlić jednocześnie aż 16. Nowością w K-m jest podgląd w formie kalendarza. Dzięki niemu jesteśmy w stanie w szybki sposób odszukać interesujące nas fotografie znając datę (lub dzień tygodnia) ich wykonania.
Dużym minusem jest to, iż Pentax K-m nie zapisuje informacji o kadrze pionowym, co jest szczególnie przydatne podczas wykonywania dużej ilości mieszanych kadrów (pionowych oraz poziomych). Zdjęcia takie niewygodnie ogląda się na LCD, gdyż przy przeglądaniu należy obracać korpus aparatu. Pozostaje nam ręczny obrót zdjęcia, można to zrobić już z poziomu aparatu, ale wygodniej i szybciej będzie korzystając z dowolnego programu graficznego.