Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
4. Budowa i obsługa
Optyka i sensor
K-m wyposażony został w znane użytkownikom pentaksów mocowanie obiektywów KAF2 obsługujące nie tylko wszystkie obiektywy AF z mocowaniem Pentaksa, ale także manualną optykę tej firmy w wersji A oraz najstarsze szkła z linii M i K. Ale to nie koniec! Można również podłączać przez przejściówki i używać obiektywów M42 oraz obiektywów średnioformatowych z systemów Pentaksa 645 i 67. Jakby tego było mało z tymi manualnymi obiektywami działa pomiar światła, potwierdzenie ostrości oraz redukcja drgań SR. Na taką elastyczność nie może pozwolić sobie żaden z konkurentów. Idealna kompatybilność wsteczna bagnetu KAF2, to ogromny plus dla lustrzanek systemu Pentaksa.
Dołączony do zestawu obiektyw DA L 18-55/3.5-5.6 AL jest przeznaczony do pracy z matrycami APS-C i pokrywa kąty widzenia odpowiadające zakresowi ogniskowych około 28-80 mm na klatce filmu małoobrazkowego. Dzięki rezygnacji z metalowego bagnetu oraz funkcji QSF (Quick Shift Focus) waga podstawowego obiektywu kitowego została ograniczona do minimum. Naszym zdaniem był to zabieg niepotrzebny. Kity DA posiadają także małą masę, a QSF oraz metalowy bagnet pozytywnie wyróżniały obiektywy Pentaksa spośród konkurencji. Na pocieszenie można dodać, iż nie ma między nimi różnic optycznych, toteż będą dawały analogiczny, wysokiej jakości obraz. Warto przypomnieć o "drugim kicie" czyli obiektywie DA L 55-200 f/4-5.6. Jest to również brat bliźniak obiektywu DA, posiadający te same ograniczenia co kit podstawowy. Zestaw z oboma obiektywami jest doskonałą propozycją na początek, dającą szerokie możliwości robienia zdjęć - od krajobrazowych po portretowe.
Jak zwykle nie podano producenta matrycy, ale z parametrów i zdjęć przetwornika obrazu łatwo wywnioskować, że mamy do czynienia z tym samym CCD, które zostało użyte w np. Pentaksie K200D. Przelicznik ogniskowej wynosi oczywiście 1,5x, matryca jest formatu APS-C (23,5x15,7 mm).
Wizjer/system podglądu
Wizjer w K-m ma takie same parametry jak ten wykorzystany w modelu K200D. Wykorzystano w nim nie szklany pryzmat z powierzchniami powlekanymi srebrem ale zdecydowanie tańszy w produkcji układ luster. Mimo to wizjer K-m z powiększeniem 0,85x i polem krycia 96% należy do największych w swojej klasie, dzięki czemu wygoda fotografowania jest zdecydowanie większa niż w Nikonie D60, Canonie 1000D czy Olympusie E420. Jasność wizjera jest na dobrym poziomie dzięki matówce typu Natural-Bright-Matte II.
W modelu K-m ograniczono do pięciu liczbę punktów AF. Na dodatek aktywny punkt AF nie jest podświetlany jak to ma miejsce w pozostałych lustrzankach Pentaksa. Podświetlenie sygnalizowało potwierdzenie ostrości oraz miejsce w wizjerze, gdzie znajduje się aktywny punkt AF. Poniżej przedstawiamy układ pól AF oraz informacje wyświetlane w wizjerze.
Monitor
Tylny, kolorowy monitor LCD 2,7" złożony z 230 tys. punktów daje wyraźny, kontrastowy oraz odporny na silne światło słoneczne obraz. Duże rozmiary oraz rozdzielczość sprawiają, że jesteśmy w stanie precyzyjnie ocenić jakość wykonanej fotografii, a szerokie kąty widzenia zapewniają komfortowe przeglądanie zdjęć przez kilka osób jednocześnie.
Jako, że tylny monitor musi poniekąd zastępować górny, monochromatyczny wyświetlacz, to w każdej chwili, po naciśnięciu przycisku INFO, ukażą nam się podstawowe parametry pracy aparatu. Nowa forma wyświetlania ma za zadanie łączyć czytelność oraz prostotę wyświetlania charakterystyczną dla wyświetlaczy górnych. Oprócz tak podstawowych parametrów jakimi są: czas migawki, przysłona czy czułość ISO, uzyskamy także informacje o ustawieniu balansu bieli, napędu oraz trybu AF.
Lampa błyskowa
Wbudowana lampa błyskowa ma identyczną moc jak ta zastosowana w K200D oraz K10D. Jej liczba przewodnia wynosi 11 dla ISO 100 (15,6 dla ISO 200). To wystarczająca moc by doświetlić niewielki pokój czy blisko znajdujące się osoby. Lampa unosi się raczej nisko, ale na wysokość, która w wystarczającym stopniu ograniczy efekt występowania "czerwonych oczu". Czas synchronizacji jest na dobrym poziomie - wynosi 1/180 s. Wbudowana lampa posiada mało trybów pracy: automatyczny, redukcja czerwonych oczu, bezprzewodowe sterowanie zewnętrznymi lampami oraz synchronizacja z długimi czasami (w trybie Tv, M). Dodatkowo mamy możliwość korekcji siły błysku w zakresie od -2EV do +1EV.
Możliwości współpracy z lampą błyskową zwiększą się znacznie kiedy na gorącą stopkę zamontujemy dedykowany, zewnętrzny flash pracujący w trybie P-TTL. Najpopularniejszymi lampami (z P-TTL) w ofercie Pentaksa są: mniejsza AF360FGZ i większa, mocniejsza AF540FGZ. Obie pozwalają uzyskać synchronizację ze wszystkimi czasami migawki, czyli HSS do 1/4000 s oraz umożliwiają sterowanie bezprzewodowe zewnętrznymi lampami z pełnym zachowaniem TTL.
Zasilanie
Aparat jest zasilany czterema bateriami o rozmiarze AA, czyli popularnymi "paluszkami". Najrozsądniejszym rozwiązaniem jest zakup akumulatorów NiMH. Ich prawidłowa eksploatacja zapewni długotrwałe i niedrogie użytkowanie. W pełni naładowane akumalatorki 2500 mAh wystarczają na wykonanie w normalnych warunkach około 600 zdjęć. Wadą zasilania "paluszkami" jest trudny do oszacowania stan naładowania akumulatorów, dlatego warto mieć w zanadrzu zapasowy komplet. Zaletą jest niewątpliwie możliwość zakupu zamienników w przysłowiowym "każdym kiosku".
Pamięć
Do miniaturowego korpusu idealnie pasuje zastosowanie kart pamięci SD - charakteryzujących się także niewielkimi rozmiarami. Oczywiście K-m obsługuje również najnowszy standard SDHC, w którym karty mogą mieć pojemność znacznie większą niż 2 GB. Pentax K-m oferuje szybkość zapisu na kartę pamięci na poziomie 5 MB/s, więc znalezienie karty zaspokajającej potrzeby aparatu nie stanowi problemu.
Złącza
Jedynym złączem jakie posiada Pentax K-m jest znajdujące się na prawej ściance złącze VIDEO-PC. Na próżno szukać wejścia zewnętrznego źródła zasilania czy gniazda elektronicznego wężyka spustowego. Pentax nie oferuje do modelu K-m także dodatkowego uchwytu bateryjnego (gripa), więc również nie znajdziemy na dolnej ściance jego złącza.