Fujifilm FinePix F200 EXR - szybki test

Fujifilm FinePix F200 EXR to pierwszy kompakt wykorzystujący nową technologię EXR. Dzięki nowatorskiemu rozwiązaniu aparat ma osiągać lepsze rezultaty pod względem rozdzielczości, niskiego poziomu szumu i dużego zakresu dynamicznego. Zapraszamy do bliższego przyjrzenia się tej konstrukcji w teście fotopolis.pl.

Autor: Marcin Falana

24 Luty 2009
Artykuł na: 29-37 minut

5. Jakość zdjęć

Szum

Zdjęcia testowe zostały wykonane przy ustawieniach automatycznego balansu bieli na programie P. Jak widać na fragmentach poniżej pod względem ilości szumu Fujifilm F100 EXR radzi sobie dość przyzwoicie jak na aparat kompaktowy. ISO 100 i ISO 200 właściwie nie szumią, ISO 400 także wygląda bardzo dobrze, chociaż już pojawia się delikatna kaszka. Na ISO 800 szum jest już wyraźniej widoczny jednak jego struktura ma przyjemny dla oka wygląd. ISO 1600 już trudno traktować jako czułość w pełni użyteczną podobnie jak ISO 3200.

ISO 100
ISO 200
ISO 400
ISO 800
ISO 1600
ISO 3200

Tryb SN - Wysokie ISO / Minimalny szum

Poniżej prezentujemy fragmenty 1:1 zdjęć tablicy Gretaga wykonanych na trybie wysokiej czułości. Na pierwszy rzut oka różnica pod względem ilości szumu nie jest porażająca w porównaniu ze zdjęciami wykonanymi w standardowym trybie. Jeżeli dodamy do tego, że zdjęcie w trybie SN jest 2 x mniejsze to zaczynamy zastanawiać się nad celowością rozwiązania EXR.

ISO 200
ISO 400
ISO 800
ISO 1600

Jednak po głębszej analizie można dojśc do wniosku, że w trybie SN Fujifilm lepiej radzi sobie z szumem, a co za tym idzie nie potrzebujemy takiego odszumiania jak w trybie standardowym, co skutkuje lepszą jakością szczegółów. Jednym słowem jesteśmy w stanie zrobić zdjęcie z mniejszą rozdzielczością jednak o lepszej jakości. Dorze obrazuje to porówanie fragmentu zdjęcia zrobionego na obu trybach. Pomimo, że fragment z lewej strony jest 2 x większy to trudniej na mnim odczytać tytuły książek.

porównanie tego samego fragmentu na trybie standardowym i SN

Tryb DR - Priorytet Dynamiki

Kolejnym trybem EXR jest priorytet dynamiki. F200 EXR powinien na nim osiągać większą dynamikę obrazu, rejestrując szerszy zakres tonalny. Głębsza analiza zdjęć plenerowych i studyjnych niestety tego nie potwierdza. Nie udało mi się osiągnąć widocznych rezultatów świadczących o większej dynamice w trybie DR.

od góry tryb P, tryb priorytetu dynamiki - DR

Reprodukjca szczegółów

Pod względem reprodukcji szczegółów FujiFilm F200 EXR daje dobre rezultaty do ISO 400. ISO 800 jest jeszcze do przyjęcia jednak wyższe czułości wyglądają już słabo. Odszumianie jest już na tak wysokim poziomie, że o poprawnej reprodukcji szczegółów nie ma mowy.

ISO 100
ISO 200
ISO 400
ISO 800
ISO 1600
ISO 3200

Tryb HR - Priorytet Rozdzielczości

Zdjęcia wykonane w tym trybie nie odznaczają się wyjątkową różnicą jakości w porównaniu ze zdjęciami zrobionymi na standardowych ustawianiech. Raczej trzeba ten tryb traktować jako alternatywę do SN (wysokie czułości) i DR (dynamika), które oferują rozdzielczośc 6 Mp, niż rozwiązanie uzupełniające standardowe ustawienia.

ISO 100
ISO 200
ISO 400
ISO 800

Reprodukcja kolorów

Pod względem reprodukcji kolorów Fuji F200 EXR radzi sobie bardzo dobrze. Pomimo, że na wykresie składowych RGB kolor czerwony charakteryzuje się bardzo dużą składową czerwieni to na zdjęciach nie mamy wrażenia, że czerwień wyskakuje z obrazu. Dobrze prezentuje się także kolorystyka skóry, a także błękitne niebo.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 to aparat, na który wielu fotografów czekało od dekady. Kompaktowe body premium z jasnym standardowym obiektywem jawi się jako prawdziwy Graal podróżników i fotografów ulicznych. Czy...
49
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony kończy rok z przytupem, prezentując dwie iście profesjonalne konstrukcje - najnowszy flagowy korpus Sony A1 II i uniwersalny, superjasny zoom średniego zasięgu. Czy nowy korpus...
28
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Po pięciu latach Nikon prezentuje wreszcie następcę pierwszego amatorskiego korpusu w systemie Z. To nadal ta sama matryca, ale lepsza wydajność, bardziej rozbudowana ergonomia i...
37
Powiązane artykuły