Wydarzenia
Sprawdź promocje Black Friday w Cyfrowe.pl
3. Ergonomia użytkowania i menu
Fujifilm F200 EXR robi dobre wrażenie, chromowane wstawki przyjemnie komponują się z czarnym lub srebrnym kolorem obudowy. Pokrywają one metalowe wstawki, które znajdują się za bokach aparatu, reszta wykonana jest z gładkiego plastiku.
FinePix F200 EXR jest kompaktem o kieszonkowych rozmiarach. Obiektyw w całości chowa się do obudowy dzięki czemu zmieścimy go w większej kieszeni lub torebce.
F200 jest lekki i nie ma problemu z trzymaniem go jedną dłonią. Dodatkowo w zestawie mamy smycz, która zapewni większe poczucia bezpieczeństwa. Zabrakło jakiegoś małego gripa, który pozwoliłby zaczepić palec z przodu aparatu. Przez to należy zwracać uwagę czy nie przysłaniamy palcem lampy błyskowej. Poza tym przydałoby się trochę więcej miejsca na kciuk na tylnej ściance bo ląduje on na tarczy trybów, co może się skończyć jej przestawieniem.
Na górnej ściance znajdziemy spust migawki wokół którego znajduje się tarcza zooma. Obok umieszczono włącznik ON/OFF.
Reszta przycisków znajduje się na tylnej ściance po prawej stronie wyświetlacza. Przyciski są dobrze opisane a ich obsługa nie nastręcza większych problemów. Na górze znalazła się tarcza trybów, którą w łatwy sposób obsługujemy kciukiem. Pod nią nalazł się przycisk odtwarzania zdjęć oraz przycisk menu fotografowania oznaczony literą F.
Pod nimi znalazł się nawigator, którego przyciski dają nam dostęp do korekty ekspozycji, trybów lampy błyskowej, samowyzwalacza i trybu makro. Środkowy przycisk nawigatora pozwala dostać się do menu aparatu.
Pod nawigatorem znalazły się jeszcze dwa przyciski. Pierwszy opisany DISP (ang. display - wyświetlacz) pozwala na zmiany wyświetlanej informacji, natomiast drugi odpowiada za funkcję detekcji twarzy i redukcję czerwonych oczu.
Przy pierwszym uruchomieniu F200 EXR mamy możliwość dostosowania języka, wprowadzenia daty i godziny oraz wyboru opcji zarządzania energią (opcja dostępna także w menu). Do wyboru mamy jeden z trzech trybów:
Monitor
Fujifilm F200 EXR wyposażono w 3-calowy monitor LCD o rozdzielczości 230 000 punktów. Pokrycie kadru jest bliskie 100 %, jednak nie jest to 100% więc warto uważać co umieszczamy na skraju kadru. W menu aparatu możemy dostosować jasność monitora w zakresie od -5 do +5. Dodatkowo w menu fotografowania możemy ustawić funkcję Clear Display, która zapewni najlepsze osiągi monitora LCD.
Obraz wyświetlany na monitorze wygląda naturalnie. Do wyboru mamy jeden z czterech sposobów wyświetlania informacji.
Matryca
Matryca zastosowana w F200 EXR ma wymiary 1/1,6 cala i 12,0 Mp. Fujifilm jest firmą, która szuka innowacyjnych rozwiązań i stara się je wprowadzać w nowych produktach. Na zeszłorocznych targach Photokina Fujifilm zaprezentowało nową matrycę Super CCD EXR z nowym pomysłem na rozmieszczenie filtra kolorów podstawowych. Dzięki takiemu rozwiązaniu aparat wykorzystując dwa piksele jako jeden oferuje nowe tryby działania EXR, które mają zapewnić lepsze osiągi pod względem wysokich czułości (SN) lub zakresu dynamicznego. F200EXR oferuje także tryb wysokiej rozdzielczości, w którym aparat wykorzystuje wszystkie 12 megapikseli. FinePix F200 EXR pozwala na samodzielny wybór któregoś z trybów, lub zdanie się na automatykę.
Obiektyw
Na rynku aparatów kompaktowych od jakiegoś już czasu panuje moda na szeroki kąt. Wszystkie liczące się firmy mają w swojej ofercie kompakty oferujące szerokokątne obiektywy. Nie inaczej jest z Fujifilm dlatego F200 EXR został wyposażony w szerokokątny obiektyw Fujinon z 5-krotnym zoomem optycznym o ekwiwalencie ogniskowych dla małego obrazka 28-140 mm. Obiektyw oferuje najmniejszą przysłonę f/3.3 dla szerokiego kąta i f/5.1 dla najdłuższej ogniskowej.
Jak widać na fragmentach tablicy testowej powyżej jesteśmy w stanie rozpoznać linie na poziomie 16-17 z czego wynika, że matryca w połączeniu z obiektywem rejestruje obrazy z rozdzielczością 1700 LPH (lines per picture height). Niepokojące jest jednak występowanie czerwonych linii, które towarzyszą kontrastowym przejściom między czarnymi liniami. W tym względzie konkurencja daje sobie lepiej rade.
Poniżej prezentujemy zestawienie zdjęć obrazujące zakres działania 5-krotnego zooma. Moim zdaniem jest to bardzo użyteczny zakres pozwalający zarówno na szerokokątne ujęcia jaki i dość duże przybliżenia.
Warto jeszcze przyjrzeć się jak F200 EXR radzi sobie z dystorsją na szerokim kącie. Jak widać na porównaniu poniżej na najszerszym kącie zniekształcenie jest wyraźnie widoczne. Nie polecam więc robienia portretów na najkrótszych ogniskowych chyba, że zależy nam na groteskowym efekcie.
Stabilizacja obrazu
F200 EXR wyposażono w stabilizację matrycy CCD-shift, która pozwala na wydłużenie czasu ekspozycji o około 4 EV. Test stabilizacji wykonaliśmy na środkowym ustawieniu zooma, który odpowiada ogniskowej 70 mm. Zaczynając od czasu 1/50 s schodziliśmy w dół, osiągając ostre zdjęcia do czasu 1/5 s.
Menu trybów F
Dostępne pod przyciskiem F menu trybów pozwala na zmiany podstawowych parametrów związanych z fotografowaniem jak czułość ISO czy balans bieli. Poza tym mamy dostęp do symulacji jednego z filmów Fujifilm: STD - Provia, V - Velvia, S - Astia, B - czarno białe, Sepia.
Menu fotografowania
Menu fotografowania uzupełnia podstawowe parametry, do których powinniśmy mieć szybki dostęp podczas fotografowania. Rozbicie tych funkcji na dwa menu sprzyja ich czytelności jednak nigdy nie byłem pewien czy włączam właściwe meny chcąc zmienić jakiś konkretny parametr. Myślę jednak, że przy częstym użytkowaniu jesteśmy w stanie opanować jakie menu zawiera jakie parametry.
Ostania pozycja menu fotografowania - ustawienia rozwija się i pozwala na dostosowanie aparatu do własnych potrzeb (widok wszystkich zakładek ustawień poniżej.)
Menu odtwarzania
W trybie odtwarzania po wciśnięciu przycisku Menu/OK mamy dostęp do menu odtwarzania. Pozwala ono na między innymi na usuwanie czerwonych oczu, obrót zdjęcia, kadrowanie czy nagranie notki głosowej do zdjęcia.
Natomiast po wciśnięciu w trybie odtwarzania przycisku F dostajemy się do możliwości wyświetlenia pokazu slajdów lub bezpośredniego druku z aparatu.
Odtwarzanie zdjęć
FinePix F200 EXR pozwala na wyświetlenie zdjęcia, zdjęcia z informacją lub zdjęcia z miniaturkami oznaczającymi daty. Wyboru sposobu wyświetlania dokonujemy przyciskiem DISP.
Poza tym za pomocą tarczy zooma możemy powiększać zdjęcie lub przeglądać na ekranie większą ilość miniaturek.
Zasilanie i pamięć
Fujifilm F200 EXR wyposażono w baterię litowo-jonową o pojemności 1000 mAh, co pozwala na wykonanie około 200 zdjęć. Czas ładowania baterii wynosi niecałą godzinę. F200 EXR został wyposażony w 48MB pamięci wewnętrznej. Poza tym możemy zastosować karty pamięci xD oraz SD.