Samsung NV100HD - krótki test

We wrześniu tego roku znana seria kompaktowych Samsungów NV rozszerzyła się o model NV100HD. Jest to do tej pory najwyższy model kompaktowych Samsungów, a człon HD w nazwie oznacza zgodność ze standardem High Definition. Aparat charakteryzuje się bardzo wysoką, 14,7 MP, rozdzielczością matrycy oraz dużym 3-calowym, dotykowym wyświetlaczem LCD. Z pewnością jest to sprzęt wyróżniający się spośród konkurencji za sprawą nie tylko powyższych, ale jeszcze kilku innych, ciekawych właściwości.

Autor: Damian Bednarzak

23 Grudzień 2008
Artykuł na: 29-37 minut

5. Fotografowanie

Szybkość działania

Tutaj NV100HD nie wyróżnia się niczym szczególnym. Szybkość działania jest na średnim poziomie, można nawet powiedzieć, że czuje się pewien niedosyt. Od włączenia aparatu do wykonania pierwszego zdjęcia mijają 3 sekundy. Jeśli włączamy aparat przyciskiem trybu odtwarzania pierwsze zdjęcie pojawi się po 2,4 sekundy. Przejście z trybu nagrywania do odtwarzania zajmuje niecałe pół sekundy. W normalnych warunkach te wartościsą wystarczające, ale gdy zależy nam na utrwaleniu jakiejś umykającej sceny, NV100HD może być irytująco wolny.

W dogodnych warunkach, przy rozdzielczości 14,7MP byłem w stanie zrobić 5 zdjęć w 10 sekund, co daje 0,5 klatki/sekundę. Duże znaczenie ma rozdzielczość oraz rozmiar plików wynikowych, przy obniżeniu rozdzielczości do 2MP zdjęcia można wykonywać dwa razy szybciej. Warto nadmienić, że w testach używana była szybka karta pamięci SanDisk Extreme III, dzięki czemu mamy pewność, iż nośnik danych nie jest wąskim gardłem podczas zapisu.

Oczywiście większą prędkość można uzyskać w trybie zdjęć seryjnych, tutaj w 10 sekund możemy zrobić 11 zdjęć, przy czym pierwsze 3 ujęcia rejestrowane są szybko (2,8 klatki/sekundę), a pozostałe wyraźnie wolniej. Dostępny jest także tryb seryjny w ograniczonej rozdzielczości, szybkość robienia zdjęć wynosi wtedy 7,5 klatki/sekundę.

Duży wkład w ogólną szybkość aparatu ma autofocus, nie tylko szybkość silnika sterującego ma znaczenie, ale również celność układu AF. W naszym Samsungu ostrość w warunkach dobrego oświetlenia ustawiana jest dosyć szybko (poniżej 1 sekundy) i pewnie . Niewielkie znaczenie ma użyta ogniskowa, zasadą jest: im mniejsza, tym szybciej. Porównując z innymi kompaktami NV100HD nie wyróżnia się pod żadnym względem, AF nie jest ślimaczy, ale i nie jest wybitnie szybki.

Tryby ekspozycji

Wyboru trybu ekspozycji dokonujemy za pomocą pokrętła trybu. Do wyboru mamy: - tryb automatyczny;

Program - automatyczne dobrnie przysłony oraz czasu migawki;

Ręczne - tryb manualny;

Dual IS - połączenie optycznej i elektronicznej stabilizacji obrazu;

Noc;

Upiększ - wygładza niedoskonałości cery w portretach;

Scena - wybór jednego z trybów tematycznych;

Dzieci;

Pejzaż;

Zbliżenie;

Tekst;

Zachód;

Świt;

Podświetlenie;

Fajerwerki;

Plaża & Śnieg;

Samowyzwalacz;

Żywność;

Kawiarnia]]

tryby ekspozycji
menu sceny

Założeniem trybu Dual IS jest maksymalna stabilizacja obrazu, realizowana ona jest za pomocą optycznej stabilizacji obrazu (OIS) oraz stabilizacji elektronicznej (DIS). Przy czym stabilizacja elektroniczna nie opiera się na podwyższaniu czułości ISO, a dzięki algorytmom procesora odpowiedzialnym za niwelowanie poruszeń.

W trybie Noc jesteśmy informowani, iż zalecane jest użycie statywu, wynika to z tego, że w tym trybie czułość matrycy ustawiana jest na ISO 100, a łącząc słabe warunki oświetleniowe oraz niską czułość matrycy niemożliwe jest zrobienie udanego (nieporuszonego) zdjęcia "z ręki". To dobra recepta na uzyskanie czystego, przyjemnego dla oka odwzorowania scenerii nocnej.

Trybem rzadko spotykanym w kompaktach, a istniejącym w NV100HD jest Upiększ. Założeniem jest wyeliminowanie niedoskonałości skóry w zdjęciach portretowych. W praktyce otrzymujemy dosyć mocno, ale w granicach przyzwoitości, rozmyte szczegóły twarzy oraz niemal nietknięty pozostały obszar zdjęcia. Efekty zastosowania trybu Upiększ możemy zobaczyć poniżej:

kadr wykonany w trybie P
kadr wykonany w trybie Upieksz

Dla bardziej zaawansowanych, ambitnych fotografów przygotowany został tryb Ręczny, a raczej jego namiastka. Możemy sterować zarówno czasem otwarcia migawki, jak i stopniem przymknięcia przysłony. O ile sterowanie migawką odbywa się w stosunkowo szerokim stopniu (od 1/2000 do 16 sekund), to samo nastawienie tego parametru jest bardzo kłopotliwe. Odbywa się za pomocą dotykowego monitora, na wyświetlanym pasku. Przejście między dwoma skrajnymi wartościami zajmuje aż około 15 sekund. Ustawienie przysłony jest szybsze, ale tutaj mamy do wyboru jedynie dwie wartości (minimalną i maksymalną) dla danej ogniskowej - jak widać wybór bardzo skromny.

dzięki takiemu paskowi jesteśmy w stanie dotykowo zmianiać czas migawki

Pomiar ostrości

W zakładce pomiaru ostrości mamy do wyboru 3 tryby wybierania obszaru AF: automatyczny, centralny oraz ręczny, poprzez wskazanie na dotykowym wyświetlaczu. Z pomiarem ostrości związane są rozbudowane tryby detekcji twarzy. W NV100HD znajdziemy funkcję: wykrywania uśmiechu, autoportretu, informacji o zamkniętych oczach. Najciekawsze są dwie pierwsze. Wykrywanie uśmiechu polega na wykonywaniu zdjęcia natychmiast po tym, gdy aparat znajdzie uśmiech w kadrze, nie jest wymagane użycie przycisku spustu migawki. W trybie autoportretu aparat informuje krótkimi sygnałami dźwiękowymi, o zmiennej częstotliwości, czy zdjęcie jest prawidłowo wykadrowane. Trzeba przyznać, że samo wykrywanie obszaru w którym znajdują się twarze działa poprawnie, ale nie radzi sobie z twarzami ustawionymi profilem.

opcje wykrywania twarzy

Pomiar światła

Tak jak większość współczesnych cyfrówek Samsung oferuje trzy sposoby pomiaru światła: matrycowy, centralnie ważony oraz punktowy. W większości przypadków używać możemy pomiaru matrycowego. Jest to najbardziej uniwersalny sposób pomiaru światła. Gdy układ wykryje twarz, ekspozycja zostaje ustawiona tak, by to osoby na zdjęciu były poprawnie naświetlone.

Auto bracketing

NV100HD umożliwia wykonanie serii 3 zdjęć z różnicą ekspozycji 1/2 EV. Nie można samemu zdefiniować kroku autobracketingu.

Balans bieli

Oprócz automatycznego i manualnego ustawienia balansu bieli mamy do wyboru 5 ustawień zdefiniowanych. Automatyczny balans bieli dobrze radzi sobie w świetle dziennym, czyli nie będzie problemów podczas południowych spacerów. W trudniejszym oświetleniu, np. sztucznym, lepiej wybrać ręczny balans bieli ustawiony na białą lub szarą kartę. Dostęp do ustawień balansu bieli nie przysparza kłopotów. Służy do tego ikonka wyświetlana na lewym brzegu wyświetlacza.

ustawianie balansu bieli

Filmowanie

Doszliśmy do momentu, gdzie Samsung NV100HD powinien mieć pole do popisu. Sprawdźmy jak radzi sobie z rejestrowaniem sekwencji wideo (z dźwiękiem). Jak można było przewidzieć, możliwy jest szeroki wybór jakości i związanej z nią wielkości plików wynikowych: 320x240, 640x480, 1280x720 oraz 1280x720 HQ. Szybkość rejestrowania wynosi 30 lub 15 kl/s, dla najniższej rozdzielczości zarezerwowana jest także szybkość 60 kl/s. Ważną sprawą jest, że filmy są kompresowane popularnym kodekiem H.264, dzięki czemu nakręcone materiały zajmują mało miejsca na karcie przy niezauważalnym spadku jakości. Przykładowo dla rozdzielczości 1280x720 HQ musimy liczyć się z plikami o wielkości jedynie 1,3 MB/s, a w innych trybach około 0,8 MB/s. To bardzo dobry wynik. Czas rejestracji ogranicza jedynie miejsce na karcie pamięci. Moim zdaniem filmy nagrane tym aparatem mają dobrą, w porywach nawet bardzo dobrą jakości. Na pewno nie mogą się równać z kamerami HD, ale przecież testujemy aparat cyfrowy.

ustawienie jakości rejestrowanych materiałów
Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 to aparat, na który wielu fotografów czekało od dekady. Kompaktowe body premium z jasnym standardowym obiektywem jawi się jako prawdziwy Graal podróżników i fotografów ulicznych. Czy...
49
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony kończy rok z przytupem, prezentując dwie iście profesjonalne konstrukcje - najnowszy flagowy korpus Sony A1 II i uniwersalny, superjasny zoom średniego zasięgu. Czy nowy korpus...
28
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Po pięciu latach Nikon prezentuje wreszcie następcę pierwszego amatorskiego korpusu w systemie Z. To nadal ta sama matryca, ale lepsza wydajność, bardziej rozbudowana ergonomia i...
37
Powiązane artykuły