Samsung NV100HD - krótki test

We wrześniu tego roku znana seria kompaktowych Samsungów NV rozszerzyła się o model NV100HD. Jest to do tej pory najwyższy model kompaktowych Samsungów, a człon HD w nazwie oznacza zgodność ze standardem High Definition. Aparat charakteryzuje się bardzo wysoką, 14,7 MP, rozdzielczością matrycy oraz dużym 3-calowym, dotykowym wyświetlaczem LCD. Z pewnością jest to sprzęt wyróżniający się spośród konkurencji za sprawą nie tylko powyższych, ale jeszcze kilku innych, ciekawych właściwości.

Autor: Damian Bednarzak

23 Grudzień 2008
Artykuł na: 29-37 minut

3. Budowa, ergonomia użytkowania.

Po pierwszym kontakcie z NV100HD możemy wywnioskować, że jest to aparat o kieszonkowych wymiarach. Zachowano pewien kompromis między łatwością przenoszenia, a komfortem trzymania w rękach. Brakuje jednak mini gripa, znanego z np. niektórych Panasoników Lumix, umożliwiającego pewniejszy uchwyt jedną dłonią. Dobre wrażenie sprawiają materiały, z których jest wykonany oraz spasowanie poszczególnych elementów. Mamy tu do czynienia z wydającą się być bardzo solidną, metalową obudową. Aparat jest dostępny w kolorach: czarnym, srebrnym oraz tytanowym.

Samsung NV100HD

Na tylnej ściance zauważamy ogromny wyświetlacz oraz jedynie cztery tradycyjne przyciski. Za ich pomocą odbywa się sterowanie podstawowymi ustawieniami aparatu (m. in. regulacja zooma), przycisk MENU oraz wejście do trybu przeglądania wykonanych obrazów.

Samsung NV100HD

Na górnej ściance widoczny jest duży, ładnie wykonany przycisk spustu migawki, podświetlany włącznik oraz pokrętło trybów. Jest ono wygodnym oraz intuicyjnym sposobem na zmianę podstawowego parametru jakim jest tryb pracy. Wraz z miniaturyzacją aparatów zmniejszone zostało także to pokrętło. Bazując na doświadczeniach wynikających z korzystania z innych modeli kompaktów można dojść do wniosku, iż jest to dosyć newralgiczny punkt. Nawet jeżeli nie uszkodzimy go mechanicznie, to można przypadkiem zmienić nastawy. W przypadku NV100HD kilka razy zdarzało mi się przypadkowo przestawić tarczę. Być może dlatego, że aparat lepiej leży w małych rękach. Jednak do pozostałych aspektów jego wykonania nie można mieć większych zastrzeżeń - jest solidne, porusza się z właściwym, wyczuwalnym skokiem.

Samsung NV100HD górna ścianka

Na górnej ściance znajduje się także chowana lampa błyskowa. Zamocowana jest w ciekawy, dyskretny sposób i na pierwszy rzut oka ciężko ją zlokalizować. Prawdopodobnie wpłynęło to także na zmniejszenie gabarytów aparatu. Pewnego przyzwyczajenia wymaga sposób trzymania aparatu, by lampa błyskowa mogła się wysunąć (nie była przypadkiem przytrzymana palcem wskazującym lewej ręki).

lampa błyskowa

Boczne ścianki aparatu są niemalże puste (poza mikrofonem na lewym boku). Powodem jest dostarczana stacja dokująca, której złącze (znajdujące się na dolnej ściance) zastępuje złącza ładowarki, kabla USB i HDMI.

Samsung NV100HD
Samsung NV100HD

Mówiąc o wygodzie użytkowania warto szerzej wspomnieć o dostarczanej w zestawie, stacji dokującej i pilocie na podczerwień. Zgrywanie zdjęć oraz ładowanie odbywa się więc w łatwy sposób, nie trzeba podłączać dodatkowych kabelków, a jedynie postawić aparat na stacji. Można mieć zarzuty co do podłączenia HDMI. Wygodniej by było gdyby kabelek mógłby być podłączany bezpośrednio do aparatu, a nie poprzez stację. Wtedy cały zestaw byłby bardziej mobilny. Tak musimy wybierać czy stacja dokująca ma stać przy komputerze (USB), czy przy telewizorze (HDMI) lub przenosić ją w zależności od potrzeb. Jeśli chodzi o pilota zdalnego sterowania, to za jego pomocą możemy wykonać zdjęcie będąc w pewnej odległości od aparatu, jak również wygodnie przeglądać efekty naszej pracy na telewizorze HD.

apatat w stacji dokującej, pilot zdalnego sterowania

Nasz testowy egzemplarz był koloru czarnego. Należy przyznać, iż Samsung ma bardzo elegancki design, a niebieskie wstawki oraz diodka podświetlająca przycisk włączający nadają nowoczesny wygląd.

ładne podświetlenie przycisku on/off

Monitor

Samsung NV100HD wyposażony jest w duży, 3-calowy wyświetlacz LCD o rozdzielczości 460 tys. punktów. Monitor charakteryzuje się dobrą jasnością, kontrastem i kątami widzenia. Oczywiście rozdzielczość także należy uznać za bardzo wysoką - na pewno jak na kompakt. Jasność wyświetlacza możemy regulować w menu, ale to stało się już standardem w cyfrówkach. Duża przekątna umożliwia dokładniejsze kadrowanie oraz łatwiejszą ocenę wykonanych materiałów. Monitor kryje się pod twardą, szklaną osłoną, co powoduje, iż nie ulegnie szybkiemu uszkodzeniu, szczególnie podczas noszenia w kieszeni lub torebce.

Należy pamiętać o drugiej, równie ważnej funkcji jaką spełnia monitor w NV100HD, a mianowicie, dzięki technologii Smart Touch 2.0 oferuje on dotykową obsługę aparatu. Odbywa się to w intuicyjny sposób, jednak należy przyznać, że osoby z dużymi dłońmi nierzadko będą miały problem z "wciśnięciem" pożądanego miejsca na wyświetlaczu. Często zdarzające się takie przypadki mogą nawet doprowadzić do zniechęcenia do fotografowania. Można przypuszczać, iż z takiego rozwiązania bardziej będą zadowolone kobiety, mężczyznom na pewno spodoba się innowacyjny, "gadżeciarski" charakter wyświetlacza.

Samsung NV100HD

Dobrym pomysłem byłoby, gdyby Samsung wyposażał aparaty z dotykowymi wyświetlaczami w rysik, nieduży dodatek, a w wielu sytuacjach usprawniłby obsługę.

Obiektyw

Samsung NV100HD został wyposażony w obiektyw z 3,6-krotnym zoomem optycznym firmowanym przez Schneider-Kreuznach. Zakres ogniskowych to 4,4-22 mm, co w przeliczeniu dla małego obrazka daje 28-102 mm. Jak widać jest to przedział, który używany jest najczęściej i sprawdzi się w większości sytuacji. Cieszy szeroki kąt widzenia (dla ekwiwalentu - 28 mm) bardzo przydatny w zdjęciach krajobrazowych oraz do uzyskania dynamicznie zwężającej się perspektywy. Jasność obiektywu mieści się w przedziale f/2.8-5.9 (odpowiednio dla minimalnej i maksymalnej ogniskowej), co nie jest rewelacyjnym wynikiem, ale jeśli będziemy unikać dużych przybliżeń w miejscach o ograniczonym dostępie światła, nie będzie problemu ze zrobieniem udanego zdjęcia. Najmniejsza odległość z jakiej NV100HD jest w stanie ustawić ostrość to 5 cm w trybie makro. Obiektyw jest także wyposażony w optyczną stabilizacje obrazu OIS.

Na wycinkach zdjęć powyżej jesteśmy w stonie rozpoznać linie na poziomie 18, wynika z tego, że matryca w połączeniu z obiektywem potrafi zarejestrować obrazy z rozdzielczością 1800 LPH (lines per picture height). Jest to maksymalna rozdzielczość jaką udało sie uzyskać w labolatorium, dla innych ogniskowych wynik jest wyraźnie gorszy i wynosi, uśredniając, 1600 LPH.

Obiektyw NV100HD ma też problem z ostrością w rogach kadru. Generalnie im dalej od środka kadru tym mamy większe "mydło". Zjawisko to można zaobserwować na zdjęciahc testowych, które umieściliśmy na końcu tego testu.

Zasilanie i pamięć

Bateria i gniazdo kart pamięci znajduje się pod zamykaną klapką na dolnej ściance paratu. NV100HD wyposażony jest w 40 MB pamięci wewnętrznej oraz akumulator Li-Ion o pojemności 1100 mAh. Na jednym ładowaniu, przy częstym przeglądaniu zdjęć, jesteśmy w stanie wykonać 220 zdjęć. Oczywiście używając lampy błyskowej lub kręcąc długie sekwencje wideo osiągniemy o wiele gorszy wynik. Czas ładowania nie jest przesadnie długi, trwa maksymalnie 3 godziny. Dobrą wiadomością jest to, że NV100HD używa relatywnie tanich, szybkich i łatwo dostępnych kart pamięci SD/SDHC.

bateria i gniazdo karty pamięci
Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony kończy rok z przytupem, prezentując dwie iście profesjonalne konstrukcje - najnowszy flagowy korpus Sony A1 II i uniwersalny, superjasny zoom średniego zasięgu. Czy nowy korpus...
15
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Po pięciu latach Nikon prezentuje wreszcie następcę pierwszego amatorskiego korpusu w systemie Z. To nadal ta sama matryca, ale lepsza wydajność, bardziej rozbudowana ergonomia i...
23
Fujifilm X-M5 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [RAW]
Fujifilm X-M5 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [RAW]
Nowy Fujifilm X-M5 to najtańszy aparat w systemie, ale pod względem możliwości daleko mu do typowego amatorskiego korpusu. Czy to możliwe, że Fujifilm zrobiło wymarzony aparat dla...
33
Powiązane artykuły