Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
Panasonic Lumix G1 jest dość rewolucyjną konstrukcją na rynku fotograficznym. G1 ma być idealnym połączeniem najlepszych cech kompaktu - niewielka waga, rozmiary i łatwa obsługa z najlepszymi cechami lustrzanki - szybki autofokus i wysoka jakość zdjęć na którą składa się wymienna optyka i dość duża matryca. Zapraszamy do bliższego przyjrzenia się tej nowatorskiej konstrukcji.
7. Jakość zdjęć
Przyjrzyjmy się na początku fragmentom tablicy Gretaga sfotografowanej na różnych czułościach ISO przy wyłączonej redukcji zakłóceń - jak panasonic nazywa redukcję szumu. Pozwoli to określić jak G1 radzi sobie z szumem przez cały zakres czułości. Jak widać na przykładach poniżej G1 radzi sobie z szumem bardzo dobrze nawet do ISO 800, ISO 1600 szumi już dość konkretnie, chociaż można je jeszcze zaliczyć do użytecznych. ISO 3200 szumi już bardzo i nadaje się jedynie do sytuacji awaryjnych. Jakość zdjęć z G1 pod względem ilości szumu jest porównywalna z podstawowymi lustrzankami jak Sony A200, Olympus E-420, Canon 1000D, czy Nikon D60.
Poniżej prezentujemy wykres obrazujący ilość szumu jaki generuje matryca Panasonica G1 przy fotografowaniu czerni na różnych czułościach ISO przy standardowych ustawieniach bez redukcji szumu.
Poświęćmy chwilę uwagi systemowi redukcji szumu jak oferuje najnowsza propozycja Panasonica. W modelu G1 mamy możliwość włączenie i wyłączenia redukcji zakłóceń w menu. Poza tym podczas wybierania trybu filmu mamy możliwość dostosowania redukcji redukcji szumu w zakresie od -2 do +2.
Redukcja szumu w skuteczny sposób redukuje zakłócenia spowodowane długimi czasami naświetlania. Na przykładzie poniżej przedstawiamy porównanie fragmentu zdjęcia wykonanego na czasie 10 s z wyłączoną i włączoną redukcją szumu.
Panasonic Lumix G1 radzi sobie z reprodukcją szczegółów w bardzo przyzwoity sposób. Najlepiej prezentują się najniższe czułości ISO 100, ISO 200 i ISO 400 jednak do ISO 800 obserwujemy niewielki spadek jakości reprodukowanych szczegółów. ISO 1600 traci już więcej, ale jest jeszcze do przyjęcia. Najwyższa czułość ISO 3200 szumi już na tyle mocno, że traci dużą ilość najdrobniejszych szczegółów.
G1 oferuje 5 poziomów wyostrzenia w zakresie od -2 do +2. Poniżej prezentujemy zestawienie porównujące różne stopnie wyostrzenia.
Reprodukcja kolorów
Panasonic G1 nie ma problemów z reprodukowaniem kolorów w przyjemny dla oka sposób. Można mieć pewne zastrzeżenia do reprodukcji czerwieni w warunkach studyjnych, ponieważ ma dość wysoki poziom składowej czerwieni - co skutkuje wrażeniem większej jaskrawości tego koloru na tablicy Gretaga.
W plenerze czerwień jest mocno nasycona jednak nie wyskakuje ze zdjęcia dając naturalny efekt. Także błękitne niebo i różne odcienie zieleni wyglądają bardzo naturalnie.
Także kolory skóry są reprodukowane w przyjemny sposób.