Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
Sony konsekwentnie buduje szeroką gamę lustrzanek cyfrowych. A350 to najmłodsze dziecko japońskiego potentata wyposażone w 14,2-megapikselową matrycę CCD z procesorem obrazu Bionz. Z nowinek A350 oferuje szybki autofokus w trybie live view i uchylny 2,7-calowy wyświetlacz LCD. Zapraszamy do bliższego zapoznania się z tą ciekawą konstrukcją.
Mocowanie obiektywów
Sony wchodząc na rynek lustrzanek przejęło dział fotograficzny koncernu Konica Minolta i zdecydowało się na zastosowanie w swoich konstrukcjach systemu mocowania Minolty. Nie inaczej jest w modelu A350, aparat współpracuje ze wszystkimi obiektywami z mocowaniem bagnetowym typu A firm Minolta i Konica Minolta oraz z obiektywami Sony Alpha. Zakładanie i zdejmowanie obiektywów nie nastręcza żadnych problemów.
Przelicznik ogniskowej do formatu małego obrazka (35 mm) wynosi 1,5x
Obiektyw
W zestawie kitowym Sony oferuje obiektyw DT 18-70 mm f/3.5-5.6 o którym pisaliśmy przy okazji testu A100 Obiektyw DT 18-70 mm f/3.5-5.6.
Wizjer
A350 jest wyposażony w wizjer z dachowym układem luster. Korekty dioptrii możemy dokonać w zakresie od -2,5 do + 1 dioptrii. Pole widzenia wynosi 95 %. Jednak powiększenie 0,74x (obiektyw 50 mm nastawiony na nieskończoność) zapowiada "światełko w tunelu".
A350 jest stworzony do podglądu na żywo i musiało się to odbić na wizjerze. Za to informacja w nim widoczna jest przejrzysta. W czasie fotografowania pojawiają się podstawowe dane:
Monitor
A350 został wyposażony w uchylny monitor Clear Photo LCD plus o wielkości 2,7 cala i rozdzielczości 230 400 punktów. Wyświetlacz ma kilka przydatnych funkcji: obracanie informacji gdy obracamy aparat do pionu, wyłączanie gdy zbliżymy oko, lub cokolwiek innego do wizjera i procentowy wskaźnik naładowania baterii - dzięki czemu wiemy dokładnie ile energii nam zostało. Informacja na monitorze mogą być wyświetlane w formie uproszczonej i bogatszej.
Szkoda że Sony nie zdecydowało się na rozwiązanie podobne do Olympusa i Nikona w których można się dostać bezpośrednio do interesujących nas funkcji z poziomu wyświetlanej informacji na monitorze.
Mamy możliwość zmiany jasności wyświetlacza w zakresie od -2 do +2, w której pomocne są 2 paski z 11 kwadracikami od czarnego do białego.
Poniżej przedstawiamy informacje dostępne na wyświetlaczu podczas pracy w trybie live view:
A350 jest stworzony do pracy z trybie live view. Sprzyja temu szybki autofokus, uchylny monitor - pozwalający na wygodne fotografowanie z góry i z dołu oraz przejrzysta informacja o ustawieniach ekspozycji wyświetlana na LCD. Do tego widzimy na ekranie jak zmiana ustawień ekspozycji (czasu i przysłony) wpływa na zdjęcie które zamierzamy zrobić.
Lampa błyskowa
Aparat wyposażono w lampę błyskową o liczbie przewodniej 12. Nie podnosi się ona jednak zbyt wysoko i przy używaniu szerszych ogniskowych (poniżej 18mm) jest widoczny cień obiektywu. Czas ładowania także nie zachwyca bo wynosi około 4s.
Oto tryby pracy lampy:
Zasilanie
Sony A350 wyposażono w akumulator NP-FM500H. Na jednym ładowaniu według normy Camera & Imaging Products Association powinniśmy wykonać około 730 zdjęć przy korzystaniu z wizjera i około 410 w trybie podglądu na żywo. W naszym teście poprzestaliśmy na zrobieniu 500 klatek w trybie live view, z czego około 10% było wykonanych z lampą błyskową. A350 na całą tą operację zużył zaledwie 15% pojemności baterii.
Pamięć
A350 jest wyposażony w gniazdo kart pamięci typu Compact Flash, najpopularniejszy standard wśród lustrzanek. Klapka komory karty jest dość duża jednak otwiera się pewnie, dzięki sprężynce ułatwione jest instalowanie karty pamięci.
Złącza
Sony, we wszystkich swoich lustrzankach, w dziwny sposób umieszcza przyłącze USB 2.0 Hi-Speed/wyjście wideo (NTSC/PAL.) Znajduje się ono pod klapką komory karty pamięci. Pozostałe przyłącza, czyli gniazdo zdalnego pilota i gniazdo zasilacza są umieszczone po lewej stronie korpusu i przykryte gumową zatyczką.
Podsumowanie działu
Poniżej przedstawiamy plusy i minusy z tego działu:
+ wydajność baterii
+ procentowy wskaźnik naładowania baterii
+ możliwość bezprzewodowej komunikacji z dedykowanymi lampami błyskowymi
- umieszczenie gniazda USB pod klapką komory karty pamięci