Wydarzenia
Manfrotto, Exascend i Benro - skorzystaj z atrakcyjnych promocji na statywy i karty pamięci
Sony konsekwentnie buduje szeroką gamę lustrzanek cyfrowych. A350 to najmłodsze dziecko japońskiego potentata wyposażone w 14,2-megapikselową matrycę CCD z procesorem obrazu Bionz. Z nowinek A350 oferuje szybki autofokus w trybie live view i uchylny 2,7-calowy wyświetlacz LCD. Zapraszamy do bliższego zapoznania się z tą ciekawą konstrukcją.
Tarcza trybów pracy znajduje się w A350 po lewej stronie korpusu.
Pozwala ona na wybór typowych trybów typowych dla lustrzanek klasy niższej:
]
Szybkość działania
Sony A350 jest gotowy do pracy momentalnie po włączeniu. Test wydajność zdjęć seryjnych wykonaliśmy przy czasie migawki 1/250 s, ISO 100 z wyłączonym autofokusem i systemami odszumiania. Przy takich parametrach ekspozycji aparat trzyma deklarowaną prędkość 2,5 kl/s przy formacie JPEG L:14M, jakość wysoka. Co ciekawe A350 zwalnia gdy używamy wyższych czułości ISO, na ISO 200 udało mi się zrobić 22 kl. w 10 s, na ISO 400 - 18 kl. w 10s, na ISO 800 - 17. kl w 10 s, na ISO 1600 - 16. kl w 10s i na ISO 3200 - 16 kl. w 10 s. Jeżeli chodzi o RAW-y A350 robi 6 kl. w 3 s, następnie zwalnia i w robi około 11 kl. w 10 s. Aparat gorzej radzi sobie z tandemem RAW + JPEG najpierw robi 4 kl. w 3 s, następnie zwalnia i w 10 s robi 8 kl.
W trybie live view A350 jest w stanie zrobić 5 JPEG-ów L:14M w nieco ponad 2 s i utrzymuje tą prędkość rejestrując 19 kl. w 10 s. Podobnie jak podczas korzystania z wizjera aparat zwalnia gdy używamy wyższych czułość ISO. Jeżeli chodzi o RAW-y A350 robi 14. kl w 10 s. Pliki RAW + JPEG zapisuje z prędkością około 1 kl/s. Lepsze osiągi pod tym względem mają modele A300 i A200 więc użytkownicy, którym zależy na prędkości powinni się zdecydować na któryś z nich.
Po zrobieniu zdjęcia A350 potrzebuje około 3 s, żeby je nam pokazać. Jeżeli chodzi o szybkość odtwarzania to nie można mieć zastrzeżeń. Jedynie podczas przewijania powiększeń A350 daje odczuć lekką zwłokę.
Ekspozycja
Układ pomiaru światła składa się z 40-segmentowej fotodiody krzemowej w układzie plastra miodu. Pomiar matrycowy sprzężony z pracą autofokusa zapewnia dobranie odpowiednich ustawień do fotografowanej sceny. Do dyspozycji mamy także pomiar centralnie ważony i punktowy.
Kompensacji ekspozycji można dokonać w zakresie +/- 2 EV co 0,3 EV. Wybór kroku co 0,3 lub 0,7 EV jest możliwy w trybie bracketingu, który jest dostępny pod przyciskiem napędu.
Sony wyposażyło A350, jak zresztą wszystkie swoje lustrzanki, w system optymalizacji obrazu D-Range. Koryguje on jasność i kontrast obrazu w celu otrzymania najlepszych rezultatów podczas fotografowania pod światło. Przyjrzyjmy się jak to działa:
Jak widać podstawowa wersja D-Range działa bardzo delikatnie. Dopiero działanie D-Range+ jest wyraźnie widoczne w postaci rozjaśnienia ciemnych części budynku.
Autofokus
A350 oferuje dość dobry autofokus, który działa na zasadzie detekcji fazowej. Ma 9 punktów pomiaru w tym środkowy, który jest punktem krzyżowym. Autofokus nieźle radzi sobie z ustawianiem ostrości w ciemnych warunkach nawet bez wspomagania. Niestety A350 nie wyposażono w diodę więc źródłem światła wspomagającego jest wbudowana lampa błyskowa. Zasięg światła wspomagającego wynosi 5 m.
A350 wyposażono w system aktywacji autofokusa po przybliżeniu oka do wizjera. Jest to fajna funkcja, chociaż nie używałem jej często pracując nową ALPHĄ. Na szczęście jest możliwość wyłączenia tej funkcji i wtedy autofokus uruchamia się po delikatnym wciśnięciu spustu.
W trybie live view dzięki zastosowaniu sensora obrazowego autofokus działa na zasadzie detekcji fazowej. Jego działanie jest prawie tak szybkie jak podczas pracy z wizjerem. Potwierdza to wcześniejsze spostrzeżenia o wysokiej ergonomii pracy A350 w trybie podglądu na żywo.
Stabilizacja obrazu
Stabilizacja obrazu Super Steady Shot pochodzi jeszcze z Minolty. W A350 Sony zastosowało kolejną jej generację. Stabilizowana jest matryca, więc system działa ze wszystkimi obiektywami. Podczas pracy ze stabilizacją w wizjerze i na monitorze (w trybie live view) widoczna jest drabinka informująca nas o sile drgań. Super Steady Shot pozwala na utrzymanie z ręki czasów rzędu 1/15, 1/10 s przy ekwiwalencie ogniskowej wynoszącym 150 mm.
Balans bieli
Sony A350 wyposażono w 4 sposoby ustawiania balansu bieli: automatyczny, zdefiniowany, według skali Kelvina i według wzornika.
Są one dostępne w menu funkcyjnym (przycisk Fn). Wśród zdefiniowanych ustawień balansu bieli wyróżniamy:
Przy każdym z tych ustawień mamy możliwość dostrojenia temperatury barwowej w skali od -3 do +3. Gdzie wartości ujemne dają zimniejszą kolorystykę, a dodatnie cieplejszą.
Gdy ustawiamy temperaturę barwową według Kelvinów to mamy do dyspozycji wartości od 2500 K do 9900 K. Dodatkowo możemy wprowadzić korektę w stronę magenty lub zieleni odpowiednio po 9 kroków.
A350 wyczerpuje w tym samym wszystkie możliwe sposoby ustawiania temperatury barwowej.
Ustawienia rejestracji barwy
Sony A350 oferuje 8 sposobów rejestracji barw:
Kryją się one w pierwszej zakładce menu głównego pod nazwą Strefa twórcza.
Podsumowanie
Sony A350 można pochwalić za szybki autofokus w trybie live view i system stabilizacji obrazu współpracujący ze wszystkimi obiektywami. Zdecydowanym minusem jest brak podglądu głębi ostrości, lustrzanka powinna jednak stwarzać taką możliwość.
+ szybki autofokus w trybie live view
+ stabilizacja obrazu Super Steady Shot
+ możliwośći dopasowania balansu bieli
- brak podglądu głębi ostrości
- brak sepii