Pentax K10D - test

Cyfrową lustrzanką K100D Pentax pokazał, że nie usnął zupełnie i pracuje nad rozwiązaniami, które mogłyby przyciągnąć nowych klientów. Układ stabilizacji matrycy działający nawet ze starymi, manualnymi obiektywami okazał się magnesem dla wielu fotoamatorów. Jednak to za mało, żeby przekonać większą rzeszę miłośników fotografii, że firma wraca do gry. I tak narodził się Pentax K10D - bardzo ciekawa konstrukcja, oferująca interesujące rozwiązania w swojej klasie. Zapraszamy do lektury naszego testu tego aparatu, w którym porównujemy go również z jego bratem bliźniakiem - Samsungiem GX-10.

Autor: Sylwester Pietrzyk

24 Kwiecień 2007
Artykuł na: 49-60 minut

1. Wstęp

K10D jest w linii Pentaksa długo oczekiwanym następcą modelu *ist D, który był pierwszą seryjnie produkowaną cyfrową lustrzanką tej firmy. Użytkownicy sprzętu tej marki czekali więc dość długo na bardziej zaawansowany model. Czy było warto? Wygląda na to, że tak, gdyż zmiana matrycy z 6 Mp na 10 Mp jest tutaj najdrobniejszą. Pewne podobieństwo do dotychczasowych modeli Pentaksa oczywiście jest nieuniknione, w końcu ułatwia to przesiadkę ze starszego modelu na nowszy, ale w K10D pojawiło się sporo nowości, do tej pory niespotykanych nie tylko w poprzednich aparatach tego producenta, ale także u konkurencji.

Pentax K10D

Sporo przecieków i domysłów nt. nadchodzącego następcy *istD pojawiło się już na długo przed jego oficjalną premierą. Głosy były różne - niektórzy sugerowali korpus będący bezpośrednią konkurencją dla klasy Nikona D200 czy Canona 30D, inni tylko sugerowali pewne nowości, które miały się pojawić. Jak się okazało - to właśnie ci ostatni mieli rację. K10D jest konstrukcją klasy Nikona D80 - czyli gdzieś po środku między aparatami jak Sony Alpha 100 czy Nikon D40x a klasą reprezentowaną przez Nikona D200 czy Canona 30D. Do której półki jednak bliżej aparatowi Pentaksa? Postaramy się na to odpowiedzieć w naszym teście.

Pentaksa K10D dostaliśmy do testów dzięki uprzejmości firmy Apollo Electronics - wyłącznego przedstawiciela firmy Pentax na Polskę. W testowanym egzemplarzu firmware został zaktualizowany do wersji 1.10 - produkcyjnej, w której dokonało się sporo ważnych zmian w porównaniu do wersji 1.0.

Test został podzielony na następujące części:

  1. Wstęp
  2. Specyfikacja techniczna
  3. Budowa i obsługa
  4. Menu i tryby odtwarzania
  5. Fotografowanie
  6. Jakość zdjęć
  7. Porównanie z Samsungiem GX10
  8. Podsumowanie
  9. Zdjęcia testowe

Zapraszamy do lektury.

Poprzednia

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
OM System OM-D OM-3 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
OM System OM-D OM-3 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Najnowszy OM-3 to flagowe funkcje OM-1 zamknięte w korpusie stylizowanym na analogowego Olympusa. To także nowe kreatywne tryby. Oto, jak spisuje się w praktyce.
38
Leica SL3-S - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Leica SL3-S - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Nowa uniwersalna pełna klatka Leiki ma być godnym rywalem dla wydajnych zawodowych korpusów konkurencji. Na pierwszy rzut oka ma wszystko, żeby tego dokonać, czy jednak nie jest to...
19
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 to aparat, na który wielu fotografów czekało od dekady. Kompaktowe body premium z jasnym standardowym obiektywem jawi się jako prawdziwy Graal podróżników i fotografów ulicznych. Czy...
57
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (7)