Mobile
Oppo Find X8 Pro - topowe aparaty wspierane AI. Czy to przepis na najlepszy fotograficzny smartfon na rynku?
O specyfice mariażu Samsunga i Pentaxa już sporo pisaliśmy, ale przypomnijmy podstawowe fakty. Samsung jako potentat na rynku elektronicznym ma ambicje by zostać rozgrywającym w branży fotograficznej. Aby to osiągnąć musiał znaleźć doświadczonego partnera, który nie pogardziłby zastrzykiem gotówki. Idealnym kandydatem okazał Pentax, który mimo wielkich zasług dla fotografii w pewnym momencie stracił siłę przebicia.
W zmian za możliwość wykorzystania gotowych rozwiązań Samsung zaoferował Pentaxowi wsparcie zamożnego koncernu i szansę skorzystania z jego doświadczenia na polu zaawansowanej elektroniki. Pierwsze dzieci tego związku to dwie lustrzanki Samsung GX-1S i GX-1L będące niemal kopią dwóch modeli Pentaxa pokazanych nieco wcześniej.
Sytuacja z K10D i zaprezentowanym dziś GX-10 jest o tyle ciekawa, że są to aparaty zaawansowane, skierowane do wymagających użytkowników. I tu pojawia się pierwsza różnica. O Ile Pentax świadomie zrezygnował z umieszczania na liście trybów pracy programów tematycznych (na rzecz ciekawych trybów priorytetu czułości i priorytetu czasu wraz z przysłoną), o tyle Samsung, zgodnie ze specyfikacją, je zastosował. Trudno powiedzieć czy jest to pomysł na odróżnienie się od, bądź co bądź, konkurenta czy też Samsung liczy na większą grupę potencjalnych odbiorców.
Tak czy inaczej poza znanymi z K10D licznymi trybami półmanualnymi, GX-10 posiada kilka trybów optymalizujących ustawienia w określonej sytuacji (portret, krajobraz itd.). Swoją drogą jesteśmy bardzo ciekawi jak się je uruchamia bo układ przycisków - mimo stylistycznych zmian - pozostał taki sam.
Jeszcze jedna różnica jaką udało nam się wyłapać to o 3 zdjęcia mniejsza pojemność bufora w trybie zdjęć seryjnych RAW (9 w GX-10, 12 w K10D). Nie wiemy czy oznacza to zmianę całego systemu przetwarzania obrazu. Raczej wątpliwe, bo był to jeden z elementów, na których oparto promocję Pentaxa. Duża szybkość charakteryzuje zapewne oba modele.
Inne cechy są dokładnie takie same. Aparat wyposażono w 10-megapikselowy sensor, który jest też elementem systemu stabilizacji obrazu OPS (ang. Optical Image Stabilizer). Z kolei ten ma też za zadanie chronić powierzchnię matrycy przed kurzem - wstrząs całego układu ma powodować opadanie drobinek brudu.
Inne cechy warte wypunktowania to: zapis zdjęć w trybie RAW (w otwartym standardzie DNG), bezpośredni dostęp do RAWów za pomocą dedykowanego przycisku na obudowie, niezwykle szybki, 11-polowy układ AF, uszczelniona obudowa odporna na działanie czynników zewnętrznych, jasny wizjer z 95-procentowym polem krycia, 2,5-calowy wyświetlacz LCD, czułość do ISO 1600, 16-segmentowy pomiar światła.
W dniu dzisiejszym Samsung ogłosił też swoje ambitne plany dotyczące optyki. Piszemy o tym w oddzielnym artykule. Przypomnijmy jednak w tym miejscu, że bagnet KAF, w jaki wyposażono GX-10 daje dostęp do nieprzebranej liczby obiektywów marki Pentax, także manualnych. Oczywiście aparat zgodny jest też z lampami zewnętrznymi serii SEF.
Na koniec wypada zadać retoryczne pytanie, kiedy doczekamy się pierwszej w pełni oryginalnej lustrzanki marki Samsung. Jeśli narzucone tempo zostanie utrzymane to zapewne szybciej niż wszyscy przypuszczamy.
Poniżej prezentujemy więcej zdjęć produktu, specyfikację i informację prasową producenta.
Specyfikacje techniczne:
SAMSUNG GX-10 - kolejny krok w ewolucji cyfrowych lustrzanek
Samsung wprowadzi w październiku nową cyfrową lustrzankę jednoobiektywową - model GX-10. To już druga odsłona w tej najwyższej klasie sprzętu fotograficznego po zaprezentowaniu w styczniu tego roku dwóch pierwszych lustrzanek GX-1S i GX-1L powstałych przy ścisłej współpracy z japońskim Pentaksem*.
Dwie pierwsze lustrzanki Samsung'a - GX-1S oraz GX-1L - dzięki swym ultra-kompaktowym wymiarom i niewielkiej wadze są wyjątkowo poręczne w każdej sytuacji, przez co skierowane do generalnego użytkownika. Nowy GX-10 ze swoją profesjonalną charakterystyką dedykowany jest dla znacznie bardziej wymagających.
GX-10 wyposażony został w sensor CCD typu APS-C o efektywnej rozdzielczości 10.2 magapiksela. Zastosowanie pentapryzmatu**, zapewnia niebywale czysty i krystaliczny obraz, co przekłada się na niezwykle wysoki komfort kadrowania. Wykorzystany pryzmat pentagonalny, dzięki swojej konstrukcji, pozwala na wewnętrzne, idealne odbicie światła kierujące je do wizjera. Układ celowniczy zapewnia wyjątkowo jasny obraz o powiększeniu 0.95x, precyzyjnie przekazując aż 95% pola powierzchni rejestrowanej. Dodatkowo, czerpiąc ze swych ogromnych doświadczeń w materii ekranów ciekłokrystalicznych, GX-10 posiada ekran LCD typu TFT o 2,5-calowej przekątnej (6,2 cm!) i rozdzielczości 210.000 punktów. Tak duży i czytelny monitor pozwala użytkownikowi znacznie skuteczniej kontrolować i oceniać wykonane zdjęcia pod względem ich ogólnej poprawności.
Dzięki wbudowanemu systemowi mechanicznej stabilizacji obrazu OPS (Optical Picture Stabilizer), GX-10 skutecznie zabezpiecza przed niekorzystnym efektem "poruszenia" w czasie naświetlania w ekstremalnie słabych warunkach oświetleniowych. Ta zaawansowana technologia eliminuje owe niekorzystne "rozmazanie" obrazu poprzez kompensację poruszenia aparatu w czasie naświetlania kontrującymi (do ruchu aparatu) ruchami matrycy. W standardowych lustrzankach system stabilizacji drgań zostaje wykluczony wraz z zastosowaniem obiektywów manualnych, będąc z nimi nie kompatybilnym. W GX-10 możliwe jest ręczne przekazanie informacji o ogniskowej takiego obiektywu, dzięki czemu nawet "analogowe" obiektywy pozostają zgodne z systemem OPS.
Sensor CCD modelu GX-10 oferuje także możliwość automatycznego czyszczenia matrycy. Zastosowana funkcja Dust Removal automatycznie strząsa drobinki kurzu poprzez wibracje towarzyszące działaniu systemu OPS. Dodatkowo powierzchnia przetwornika pokryta została specjalną powłoką, utrudniającą zbieranie się niepożądanych drobinek na jego powierzchni.
GX-10 umożliwia swobodne fotografowanie nawet w deszczowy dzień. Jak przystało na prawdziwie profesjonalne narzędzie, korpus aparatu został niezwykle dokładnie uszczelniony. Jest to zabezpieczenie przed wewnętrznymi uszkodzeniami, spowodowanymi przez czynniki zewnętrzne, takie jak woda czy pył, na które narażony jest na co dzień sprzęt profesjonalny "w pracy".
GX-10 realizuje także bardzo popularny w środowisku profesjonalnym, surowy format RAW. Ten format zapisu plików udostępniany jest poprzez dedykowany przycisk, bezpośrednio z poziomu obudowy. Dzięki takiemu rozwiązaniu w niezwykle prosty i szybki sposób możliwe jest przełączenie pomiędzy standardowym JPEG-iem, a niezwykle praktycznym w szczególnych sytuacjach RAW-em. Dodatkowo, w aparacie wbudowany jest konwerter plików RAW, umożliwiający już z poziomu aparatu przekształcenie do ich powszechnie akceptowalnego JPEG-a.
Z trybem seryjnym, osiągającym tempo 3.0 zdjęć na sekundę, możliwa jest nieograniczona pojemnością pamięci buforowej rejestracja plików JPEG oraz 9-zdjęciowa sekwencja plików RAW. W połączeniu z precyzyjnym, 11-polowym układem AF, GX-10 z powodzeniem sprawdzi się w najrozmaitszych, dynamicznych zdjęciach sytuacyjnych.
Nowe obiektywy Schneider-Kreuznach:
Wraz z GX-10 Samsung prezentuje pięć nowych obiektywów, które pozostają w pełni kompatybilne z modelami GX-1S i GX-1L i tym samym uzupełnia standardową dotychczas optykę D-Xenon 18-55mm F3.5-5.6 AL oraz D-Xenon 50-200mm F4-5.6 ED, jednocześnie zapowiadając iż: "w przyszłym roku będzie bardzo agresywnie rozszerzać linię specjalistycznych obiektywów profesjonalnych":
- Schneider-Kreuznach Fish eye 10-17mm F3.5-4.5 ED
- Schneider-Kreuznach D-Xenon 12-24mm F4.0 ED AL
- Schneider-Kreuznach D-Xenon 16-45mm F4.0 ED AL.
- Schneider-Kreuznach D-Xenogon 35mm F2.0 AL
- Schneider-Kreuznach D-Xenon 100mm F2.8 Makro
Wraz z premierą GX-10 - cyfrowej lustrzanki dla profesjonalistów, prezentowanej zaledwie 9 miesięcy po przedstawieniu popularnych modeli GX-1S oraz GX-1L, Samsung uzupełnia swą ofertę w najbardziej uznanej klasie sprzętu jaki stanową D-SLRy. Z wprowadzoną w sierpniu, ekskluzywną serią NV (NV10, NV7OPS, NV3) konsekwentnie wzmacnia swoją pozycję na rynku fotografii cyfrowej. Ponadto, Samsung zapowiada wyjście naprzeciw oczekiwaniom użytkowników, poprzez umocnienie całego systemu licznymi akcesoriami.
Samsung dodaje: "GX-10 to profesjonalny model, który przyswoił dużo bardziej zaawansowaną technologię niż poprzednie modele serii GX. Udoskonalony interfejs graficzny (GUI - Graphic User Interface) znacznie ułatwia, usprawnia i uprzyjemnia pracę. GX-10 to optymalne połączenie możliwości i jakości obrazu".
Najważniejsze cechy modelu GX-10:
- 10.2-megapiselowy sensor CCD
- OPS (Optical Picture Stabilization) redukcja drgań oparta na kompensacji drgań poprzez matrycę
- Sensor Dust-free z funkcją oczyszczania matrycy
- Wzmocniona, uszczelniona obudowa odporna na wilgoć i kurz
- Jasny, pentapryzmatyczny wizjer o powiększeniu 0.95x i aż 95% polu krycia
- Szerokokątny, 2.5-calowy ekran TFT LCD (210.000 punktów) z regulacją jasności
- Dostępność plików RAW
- Zdjęcia seryjne w tempie 3kl/s. bez limitu bufora (do końca pamięci)
- Wysoki ekwiwalent ISO 1600
- 11-polowy układ AF
- 16-polowy pomiar światła