Wydarzenia
Sprawdź promocje Black Friday w Cyfrowe.pl
3. Budowa, właściwości fizyczne i fotograficzne
Konstrukcja i design
Samsung Digimax i6 PMP to aparat, który doskonale nadaje się do noszenia zarówno w kieszeni spodni jak i w damskiej torebce. Mimo małych wymiarów (96 x 61 x 18,5 mm) i wagi 129,5 g jest to aparat o solidnej konstrukcji. W odróżnieniu od poprzedników wyprofilowano cały aparat tworząc w ten sposób uchwyt, który w dobrze wpływa na pewność i stabilność trzymania, przyczyniając się do swobodniejszego posługiwania się aparatem. Rozmieszczenie przycisków nawigacyjnych powoduje, że aparat jest wygodny w obsłudze, a korzystanie z funkcji jakie oferuje nam i6PMP jest łatwe i intuicyjne. Konstruktorzy nie zapomnieli jednak o wyglądzie - aparat prezentuje się bardzo elegancko. Poniżej przedstawiamy zestawienie zdjęć aparatu z opisem.
Sensor i optyka
W Digimaksie i6 PMP zastosowano sensor obrazowy typu 1/2,5" CCD o całkowitej liczbie 6,1 megapikseli i efektywnej rozdzielczości 6.0 megapikseli. Pozwala to na zarejestrowanie obrazu z maksymalną wielkością 2816 x 2112. Ponadto, imponuje ilość pozostałych wielkości obrazu, które umożliwiają fotografowanie nie koniecznie w najwyższej jakości aparatu. Pozostałe z rozdzielczości to kolejno: 5, 4, 3, 2, 1 MP oraz VGA.
Aparat został wyposażony w optykę zmiennoogniskową z 3-krotnym zoomem. W konstrukcji zastosowano rodzimy obiektyw Samsung typu SHD (Samsung High Definition) o rzeczywistym zakresie 6,6-19,8 mm, co stanowi dość popularny w tym segmencie sprzętowym odpowiednik 39-117 mm dla formatu 35 mm. Dość uciążliwy może być brak nieco szerszego kąta. Na pocieszenie pozostaje fakt, iż cały zakres ogniskowych przechodzimy w 7 skokach, przy czym należy dodać, że przejście z szerokiego kata do maksymalnego zbliżenia odbywa się płynnie i dosyć szybko jak na tę klasę aparatu.
Uwagę zwraca także dość duży otwór względny przy maksymalnym zbliżeniu (F4.5). Przy szerokim kącie możemy otworzyć do F3.5. W trybie makro minimalny dystans do obiektu to 5cm, natomiast w trybie super makro dystans ten maleje do zaledwie 1 centymetra.
Lampa błyskowa
Wbudowana lampa błyskowa może pracować w jednym z sześciu trybów: Auto, Auto + korekta czerwonych oczu, Błysk wypełniający, Synchronizacja z długimi czasami, Lampa wyłączona i Automatyczna redukcja czerwonych oczu. Zasięg błysku nie jest dość duży (przy szerokim kącie ok. 0,2-2,4m, w pozycji tele: 0,3-1,9m), co jednak jest charakterystyczną cechą w sprzęcie tej klasy. Czas ładowania wynosi około 4 sekund. System redukcji efektu czerwonych oczu działa na zasadzie błysku wstępnego, co działa dość skutecznie. W tym miejscu warto także podkreślić dodatkową, post edycyjną funkcję wspierającą minimalizację "czerwonych oczu". Opcja 'red-eye fix' polega na automatycznej interpretacji na zdjęciu newralgicznych czerwonych punktów podczas jego krótkiej obróbki oraz ich w pełni cyfrowej, programowej eliminacji. Podobne rozwiązania opisywaliśmy już przy okazji testów nieco poważniejszych konkurentów w postaci Nikona Coolpix 8800 czy Olympusa C-7070. Duży plus.
Lampa błyskowa działa też w trybie makro, co pozwala na eksperymentowanie nawet przy słabym świetle. Wadą jest to, że nie można zredukować siły błysku, co może skutkować przepaleniem pierwszego planu. W trybie super makro lampa błyskowa wyłączana jest automatycznie.
Monitor i menu
Digimax i6 PMP jest wyposażony w duży 2,5 calowy kolorowy monitor TFT LCD, o rozdzielczości 230.000 punktów. Charakteryzuje się bardzo dobrym i czytelnym obrazem. Warto również dodać, że aparat daje możliwość ustawienia jasności monitora. Dostępne są 3 ustawienia: ciemne, normalne i jasne.
Menu aparatu jest bardzo przejrzyste, czytelne i intuicyjne. Na naszym rynku z pewnością warta uwagi jest obecność jego polskojęzycznej wersji. Obsługuje się je za pomocą 5-funkcyjnego nawigatora z przyciskiem "menu/OK" w środku, który umożliwia wejście i wyjście z listy ustawień oraz potwierdzenie nastawów.
Menu aparatu daje możliwość ustawienia następujących parametrów:
Zasilanie, pamięć i złącza
Aparat jest zasilany przez akumulator litowo-jonowy SLB-0837 o pojemności 860mAh. Jedno naładowanie wystarczy na zrobienie około 210 zdjęć, co jest dość dobrym wynikiem w tej klasie sprzętu. Ładowanie akumulatora odbywa się z poziomu aparatu poprzez załączony w zestawie kabel sieciowy. Oczywiście opcjonalnie można do tego wykorzystać stację dokującą lub zewnętrzną ładowarkę. Należy podkreślić, że czas ładowania nie zmienia się i wynosi (przy wyłączonym aparacie) około 150 minut zarówno dla stacji dokującej, jak i dla ładowarki AC. W standardowym zestawie handlowym dołączony jest także dedykowany adapter gwintowanego mocowania do statywu.
Digimax i6 PMP ma jedno złącze wielofunkcyjne, które umożliwia komunikację zewnętrzną z aparatem tzw. terminal połączenia z aparatem. Testowana cyfrówka została wyposażona w około 45 MB pamięci wbudowanej. Aparat współpracuje z kartami pamięci SD oraz MMC.