Podsumowanie

Wyniki testu:
Jakość obrazu:
9
Ergonomia:
9
Cena / Jakość:
9
Wydajność:
7
Funkcjonalność:
7
Nasza ocena:

84%

Bezlusterkowa pełna klatka Nikon Z5 ma być przede wszystkim przystępna cenowo, ale jednocześnie nie ograniczać użytkowników pod względem funkcjonalności. Czy w sytuacji taniejącej wyższej półki i szerokiej oferty konkurencji opłaca się w nią inwestować?

Autor: Maciej Luśtyk

29 Październik 2020
Artykuł na: 49-60 minut
Spis treści

Podsumowanie

Nikon Z5 nie rzuci świata na kolana, ale od bicia rekordów są modele flagowe. Z pewnością jest jednak jednym z najlepiej wyważonych pełnoklatkowych bezlusterkowców dla osób z mniejszym budżetem - zaawansowanych amatorów, studentów czy też użytkowników, którzy zaczynają realizować swoje pierwsze zlecenia. Korpus ma bowiem wszystko, czego możemy potrzebować do wygodnej, nieskrępowanej pracy, a projektanci nie starali się na siłę ograniczać jego użyteczności, tylko po to, by utrzymać dystans do wyższych i droższych modeli (co dość często obserwujemy obecnie w konstrukcjach ze średniego segmentu).

Zobacz wszystkie zdjęcia (6)

Otrzymujemy więc świetną ergonomię i systematykę obsługi, szybki czas reakcji, stabilizowaną matrycę, skuteczny system AF, wygodny wizjer elektroniczny, dobrą implementację funkcji dotykowych, całkiem rozbudowane możliwości personalizacji i wyjątkowo skutecznie zoptymalizowany pobór mocy. Jednym słowem aparatem fotografujemy się równie wygodnie, co wyższymi modelami w ofercie.

Mankamentami nowej konstrukcji, które zapewne przekreślą zasadność jej użycia w niektórych typach zdjęć są: skromna prędkość trybu seryjnego (4,5 kl./s), odczuwalnie wolniejszy AF podczas pracy w słabym świetle, a także skromny tryb filmowy, który choć oferuje zapis 4K, to z ogromnym współczynnikiem cropa (1,7x).

Z Nikonem Z5 nie rzucimy się więc raczej w wir fotografii sportowej czy reportażowej i raczej nie zabierzemy go na wymagające zlecenie wideo, ale jednocześnie dla aparatu nie będzie stanowić problemu rejestracja zdjęć w ruchu czy też realizacja filmu na potrzeby klienta prywatnego. To po prostu bardzo dobra pełna klatka na początek, do rozwijania swojego hobby a także dla wszystkich, których zawodowa praca fotograficzna nie należy do tych najbardziej dynamicznych.

Powraca jednak postawione na początku pytanie - czy warto dopłacić do modelu Z6? Jeśli zależy nam na wideo, z pewnością tak. Jeśli jednak skupiamy się wyłącznie na zdjęciach i nie oczekujemy szybkostrzelności rodem z reporterskich korpusów, Nikon Z5 może okazać się bardziej atrakcyjny choćby ze względu na podwójny slot kart SD i niemal dwukrotnie dłuższy czas pracy na baterii.

Biorąc pod uwagę stosunek ceny do możliwości to obecnie jeden z najbardziej opłacalnych pełnoklatkowych bezlusterkowców na rynku. Przede wszystkim jest to jednak korpus bardzo wygodny i przystępny, który daję dużą swobodę i radość z fotografowania nie zmuszając nas do chodzenia na trudne do przyjęcia kompromisy.

Plus image
plusy:
  • Jakość zdjęć
  • Rozbudowana ergonomia
  • Szybkość obsługi
  • Świetny wizjer elektroniczny
  • Wydajna bateria
  • Skuteczna stabilizacja sensora
  • Prawie nieograniczony bufor
  • Dwa sloty na karty SD
Minus image
minusy:
  • Wydajność AF w słabym świetle
  • Szybkość trybu seryjnego
  • Mało rozbudowany tryb filmowy
  • Rolling shutter w trybie migawki elektronicznej
Naszym zdaniem
Jeden z najlepiej wyważonych pełnoklatkowych bezlusterkowców dla osób z mniejszym budżetem - zaawansowanych amatorów, studentów czy też użytkowników, którzy zaczynają realizować swoje pierwsze zlecenia. Daję dużą swobodę i radość z fotografowania nie zmuszając nas do chodzenia na trudne do przyjęcia kompromisy.
Oceny szczegółowe
Jakość obrazu:
9
Ergonomia:
9
Cena / Jakość:
9
Wydajność:
7
Funkcjonalność:
7
Ocena ogólna

84%

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Spis treści
Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
OM System OM-D OM-3 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
OM System OM-D OM-3 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Najnowszy OM-3 to flagowe funkcje OM-1 zamknięte w korpusie stylizowanym na analogowego Olympusa. To także nowe kreatywne tryby. Oto, jak spisuje się w praktyce.
38
Leica SL3-S - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Leica SL3-S - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Nowa uniwersalna pełna klatka Leiki ma być godnym rywalem dla wydajnych zawodowych korpusów konkurencji. Na pierwszy rzut oka ma wszystko, żeby tego dokonać, czy jednak nie jest to...
19
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 to aparat, na który wielu fotografów czekało od dekady. Kompaktowe body premium z jasnym standardowym obiektywem jawi się jako prawdziwy Graal podróżników i fotografów ulicznych. Czy...
57
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)