Mobile
Oppo Find X8 Pro - topowe aparaty wspierane AI. Czy to przepis na najlepszy fotograficzny smartfon na rynku?
89%
42,4-milionowa matryca, 5-osiowa stabilizacja, zapis w 4K oraz autofokus z detekcją fazy zamknięte w kompaktowym i uszczelnionym body czynią flagowca Sony A7R II jedną z gorętszych propozycji na rynku. Jednak czy nowe funkcje wystarczą aby zastąpić poprzednika oraz konkurować z topowymi aparatami innych producentów? Sprawdźcie jak Sony A7R II poradził sobie w naszym teście!
Aparat jest jeszcze nowością, więc pliki RAW z tego aparatu nie są wspierane przez nasz program laboratoryjny DxO Analyzer. W związku z tym podstawowe oceny obrazu przeprowadzone zostały na oryginalnych plikach JPEG prosto z aparatu.
Szumy i reprodukcja szczegółów
Sony A7R II oferuje imponujący zakres czułości matrycy ISO 100 - ISO 25600 z możliwością rozszerzenia o ISO 50 oraz ISO 51200 i ISO 102400. Przedział ten jest dostępny dla plików JPEG oraz RAW. Ponadto, możemy także skorzystać z automatycznych ustawień czułości (ISO 100-6400) z możliwością wyboru górnej i dolnej granicy.
Podczas fotografowania, do wartości ISO 800 szumy praktycznie nie występują. Delikatne zaszumienie zaczyna pojawiać się na czułości ISO 1600, jednak wciąż zdjęcia prezentują się bardzo dobrze. Na wyższych parametrach ISO 3200-6400 szum jest już zauważalny, jednak pomimo tego obraz wciąż prezentuje się dobrze i jest w pełni akceptowalny. Oczywiście znaczne zwiększenie czułości matrycy (ISO 12800 - ISO 25600) wiąże się ze wzrostem zaszumienia. Fotografie mają mniejszą szczegółowość, a kolory wyrazistość, co jest szczególnie widoczne w ciemniejszych partiach kadru. Natomiast fatalnie sytuacja zaczyna wyglądać podczas fotografowania z użyciem czułości ISO 51200 i ISO 102400. Zdjęcia posiadają mniej wyraźnych szczegółów, co jest zauważalne głównie podczas fotografowania w słabym oświetleniu. Jednak z drugiej strony lepiej mieć zdjęcie w bardzo słabej jakości, niż nie mieć go wcale.
Standardowa redukcja szumów