Fujifilm X30 - Filmowanie

Fujifilm wprowadził na rynek następce popularnego modelu X20. Wraz z nowym modelem otrzymujemy szereg nowości, ale czy wystarczy to by godnie zastąpić poprzednika i konkurować z aparatami innych producentów? Zobaczmy jak Fujifilm X30 poradził sobie w naszym teście.

Autor: Maciej Luśtyk

14 Listopad 2014
Artykuł na: 38-48 minut
Spis treści

Nagrywanie rozpoczynamy wciskając dedykowany przycisk obok spustu migawki. Aparat umożliwia nagrywanie filmów w jakości Full HD 1920 x 1080 z prędkością 60 kl/s i dźwiękiem stereo. W połączeniu w możliwością zamontowania zewnętrznego mikrofonu daje to całkiem spore możliwości. Do wyboru mamy też mniejsze rozdzielczości i klatkaże. Warto wspomnieć o możliwości nagrywania z prędkością 24 kl/s co daje specyficzny, filmowy obraz, a także o możliwości nagrywania filmów w zwolnionym tempie (150-250 kl/s). W tym wypadku będziemy jednak ograniczeni do bardzo niskich rozdzielczości typu 320x420. Dla każdego z trybów nagrywania możemy też regulować czułość w zakresie od 100 do 1600 ISO. Tryb filmowy umożliwia też robienie zdjęć podczas filmowania.

Autofokus dobrze radzi sobie również w przypadku trybu filmowego. Aparat szybko i skutecznie przeostrza na różne elementy kadru. Problem, tak jak w przypadku trybu fotografowania pojawia się przy pracy w słabym oświetleniu. Możemy wprawdzie manualnie regulować ostrość za pomocą pierścienia na obiektywie, ale jest to raczej mało praktyczne.

Jedynym mankamentem trybu filmowego jest to, że producent nie przydzielił mu oddzielnego trybu pracy. Wciskając przycisk filmowania od razu rozpoczynamy nagrywaniu materiału. Brakuje trybu oferującego podgląd obrazu i zmianę parametrów przed rozpoczęciem nagrywania.

Fujifilm X30, jak na swoją klasę i przedział cenowy oferuje bogaty tryb filmowy z szeroką gamą ustawień. Brakuje jedynie możliwości nagrywania w jakości 4K co powoli staje się standardem, ale nie oszukujmy się- i tak póki co większość urządzeń i monitorów w naszych domach nie jest w stanie wyświetlić pełnej rozdzielczości 4K. Przydałby się również oddzielny tryb filmowy funkcjonujący na zasadach trybów wybieranych za pomocą pokrętła PASM.

+ duży wybór rozdzielczości i klatkaży

+ wejście mikrofonowe

+ dobre działanie autofokusa

- brak możliwości nagrywania w jakości 4K

- brak oddzielnego trybu filmowania

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Spis treści
Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
OM System OM-D OM-3 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
OM System OM-D OM-3 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Najnowszy OM-3 to flagowe funkcje OM-1 zamknięte w korpusie stylizowanym na analogowego Olympusa. To także nowe kreatywne tryby. Oto, jak spisuje się w praktyce.
38
Leica SL3-S - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Leica SL3-S - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Nowa uniwersalna pełna klatka Leiki ma być godnym rywalem dla wydajnych zawodowych korpusów konkurencji. Na pierwszy rzut oka ma wszystko, żeby tego dokonać, czy jednak nie jest to...
19
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 to aparat, na który wielu fotografów czekało od dekady. Kompaktowe body premium z jasnym standardowym obiektywem jawi się jako prawdziwy Graal podróżników i fotografów ulicznych. Czy...
57
Powiązane artykuły