Fujifilm X30 - Optyka

Fujifilm wprowadził na rynek następce popularnego modelu X20. Wraz z nowym modelem otrzymujemy szereg nowości, ale czy wystarczy to by godnie zastąpić poprzednika i konkurować z aparatami innych producentów? Zobaczmy jak Fujifilm X30 poradził sobie w naszym teście.

Autor: Maciej Luśtyk

14 Listopad 2014
Artykuł na: 38-48 minut
Spis treści

X30, tak jak jego poprzednik został wyposażony w obiektyw Fujinon z 4-krotnym zoomem optycznym, o świetle f/2.0-2.8 i ekwiwalencie 28-112mm. Szeroki zakres ogniskowych zapewnia uniwersalne spektrum zastosowań. Szczególnie jasność obiektywu zasługuje na pochwałę. Przysłona f/2.8 przy dłuższych ogniskowych zapewnia komfort pracy i umożliwia uzyskanie bardzo ładnej głębi ostrości.

Obiektyw jest zbudowany z 11 elementów w 9 grupach, w skład których wchodzą soczewki asferyczne. Obiektyw został także wyposażony w siedmio-listkową przysłonę, która daje bardzo ładne, okrągłe bokeh.

Na uwagę zasługuje tryb Super Macro pozwalający na ostrzenie już od 1 cm. Fani fotografowania przyrody w mikro skali będą zachwyceni.

Rozdzielczość

Ogólna charakterystyka rozdzielczości (MTF) dla pliku JPEG, dla każdej przysłony wypada nieco lepiej niż u poprzednika. Najbardziej szczegółowy obraz uzyskamy fotografując na najszerzej otwartej przysłonie. Przy najkrótszej ogniskowej zauważymy niewielką różnice w ostrości między środkiem, a brzegami kadru. Na dłuższych ogniskowych obiektyw gwarantuje uzyskanie ostrego obrazu zarówno w środku jak i na brzegach kadru. Jedynie przy przysłonie f/11 i ogniskowej 28mm jakość obrazu spada w okolice granicy przyzwoitości. Niepokoi też fakt, że widać dość znaczny spadek jakości z każdą kolejna przysłoną.

Zobacz wszystkie zdjęcia (3)

Dystorsja

Obiektyw świetnie sprawdza się natomiast pod względem winietowania, dystorsji i aberracji chromatycznej. Wymienione czynniki prawie nie występują, albo są bardzo dobrze skorygowane w pliku JPEG. Dystorsja beczkowa przy najkrótszej ogniskowej wynosi jedynie 0.29% będąc niezauważalną gołym okiem.

Zobacz wszystkie zdjęcia (3)

Aberracja

Znaczącej aberracji chromatycznej w zasadzie nie uświadczymy przy żadnej ogniskowej.

Zobacz wszystkie zdjęcia (3)

Winietowanie

W kwestii winietowania obiektyw również wypada wzorowo. W najgorszym wypadku, przy ogniskowej 28 mm i przysłonie f/2.0, różnica pomiędzy środkiem a brzegami kadru wynosi 13%, co przekłada się na 0.20 EV. Na wyższych przysłonach i dłuższych ogniskowych winietowanie praktycznie nie istnieje.

Odblaski

Obiektyw nieźle radzi sobie przy fotografowaniu pod słońce. Niestety wciąż gdzieniegdzie pojawiają się bliki i flary, jednak nie jest to częste zjawisko, a ogólna kontrastowość zdjęć robionych w świetle kontrowym prezentuje się dobrze. Jest to krok naprzód względem poprzednika, podczas pracy z którym wiele osób narzekało na bardzo często pojawiające się odblaski.

Zobacz wszystkie zdjęcia (3)

Bokeh

Dzięki możliwości robienia zdjęć na szeroko otwartej przysłonie przy długich ogniskowych, jesteśmy w stanie uzyskać bardzo ładne bokeh jak na stosunkowo małą matrycę. Podobny efekt uzyskamy fotografując z bliska w trybie Super Makro. Poniżej prezentujemy przykładowe bokeh uzyskane za pomocą Fujifilm X30.

+ jasny obiektyw

+ uniwersalny zakres ogniskowych

+ tryb Makro

+ bokeh

+ znikoma dystorsja, aberracja i winietowanie

- odblaski

- spadek rozdzielczości przy kolejnych przysłonach

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Spis treści
Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
OM System OM-D OM-3 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
OM System OM-D OM-3 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Najnowszy OM-3 to flagowe funkcje OM-1 zamknięte w korpusie stylizowanym na analogowego Olympusa. To także nowe kreatywne tryby. Oto, jak spisuje się w praktyce.
38
Leica SL3-S - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Leica SL3-S - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Nowa uniwersalna pełna klatka Leiki ma być godnym rywalem dla wydajnych zawodowych korpusów konkurencji. Na pierwszy rzut oka ma wszystko, żeby tego dokonać, czy jednak nie jest to...
19
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 to aparat, na który wielu fotografów czekało od dekady. Kompaktowe body premium z jasnym standardowym obiektywem jawi się jako prawdziwy Graal podróżników i fotografów ulicznych. Czy...
57
Powiązane artykuły