Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
Nikon D750 to kolejna lustrzanka pełnoklatkowa w ofercie japońskiego producenta. Aparat może pochwalić sie 24-megapikselową matrycą, szeregiem zaawansowanych funkcji fotograficznych oraz bezprzewodową łącznością Wi-FI. Czy okaże się lepsza od D610 i D810? I ile w niej jest leciwego D700? Przekonajcie się czytając nasz test.
Jakość zdjęć
Szum praktycznie nie przeszkadza nam do czułości ISO 1600. Na kolejnych wartościach możemy już zaobserwować nasilające się zjawisko "cyfrowego ziarna", które powoduje utratę drobnych szczegółów w obrazie, jednak nadal obraz jest wysokiej jakości. Dopiero na ostatniej natywnej czułości ISO 12800 pojawiają się wyraźniejsze przebarwienia. Jeśli chodzi o wartości rozszerzalne to H1 możemy jeszcze traktować jako czułość użyteczną, ostatnia dostępna wartość czyli H2 powinna być używana tylko w przypadku, gdy jesteśmy pewni, że nie będziemy drukować zdjęcia w dużym rozmiarze.
Na reprodukcję szczegółów w Nikonie D750 nie możemy narzekać. Jak już wcześniej wspomnieliśmy do ISO 1600 właściwie nie musimy się martwić o jakość obrazu. Dopiero czułość ISO 3200 wprowadza wyraźną zmianę w strukturze obraz. Nasilające się zjawisko szumu dla ISO 6400 powoduje przede wszystkim utratę kontrastu i nasycenia. ISO 12800 wprowadza kolejny wyraźny spadek w szczegółowości obrazu, ale nadal jest to wartość w pełni użyteczna. Rozszerzalne wartości ISO H1 i H2 charakteryzują się przebarwieniami, które degradują obraz w widoczny sposób. Warto jednak zaznaczyć, że szczegóły na zdjęciach pozostają i nie spadają poniżej poziomu przyzwoitości wyznaczonego przez DxO. Takie osiągi zasługują na pełne uznanie.
Nikon D750 dobrze radzi sobie z reprodukcją kolorów. W świetle dziennym i jarzeniowym kolorystyka zdjęć jest naturalna. Nowa pełna klatka japońskiego producenta gorzej radzi sobie w świetle żarowym. Obserwujemy wyraźne zażółcenie, które jest dość nieprzyjemne dla oka. W przypadku takich scen warto ustawić dedykowany tryb balansu bieli lub upewnić się, że mamy włączone zdjęcia w formacie RAW. W świetle mieszanym (dzienne i żarowe) aparat ocieplił scenę, co umożliwiło zarejestrowanie jej w w przyjemny dla oka i wierny sposób.
Jak widać na powyższych zdjęciach Nikon D750 daje bardzo dobre rezultaty zdjęciowe. Szum pozwala na fotografowanie do ISO 6400, a nawet 12800. Wyższe, rozszerzalne, czułości możemy wykorzystać do mniejszych odbitek albo do ziarnistej fotografii czarno-białej. Nie mamy też zastrzeżeń do szczegółowości obrazu generowanego przez 24-megapikselową matrycę. Także kolorystyka zdjęć jest naturalna dla oka, chociaż automatyczny balans bieli mógłby radzić sobie trochę lepiej w świetle żarowym.
+ niskie szumu do ISO 12800
+ reprodukcja szczegółów do ISO 12800
+ reprodukcja kolorów
- problemy balansu bieli w świetle żarowym