Aparaty
Instax Wide Evo - nareszcie cyfrowy Instax na duże wkłady. To najlepsze, co ma do zaoferowania natychmiastowy system Fujifilm
3. Ergonomia i funkcje przycisków
Pierwsze wrażenie
Naszymi obszernymi pierwszymi wrażeniami podzieliliśmy się jeszcze z targów CES. Po wzięciu do ręki aparat sprawia solidne wrażenie. Grip jest wykonany z przyczepnej gumy, ale nie "klejącej", raczej aksamitnej.
Robi to dobre wrażenie. Plastiki są dobrze spasowane, a pokrętła chodzą z miłym oporem. Mimo, że od strony wykonania ciężko jest się do czegoś przyczepić, to oczekiwalibyśmy czegoś więcej od aparatu wycenionego na 4199 złotych. Wystarczy wspomnieć OM-D E-M10, który został wyceniony na 2699 złotych w przedsprzedaży.
Funkcje przycisków
Opisywanie funkcji przycisków rozpoczniemy od górnej ścianki. Skrajnie z lewej strony znajduje się na niej przycisk uruchamiający lampę błyskową. Na środku umieszczono lampę błyskową i wizjer elektroniczny. Ich kształt został wyraźnie zaznaczony. Na prawo od wizjera widzimy tarczę trybów ekspozycji, na której oprócz tradycyjnego zestawu P, A, S, M znajduje się tryb Wi-Fi.
W dalszej kolejności widzimy pokrętło nastawcze, które obsługuje podstawowe parametry w trakcie fotografowania. Powyżej umieszczono spust migawki, który został otoczony włącznikiem ON/OFF. Na prawo od włącznika znajdują się dwa przyciski - pomiaru światła oraz łączności bezprzewodowej.
Na górnej ściance umieszczono jeszcze pokrętło trybu napędu oraz przycisk REC.
Na tylnej ściance, na lewo od wygodnej podkładki dla kciuka znajdują się dwa przyciski. Górny, oznaczony symbolem +/-, umożliwia wygodne poruszanie się pomiędzy podstawowymi parametrami naświetlania lub wprowadzanie korekty ekspozycji. Dolny w trakcie fotografowania będzie nam służył jako przycisk blokady ekspozycji, a w trybie odtwarzania pełni rolę klucza, który zabezpiecza nasze zdjęcia na karcie pamięci przed przypadkowym skasowaniem.
Poniżej nad nawigatorem znajdują się przyciski: Menu oraz Fn, który kieruje nas do menu podręcznego.
Nawigator został otoczony obrotową tarczą, dzięki której jesteśmy w stanie szybko poruszać się po kolejnych funkcjach. Na klawiszach dedykowanych umieszczono przyciski: Disp, AF, ISO oraz WB.
Na samym dole tylnej ścianki producent umieścił przycisk kierujący nas do trybu odtwarzania i przycisk kosz.
Dodatkowym klawiszem w Samsungu NX30 jest przycisk i, który został umieszczony na niektórych obiektywach. Możemy wybrać jego przeznaczanie. Domyślnie służy do poruszania się pomiędzy podstawowymi parametrami naświetlania.
Ergonomia
Ergonomia Samsunga NX30 stoi na bardzo dobrym poziomie. Producent zadbał o to, abyśmy do wszystkich elementów sterujących mieli łatwy dostęp. Obszerne menu podręczne oraz podstawowe funkcje umieszczone na nawigatorze umożliwiają nam bezproblemową obsługę tego aparatu.
Ruchomy ekran AMOLED zapewni dość wygodne robienie zdjęć praktycznie w każdej możliwej sytuacji. Jeżeli dodamy do tego bardzo komfortowy grip oraz wbudowany wizjer, otrzymamy bardzo dobrze zaprojektowany aparat. Jedyne czego zabrakło to drugie kółko nastawcze na tylnej ściance.
Podsumowanie
Samsung NX30 to aparat, któremu pod względem jakości wykonania prawie nic nie można zarzucić. Wygodny chwyt, przemyślane rozmieszczenie elementów sterujących oraz obszerne menu podręczne, to największe zalety tego modelu. To do czego mamy zastrzeżenia przy bezlusterkowcu tej klasy, to brak magnezowej obudowy i uszczelnień.
+ dobra jakość wykonania
+ pewny chwyt
+ dobra ergonomia
+ menu podręczne
+ programowalne przyciski
- brak elementów magnezowych w obudowie
- brak uszczelnień