Panasonic Lumix GM1 - test

Panasonic Lumix GM1 to obecnie najmniejszy przedstawiciel systemu Mikro Cztery Trzecie. Aparat oferuje 16-megapikselową matrycę, szybki AF i magnezową obudowę. Lumix GM1 jest sprzedawany z wyjątkowo niewielkim obiektywem kitowym 12-35 mm f/3.5-5.6. Zapraszamy na test tego nietuzinkowego aparatu.

Autor: Marcin Falana

22 Listopad 2013
Artykuł na: 23-28 minut

6. Fotografowanie

Szybkośc działnia

Panasonic GM1 jest gotowy do wykonania pierwszego zdjęcia po nieco ponad 0,7 s. Z włączonym autofokusem GM1 wykonał pierwsze zdjęcie po 0,9 s. Trudno też narzekać na szybkość wyświetlania kolejnych zdjęć czy miniatur w trybie odtwarzania. Obsługa GM1 jest szybka i nie odczuwamy większych opóźnień.

Autofokus

Szybkość autofokusa jest na poziomie Mikro Cztery Trzecie, czyli jest bardzo dobrze. W dobrych warunkach oświetleniowych GM1 mieści się w czasie nawet poniżej 0,15 s co jest bardzo dobrym wynikiem. W słabszym oświetleniu GM1 mieści się w czasie 0,4-0,5 s, dłuższe czasy ostrzenia uzyskujemy na jednolitych fakturach nawet ponad 1,5 s. Czas ostrzenia zależy też od zastosowanego obiektywu. Podane wyżej wartości dla obiektywu kitowego 12-32 mm f/3.5-5.6.

Zdjęcia seryjne

W pełnej rozdzielczości GM1 jest w stanie wykonać 5 kl/s. W przypadku ciągłego autofokusa prędkość spada do 4 kl/s. Masz test przeprowadziliśmy na 8GB karcie SDHC SanDisk Extreme 10 klasy. W JPEG-ach GM1 trzyma deklarowaną prędkość przez ponad 7s. W RAW-ch z prędkością 5 kl/s udało nam się wykonać serię nieco dłuższą niż 1 s. Podobnie wygląda sytuacja z tandemem RAW+JPEG, GM1 trochę dłużej zapisuje je na karcie. Poza tym mamy do dyspozycji tryb super szybki do 40 kl/s w JPEG-ach w rozmiarze S.

Pomiar światła

Panasonic GM1 oferuje trzy metody pomiaru światła: wielopunktowy, centralnie ważony i punktowy. Dostajemy się do nich przez menu podręczne Q. Menu. Pomiar możemy także przypisać do programowalnego przycisku Fn.

10/5000 s, f/5.6, ISO 800, ogniskowa: 24 mm (ekwiwalent dla pełnej klatki)

Podczas testu głównie korzystaliśmy z pomiaru wielopunktowego, który daje przewidywalne efekty. Rzadko korzystaliśmy z korekty ekspozycji.

Tryby ekspozycji

Tryby ekspozycji zmieniamy za pomocą tarczy znajdującej się na górnej ściance. Znajdziemy na niej tryby PASM, filmowanie, C1, C2, scenerie, filtry artystyczne oraz tryb auto.

Bracketing

Zakładka bracketingu znajduje się wśród innych ustawień napędu pod dolnym przyciskiem nawigatora. Do dyspozycji mamy 3, 5 lub 7 zdjęć wykonanych ze zmianą ekspozycji co 1/3, 2/3 i 1 EV.

Filmowanie

Panasonic GM1 pozwala na nagrywanie filmów w rozdzielczości Full HD. Filmy możemy zapisywać w formacie MP4 lub AVCHD, pierwszy z nich jest bardziej powszechny i odtwarzany przez wiele programów, natomiast drugi charakteryzuje się wysoką kompresją połączoną z dobrą jakością.

Podczas filmowania GM1 pozwala korzystać z ciągłego autofokusa, który radzi sobie całkiem dobrze skutecznie ustawiając ostrość. Dźwięk jest nagrywany za pomocą wbudowanego mikrofonu stereo. Filmy nagrywane przez GM1 są bardzo dobrej jakości, nie ustępując amatorskim kamerom.

Podsumowanie

Panasonix Lumix GM1 to aparat, który w niedużym opakowaniu daje zbliżone możliwości do flagowego GX7. Szybkość działania i autofokusa trzymają wysokie standardy systemu Mikro Cztery Trzecie. Nie możemy też narzekać na pomiar światła i automatyczny balans bieli, które zazwyczaj dają przewidywalne efekty. Na plus możemy też zaliczyć filmowanie Full HD ze sprawnym autofokusem i dźwiękiem stereo.

+ szybkość działania

+ szybki autofokus

+ zdjęcia seryjne 5 kl/s

+ pomiar światła

+ łatwy dostęp do trybów ekspozycji

+ automatyczny balans bieli

+ filmowanie w Full HD

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony kończy rok z przytupem, prezentując dwie iście profesjonalne konstrukcje - najnowszy flagowy korpus Sony A1 II i uniwersalny, superjasny zoom średniego zasięgu. Czy nowy korpus...
27
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Po pięciu latach Nikon prezentuje wreszcie następcę pierwszego amatorskiego korpusu w systemie Z. To nadal ta sama matryca, ale lepsza wydajność, bardziej rozbudowana ergonomia i...
35
Fujifilm X-M5 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [RAW]
Fujifilm X-M5 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [RAW]
Nowy Fujifilm X-M5 to najtańszy aparat w systemie, ale pod względem możliwości daleko mu do typowego amatorskiego korpusu. Czy to możliwe, że Fujifilm zrobiło wymarzony aparat dla...
44
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (7)