Panasonic Lumix GM1 - test

Panasonic Lumix GM1 to obecnie najmniejszy przedstawiciel systemu Mikro Cztery Trzecie. Aparat oferuje 16-megapikselową matrycę, szybki AF i magnezową obudowę. Lumix GM1 jest sprzedawany z wyjątkowo niewielkim obiektywem kitowym 12-35 mm f/3.5-5.6. Zapraszamy na test tego nietuzinkowego aparatu.

Autor: Marcin Falana

22 Listopad 2013
Artykuł na: 23-28 minut

3. Ergonomia i funkcje przycisków

1. Pierwsze wrażenie

Na pierwszy rzut oka odnosimy wrażenie, że mamy do czynienia ze średnim aparatem kompaktowym, a nie systemowym. Panasonic Lumix GM1 jest najmniejszym aparatem systemu Mikro Cztery Trzecie, do którego Panasonic specjalnie stworzył nieduży obiektyw kitowy 12-32 mm, który jest grubości obiektywów Pancake.

Całość robi bardzo dobre wrażenie niedużego cacka. Korpus jest wykonany ze stopów magnezu i starannie wykończony matowym plastikiem i skóropodobnym tworzywem.

Dodatkowy, metalowy grip wydaje się niezbędny do osiągnięcia w miarę wygodnego uchwytu. Bez gripa ciężko utrzymać aparat i łatwo przypadkowo wcisnąć jakiś przycisk na tylnej ściance.

Funkcje przycisków

Opis funkcji przycisków rozpoczniemy od górnej ścianki. Znajdziemy na niej spust migawki z okalającą go tarczą włączającą aparat - wygodne i szybkie rozwiązanie. Z prawej strony znajduje się tarcza trybów ekspozycji, którą możemy obracać w kółko. Z lewej strony umieszczono programowalny przycisk Fn1 - domyślnie tryb Wi-Fi i tarczę do trybu autofokusa.

Panasonic Lumix GM1

Reszta elementów sterujących znajduje się na tylnej ściance pod kciukiem. Idąc od góry znajdziemy tu przycisk filmowania - REC i odtwarzania zdjęć.

Panasonic Lumix GM1

Poniżej znajdziemy nawigator z przyciskami korekty ekspozycji, balansu bieli, napędu i trybu AF. Wokół nawigatora znajduje się tarcza obsługująca paramerty ekspozycji i jej korektę. Pod nawigatorem znajdziemy jeszcze dwa przyciski Q.Menu/kosz, który daje dostęp do menu podręcznego, a w trybie odtwarzania pozwala na kasowanie zdjęć. Ostatni przycisk Disp. pozwala na zmianę wyświetlanej informacji w trybie odtwarzania i fotografowania.

Poza przyciskami na korpusie do dyspozycji mamy dotykowy ekran LCD, za pomocą którego możemy wybrać punkt AF, wyzwolić migawkę czy obsłużyć programowalne przyciski Fn i menu podręczne.

Ergonomia

Jak na tak nieduży aparat Panasonic Lumix GM1 oferuje bardzo dobrą ergonomię. Poza niewygodnym uchwytem, który możemy poprawić dedykowanym gripem nie mamy większych zastrzeżeń. Bez gripa ciężko utrzymać aparat i łatwo przypadkowo wcisnąć jakiś przycisk na tylnej ściance. Do plusów możemy zdecydowanie zaliczyć wykonanie, nieduże gabaryty, dotykowy ekran LCD oraz menu podręczne Q.

+ nieduże gabaryty

+ magnezowa obudowa

+ jakość wykonania

+ rozmieszczenie elementów sterujących

+ programowalne przyciski

+ dotykowy ekran LCD

+ menu podręczne Q

- niewygodny uchwyt bez gripa

- przypadkowe wciskanie przycisków

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony kończy rok z przytupem, prezentując dwie iście profesjonalne konstrukcje - najnowszy flagowy korpus Sony A1 II i uniwersalny, superjasny zoom średniego zasięgu. Czy nowy korpus...
15
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Po pięciu latach Nikon prezentuje wreszcie następcę pierwszego amatorskiego korpusu w systemie Z. To nadal ta sama matryca, ale lepsza wydajność, bardziej rozbudowana ergonomia i...
23
Fujifilm X-M5 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [RAW]
Fujifilm X-M5 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [RAW]
Nowy Fujifilm X-M5 to najtańszy aparat w systemie, ale pod względem możliwości daleko mu do typowego amatorskiego korpusu. Czy to możliwe, że Fujifilm zrobiło wymarzony aparat dla...
33
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (7)