Panasonic Lumix GM1 - test

Panasonic Lumix GM1 to obecnie najmniejszy przedstawiciel systemu Mikro Cztery Trzecie. Aparat oferuje 16-megapikselową matrycę, szybki AF i magnezową obudowę. Lumix GM1 jest sprzedawany z wyjątkowo niewielkim obiektywem kitowym 12-35 mm f/3.5-5.6. Zapraszamy na test tego nietuzinkowego aparatu.

Autor: Marcin Falana

22 Listopad 2013
Artykuł na: 23-28 minut

8. Podsumowanie

Panasonic Lumix GM1 to aparat, który wprowadza nowe znaczenie dla cząstki Mikro w nazwie systemu. Lumix GM1 to aparat systemowy, który gabarytami nie odbiega od kompaktów i nie mówimy tu o propozycjach z dużymi matrycami. W korpusie niewiele większym od LX7 Panasonic zmieścił bezlusterkowca, który osiągami nie odbiega od flagowego modelu - GX7.

Lumix GM1 jest bardzo dobrze wykonany, korpus jest magnezowy i został starannie wykończony. Jak na tak nieduży aparat Panasonic Lumix GM1 oferuje bardzo dobrą ergonomię, w której swój duży udział ma menu podręczne i dotykowy ekran LCD. Poza niewygodnym uchwytem, który możemy poprawić dedykowanym gripem nie mamy większych zastrzeżeń. Bez gripa ciężko utrzymać aparat i łatwo przypadkowo wcisnąć jakiś przycisk na tylnej ściance.

Kolejne plusy GM1 zbiera za 16-megapikselową matrycę Live MOS, szeroki system dostępnych obiektywów Mikro Cztery Trzecie, 3-calowy dotykowy ekran LCD, wbudowaną lampę błyskową i w pełni funkcjonalne Wi-Fi. Możemy zarówno przesyłać zdjęcia jak i fotografować GM1 z poziomu smartfona.

Zastrzeżenia mamy do miękkiej szybki pokrywającej ekran LCD oraz do niepełnej kompatybilności z większymi obiektywami. Trudno przymocować GM1 do większej płytki statywowej. Szkoda, że producent nie wyposażył dodatkowego uchwytu w gwint statywowy, który rozwiązałby ten problem.

Szybkość działania i autofokusa trzymają wysokie standardy systemu Mikro Cztery Trzecie. Nie możemy też narzekać na pomiar światła i automatyczny balans bieli, które zazwyczaj dają przewidywalne efekty. Na plus możemy też zaliczyć filmowanie Full HD ze sprawnym autofokusem i dźwiękiem stereo.

Panasonic GM1 pod względem jakości zdjęć radzi sobie bardzo dobrze. Szum jest na przyzwoitym poziomie do ISO 3200 tak samo jak reprodukcja szczegółów. 16-megapikselowa matryca bardzo dobrze sprawuje się w najnowszym bezlusterkowcu japońskiego producenta. Kolorystyka zdjęć prezentuje się naturalnie i przyjemnie dla oka z wyjątkiem światła żarowego.

Panasonic Lumix GM1 to bardzo ciekawa propozycja niedużego aparatu premium o dużych możliwościach. Jeżeli zależy nam na małych gabarytach i bardzo dobrych osiągach fotograficznych to jest to propozycja dla nas. Przy okazji GM1 prezentuje się jak stylowy aparat, co dla wielu użytkowników nie pozostaje bez znaczenia.

+ nieduże gabaryty

+ magnezowa obudowa

+ jakość wykonania

+ rozmieszczenie elementów sterujących

+ programowalne przyciski

+ dotykowy ekran LCD

+ menu podręczne Q

+ 16-megapikselowa matryca Live MOS

+ złącze HDMI

+ szeroki system obiektywów

+ 3-calowy ekran LCD

+ wbudowana lampa błyskowa

+ wydajna bateria

+ w pełni funkcjonalne Wi-Fi

+ przejrzysty podział menu

+ kalendarz w trybie odtwarzania

+ szybkość działania

+ szybki autofokus

+ zdjęcia seryjne 5 kl/s

+ pomiar światła

+ łatwy dostęp do trybów ekspozycji

+ automatyczny balans bieli

+ filmowanie w Full HD

+ niski poziom szumu do ISO 3200

+ wysoka reprodukcja szczegółów do ISO 3200

+ reprodukcja kolorów

- niewygodny uchwyt bez gripa

- przypadkowe wciskanie przycisków

- miękka szybka na ekranie LCD

- brak gwintu statywu w dodatkowym uchwycie

- brak przewijania powiększeń

- reprodukcja kolorów w świetle żarowym

Panasonic Lumix GM1 otrzymał w swojej klasie 76%
Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 to aparat, na który wielu fotografów czekało od dekady. Kompaktowe body premium z jasnym standardowym obiektywem jawi się jako prawdziwy Graal podróżników i fotografów ulicznych. Czy...
49
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony kończy rok z przytupem, prezentując dwie iście profesjonalne konstrukcje - najnowszy flagowy korpus Sony A1 II i uniwersalny, superjasny zoom średniego zasięgu. Czy nowy korpus...
28
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Po pięciu latach Nikon prezentuje wreszcie następcę pierwszego amatorskiego korpusu w systemie Z. To nadal ta sama matryca, ale lepsza wydajność, bardziej rozbudowana ergonomia i...
37
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (7)