Fujifilm XF1 - test

Fujifilm XF1 to kieszonkowy, kompakt premium wyposażony w składany obiektyw, który na szerokim kącie oferuje jasność f/1.8. Poza tym XF1 charakteryzuje się nietuzinkowym wzornictwem i dość dużą jak na kompakt matrycą, którą znamy z modelu X10.

Autor: Marcin Falana

21 Grudzień 2012
Artykuł na: 29-37 minut

Podsumowanie
Fujifilm XF1 to kieszonkowy, kompakt premium, który spokojnie zmieścimy w kieszeni dzięki składanemu obiektywowi. Aparat jest dobrze wykonany, chociaż początkowo robi wrażenie delikatnego. XF1 zapewnia wygodny uchwyt i dopracowaną ergonomię z bardzo ciekawie rozwiązanym menu podręcznym, które możemy w pełni zaprogramować. Na plus trzeba też zaliczyć programowalny przycisk Fn oraz łatwy dostęp do trybu dyskretnego. Trochę sprawniej mogłoby odbywać się otwieranie obiektywu, które jednocześnie uruchamia aparat.


Obiektyw zastosowany w modelu XF1 to bardzo ciekawa propozycja nie tylko dzięki możliwości chowania go w obudowie. Obiektyw Fujinon oferuje jasność f/1.8 na szerokim kącie i uniwersalny zakres ogniskowej 25-100 mm. Poza tym może pochwalić się niezłym makro i przyzwoitymi osiągami optycznymi jak na taką konstrukcję. Wyposażono go także w stabilizację obrazu, która pozwala wydłużyć ekspozycję o 2 EV. Lepiej mógłby radzić sobie z odblaskami i aberracją chromatyczną.

Kolejne plusy Fujifilm XF1 zbiera za ekran LCD, wbudowaną lampę błyskową i wydajną baterię, na której udało nam się wykonać blisko 300 zdjęć. Nie mamy także większych zastrzeżeń do menu i odtwarzania zdjęć. Oczywiście poza standardowym dla aparatów Fujifilm powiększaniem zdjęć pionowych i dość głęboko umieszczonym RAW-om.

W części poświęconej fotografowaniu Fujifilm XF1 zbiera dużo ważnych plusów za szybkość działania, szybki i celny autofokus, i zdjęcia seryjne 7 kl/s. Inne czysto fotograficzne parametry jak pomiar światła i automatyczny balans bieli także stoją na najwyższym poziomie. XF1 możemy także pochwalić za panoramy z ręki i rozbudowany bracketing.

Pod względem jakości zdjęć kieszonkowy Fujifilm nie ma się czego wstydzić. Duża matryca pozwala użytkownikowi na swobodne fotografowanie do ISO 800, a nawet ISO 1600. Także kolorystyka zdjęć jest na dobrym poziomie.

Fujifilm XF1 to kolejny przetestowany przez nas kompakt premium. Propozycja Fujifilm jest dedykowana do użytkowników, którym poza przyzwoitą jakością zdjęć i bardzo dobrą szybkością działania zależy na ciekawym i stylowym wzornictwie. Warto przy tym zaznaczyć, że Fujifilm XF1 to wydatek poniżej 2000 zł.

+ nieduże gabaryty
+ ciekawe wzornictwo
+ menu podręczne - przycisk E-Fn
+ możliwości zdefiniowania menu podręcznego
+ programowalny przycisk Fn
+ łatwo dostępny trybu dyskretnego
+ obiektyw Fujinon 25-100 mm f/1.8-4.9
+ tryb makro
+ manualny zoom
+ 3-calowy ekran LCD
+ wbudowana lampa błyskowa
+ stabilizacja obrazu o skuteczności 2 EV
+ wydajna bateria
+ złącze HDMI
+ alarm obszarów prześwietlonych
+ przewijanie powiększeń
+ szybkość działania
+ szybkość autofokusa
+ celność autofokusa
+ zdjęcia seryjne 7 kl/s w pełnej rozdzielczości
+ pomiar światła
+ automatyczny balans bieli
+ symulacja filmów
+ panoramy z ręki
+ filmy full HD
+ filmy w zwolnionym tempie
+ niskie szumy do ISO 1600
+ reprodukcja szczegółów do ISO 800
+ reprodukcja kolorów

- skomplikowane otwieranie obiektywu
- brak gorącej stopki
- odblaski
- głębokie umieszczenie formatu RAW
- powiększanie zdjęć pionowych
- długi zapis RAW-ów

Fujifilm XF1 uzyskał w swojej klasie 72%








]

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 to aparat, na który wielu fotografów czekało od dekady. Kompaktowe body premium z jasnym standardowym obiektywem jawi się jako prawdziwy Graal podróżników i fotografów ulicznych. Czy...
49
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony kończy rok z przytupem, prezentując dwie iście profesjonalne konstrukcje - najnowszy flagowy korpus Sony A1 II i uniwersalny, superjasny zoom średniego zasięgu. Czy nowy korpus...
28
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Po pięciu latach Nikon prezentuje wreszcie następcę pierwszego amatorskiego korpusu w systemie Z. To nadal ta sama matryca, ale lepsza wydajność, bardziej rozbudowana ergonomia i...
37
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (9)