Mobile
Oppo Find X8 Pro - topowe aparaty wspierane AI. Czy to przepis na najlepszy fotograficzny smartfon na rynku?
Nikon D4 to kontynuacja bardzo udanej serii profesjonalnych, pełnoklatkowych lustrzanek reporterskich. Aparat doczekał się nowej, 16,6-megapikselowej matrycy, nowej baterii i kilku nowinek ergonomicznych. Poza tym Nikon D4 oferuje magnezowy oraz uszczelniony korpus, zdjęcia seryjne 10 kl/s, 51-polowy autofokus oraz filmy w rozdzielczości Full HD.
Nikon D4 jest bezpośrednim następcą modelu D3s. Korpus ma kosztować niespełna 6000 dolarów czyli o 1000 dolarów więcej od poprzednika, gdy wchodził na rynek. Niestety, w przypadku profesjonalnych lustrzanek spadek ceny wraz z upływem czasu jest nieduży, więc trudno liczyć, że Nikon D4 potanieje w najbliższym czasie. W ofercie Nikona pozostaje nadal studyjny model D3X.
W Nikonie D4 zmianie uległy dwa ważne układy aparatu: autofokus i pomiar światła. Nikon zastosował co prawda ten sam co w poprzedniku, 51-punktowy układ mierzący ostrość Multi-CAM3500FX, ale przeprojektował go, dzięki czemu autofokus D4 jest wyraźnie czulszy. Zaczyna pracę od wartości -2 EV. Wszystkie 51 czujników pracuje z obiektywami o jasności f/5,6, a 11 środkowych (w tym jeden - środkowy - jako czujnik krzyżowy) również przy obiektywach f/8 (co docenią użytkownicy teleobiektywów, np. 600 mm f/4 z telekonwerterem x2). Zupełną nowością jest natomiast mierzący światło sensor RGB liczący 91000 pikseli.
Zmieniła się również ergonomia Nikona D4. Producent poprawił uchwyt pionowy i dodał dwa joysticki, jeden dokładnie w takim samym miejscu jak w przypadku uchwytu poziomego. Pojawiły się nowe przyciski odpowiedzialne za tryb live view i filmowanie, w nowej lustrzance można powiększać zdjęcia jednym przyciskiem, położenie zmienił też przycisk pomiaru światła. Ostatnią zmianę docenią fotografowie często pracujący w ciemnościach - przyciski aparatu na tylnej ściance są podświetlane.
Producent deklaruje, że nowa migawka z kompozytu z włókien kewlarowych i węglowych wytrzyma 400 000 cykli. Oczywiście cała obudowa została wykonana ze stopów magnezu i uszczelniona. Wśród złącz znalazło się gniazdo Ethernetu i dwa sloty kart pamięci: Compact Flash i po raz pierwszy XQD. Na tylnej ściance znalazł się jeszcze większy niż dotychczas ekran LCD o przekątnej 3,2 cala i rozdzielczości 921 000 punktów. Do klasycznego kadrowania służy wizjer optyczny o powiększeniu 0,7x, kryjący 100% kadru.
Nowa jest też matryca - podobnie jak wcześniej ma rozmiar pełnej klatki filmu małoobrazkowego, ale może się pochwalić nieco większą rozdzielczością 16 megapikseli.
Najbliższym konkurentem Nikona D4 jest Canon EOS-1D X. Jego cena jest jednak wyższa o 800 dolarów, co wystarczy przecież na jakąś jasną stałkę.
Test został podzielony na następujące części: