Nikon 1 J1 - Podsumowanie

J1 to jeden z dwóch nowych bezlusterkowców Nikona. Między nim, a V1 występuje kilka dużych i kilkanaście pomniejszych różnic. Wiele wersji kolorystycznych i podzespoły o ciekawych parametrach czynią z J1 świetny gadżet. Do zakupu może również zachęcać niższa od V1 cena.

Autor: Sebastian Stasiuk

9 Grudzień 2011
Artykuł na: 23-28 minut
Spis treści

Podsumowując Nikon 1 J1 to ciekawy aparat pokazujący nietypowe podejście do tematu bezlusterkowców. J1, tak samo jak V1, to dobrze wykonany aparat z przejrzystym menu i dobrej jakości automatyką.

Największym atutem Nikonów są zdjęcia seryjne w pełnej rozdzielczości na poziomie 60 kl/s i możliwość filmowania w rozdzielczości Full HD z prędkością 60 kl/s oraz slow motion 400 kl/s i 1200 kl/s.

Analiza obu konstrukcji pozwala na wysunięcie kilku wniosków. Korpusy aparatów systemu Nikon 1 są bardzo podobnymi konstrukcjami, dającymi niemal identyczne tempo pracy i jakość zdjęć. Widać ewidentnie, że Nikon J1 jest adresowany do osób, które nie mają zamiaru zbytniego rozbudowywania swojego zestawu. Brak stopki akcesoriów niestety poważnie ogranicza takie plany. Sam zestaw do codziennego fotografowania, czyli aparat z lampą i podstawowym obiektywem, będzie w przypadku V1 wyraźnie cięższy i większy, nie oferując przy tym lepszej jakości obrazu czy szybszego działania.

Największymi atutami V1 w stosunku do J1 są z pewnością: magnezowa obudowa, dobrej jakości wizjer elektroniczny, większy bufor oraz stopka akcesoriów.

Oba aparaty mają wiele cech mogących być wadami dla potencjalnych klientów. Mała matryca w połączeniu z całkiem sporą obudową, utrudnia walkę na polu jakości obrazu z konkurencją z systemów NEX czy micro 4/3. Gabaryty podają w wątpliwość kieszonkowość całego systemu, zwłaszcza w przypadku V1. Dla tych, którzy mają już w swoich torbach Nikony z bagnetem F, system Nikon 1 nie jest wcale lepszą propozycją niż inne systemy. Nikon bardzo oddzielił system bezusterkowy od lustrzanek. Niekompatybilna optyka, lampy i brak CLS to najczęściej wymieniane minusy przez nikoniarzy z całego świata.

+ solidne wykonanie

+ przejrzyste menu

+ wbudowana lampa błyskowa

+ wydajna stabilizacja

+ bardzo dobrej jakości ekran LCD

+ sprawny system AF

+ wiele rodzajów zapisu wideo

- trudny dostęp do trybów P, A, S i M

- brak złącza mikrofonu

- brak nastaw własnych

- brak przycisków funkcyjnych

- brak stopki lamp i akcesoriów

- stosunkowo spore rozmiary

- nienajlepsza ergonomia

- śliski i niepewny uchwyt aparatu

Spis treści
Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony kończy rok z przytupem, prezentując dwie iście profesjonalne konstrukcje - najnowszy flagowy korpus Sony A1 II i uniwersalny, superjasny zoom średniego zasięgu. Czy nowy korpus...
27
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Po pięciu latach Nikon prezentuje wreszcie następcę pierwszego amatorskiego korpusu w systemie Z. To nadal ta sama matryca, ale lepsza wydajność, bardziej rozbudowana ergonomia i...
36
Fujifilm X-M5 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [RAW]
Fujifilm X-M5 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [RAW]
Nowy Fujifilm X-M5 to najtańszy aparat w systemie, ale pod względem możliwości daleko mu do typowego amatorskiego korpusu. Czy to możliwe, że Fujifilm zrobiło wymarzony aparat dla...
44
Powiązane artykuły
zamknij
Partner:
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2024
nie teraz
nie pokazuj tego więcej
Głosuj